Az egész emberiség számára hatalmas problémát jelent, ha nincs elegendő méh, hiszen ezek a kis rovarok nélkülözhetetlenek a növények beporzásában. Az MIT kutatói erre az esetre kínálnak megoldást: olyan robotméheket fejlesztenek, amelyek gyorsan és pontosan végzik el a beporzást – akár százszor tovább működve, mint korábbi verzióik.

A mesterséges beporzás eddig főként emberi kéz segítségével történt, de az új technológia ezt teljesen átalakíthatja. A mechanikus beporzás ötlete nem új keletű, de az eddigi robotrovarok energiaigényesek, lassúak és nehézkesek voltak. Az MIT szakemberei azonban most előálltak egy igazi forradalmi újítással: olyan bogár méretű robotokat fejlesztettek, amelyek könnyebbek, mozgékonyabbak, pontosabbak, és jóval tovább – százszor annyi ideig – képesek a levegőben maradni, mint elődeik.

Az új minirobotok könnyebb szerkezetüknek és optimalizált energiaellátásuknak köszönhetően sokkal hatékonyabban működnek. Az innováció főbb előnyei:

Százszor hosszabb repülési idő – kevesebb energiafogyasztás, nagyobb hatékonyság
Könnyebb súly és stabilabb szerkezet – jobb manőverezhetőség és precízebb mozgás
Fejlettebb szárnymozgató rendszer – a papírnál is könnyebb szárnyak kisebb terhelést kapnak.


Mi változott a korábbi verziókhoz képest?

A régebbi modelleknek nyolc apró szárnya volt, ami nemcsak hogy eltért a természetes méhektől, de a mozgásukat is jelentősen korlátozta. Az új verzió ezzel szemben csak négy szárnnyal rendelkezik, mégis sokkal stabilabb, gyorsabb és pontosabb. A fejlesztések eredményeként az úgynevezett „robotizmok" közti jelátvitel is precízebbé vált, így a repülés és a beporzás is hatékonyabb lett.

Ez az innováció óriási lehetőséget jelenthet a mezőgazdaság számára, hiszen ha a természetes beporzók száma tovább csökken, ezek a kis robotok segíthetnek fenntartani a terméshozamot anélkül, hogy a környezetet károsítanák.

Forrás: qubit.hu

Indexkép: Shutterstock