Sokaknak az tudatában az él hogy a talaj megújuló erőforrás ami csak részben igaz ugyanis az élelmiszerek legfontosabb forrását képező talajok a művelés és az intenzív gazdálkodás során fokozatosan kimerülnek, és veszítenek termőképességükből. A szakértők szerint a világban évente 2 milliárd hektár szántóföld és legelő termőképességének helyreállításához mintegy 2 milliárd tonna mesterséges humuszanyagra lenne szükség – írja a topagrar.com német nyelvű hírportál.

talaj

Az erózió közvetlenül veszélyezteti a mezőgazdaságot - fotó: pixabay.com

A talaj világnapja alkalmából a német Max-Planck Intézet bejelentette, hogy az ilyen anyagok előállításához szükséges időt – a kínai Harbini Egyetem talajtani szakértőkkel együttműködve – sikerült lerövidíteni, és azok egyes fajtáihoz már 12 óra elegendő.

A mesterséges humuszanyagokkal a gyenge talajok termékenysége lényegesen feljavítható. Ennek azért van különösen fontos jelentősége, mivel – amint Markus Antonietti, az Intézet munkatársa hangsúlyozta – „a gyenge minőségű talajok világméretű növekedésére való tekintettel a talajok helyreállításában gyorsabbnak kell lennünk a természetnél, hogy a világ 20 éven belül 10 milliárdra növekvő népességének ellátását biztosíthassuk, és a klímaváltozás negatív hatásait fékezhessük. A természetben a talaj humuszanyagainak kialakulásához több évre van szükség.