Egyre nagyobb mértékben növekszik a villamos energia szükségletünk
Nemcsak a világban, hanem bizony itthon is nagy szükség van a villamos energiára. Ahogy a népesség növekszik, egyre több elektronikai eszköz, háztartási berendezés, gyár igényel egyre nagyobb mennyiségű áramot. Nap- és a szélerőművek igen távol kerülnek elhelyezésre, így ez bonyolítja az általuk termelt áram felhasználását. Két feladatot kell hát teljesíteni, hogy ez megérje és tényleg használható legyen: megbízható hálózatot létrehozni, valamint figyelni a nap, illetve a szél természetére - írja a Telex.
A Föld energiagazdálkodásának egy nagy problémája van, amit mindenki ismer. Ez pedig a globális energiaigény, amely folyamatosan növekszik. Mivel a világ egy része gazdagodik, így egyre több elektromos eszköz tulajdonában vagyunk.
Az életünk védelme érdekében azonban inkább csökkenteni kellene a károsanyag-kibocsátást, amibe beletartoznak a repülőgépes utazások, az autós közlekedés, a gyárakban termelt károsanyag, és még sorolhatnánk. Hozzá kell tenni, hogy az áramigény növekedésének oka sokszor a környezetvédelem. Gondoljunk csak bele, hogy milyen megoldásokat kerestünk eddig az olaj, a gáz, valamint a fűtés-korszerűsítésre. Ezek helyett jött a modern ipar, a klíma, az elektromos autó és így tovább. Tehát mondhatni ugyanitt tartunk, csak más formában.
Több energiára lenne szükség. De miből?
Villamos energiára tehát szükség van, csak nem ártana az áramtermelést kibocsátásmentessé tenni. Ez azonban nem olyan egyszerű, mint hangzik. Persze tény, hogy nem minden esetben csökkenthetjük a felhasználási mennyiséget, viszont lehetne okosan tenni mindezt.
A szén megoldást jelenthetne, erre azonban nagyjából senki nem mondana igent. A gáz már az orosz gázzal sem kerül kevesebbe, ráadásul a jelenlegi helyzetben senki sem akar rájuk hagyatkozni. Az atom biztonsági kockázatot jelent, valamint ennek nagy részét is az oroszok birtokolják. A vizet szintén felhasználhatnánk, ezzel viszont tönkretesszük a természetet. A nappal már most sem bír el a vezetékrendszer, míg a szél szempontjából pedig hazánknak nem annyira jók az adottságai, hiszen sok a szélcsendes időszak.
A gondok eltérőek, a cél azonban ugyanaz
Megújuló energiára szükség van. Míg az Egyesült Államokban a vezetékek, tehát a hálózat gyenge minősége jelenti a fő problémát, addig itthon az időjárási körülmények okozzák a legfőbb gondot. Egy amerikai tanulmányból kiderült, hogy az USA-ban hatalmas beruházásra lenne szükség, hogy a vezetékeket cserélni tudják. A magyar kutatók pedig a nap, a szél, illetve a nukleáris termelést összehangoló, mesterséges intelligencia alapú megoldásra építkeznek.
A nap- és a szélerőművek erősen függnek az időjárástól, ráadásul ezek uniós terjedése nagy nehézségek elé állítja az európai villamosenergia-rendszert. Ezek ugyanis nem illeszkednek az igény időbeli változásához. Magyarországon emellett előfordulhatnak olyan időszakok, amikor a nap- és a szélerőművek sem tudnak termelni. A sötétszélcsend bekövetkeztével nem süt a nap, nem fúj a szél, vagy annyira minimális, hogy a rendszerek alig termelnek áramot.
A műszaki szakemberek dolgoznak már a probléma megoldásán, hiszen ez igen fontos a későbbi rendszerek tervezésének. Fontos kérdéssé vált továbbá, hogy a nap- és a szélenergia modernizációjával mennyire tudjuk karbonsemlegessé tenni az előállítást. Hozzá kell tenni, hogy ezek a néhány óráig tartó szélcsendes időszakok hazánkban jóval gyakrabban fordulnak elő, mint Németországban vagy például Belgiumban. Éves szinten viszont ez a pár óra akár 19 órát jelenthet, amely már jelentős kiesésnek bizonyulhat.
Tanulmányból kiderült, hogy a megújulóenergia-termelés 2030-ban a mostani kapacitásokat nagy mértékben meghaladó, nagyjából 15 ezer MW-os naperőművi, valamint 3 ezer MW-os szélerőművi kapacitás esetén sem tud 42 százaléknál többet képviselni a hazai éves igényeken belül. Éppen ezért a lakosság ellátásához további karbonsemleges kapacitásokra van szükség, mint az atomenergia.
A tiszta energiaforrások okos felhasználása
Az tény, hogy a szél és a nap nem bocsátanak ki üvegházhatású gázokat, viszont a megtermelt energia nem maradhat a rét vagy a mező, esetleg a tenger közepén. El kell onnan hozni az áramot, esetleg olyan helyre tenni át az erőműveket, ahol a energiát felhasználjuk. Ez megoldana egy nagyon fontos problémát, mégpedig a villamos energia szállítását.
Gyakori jelenség hazánkban a sötétszélcsend, amely nagyban befolyásolja az energia termelését - fotó: pexels.com
Mivel azonban Amerikában a fejlesztések elmaradtak, a hálózat nagyon gyenge és régi, így már eddig is nagy gond volt az ottani ellátással, azt modernizálni igen sok pénz és idő lenne.A kutatók megállapították, hogy a villamos energia iránti kereslet nagy léptekben növekszik, így azonnal megoldást kell találni. Fontos, hogy olyan módszerben szabad gondolkodniuk, amely nincs negatív hatással a globális felmelegedésre és az éghajlatváltozásra. Egy elemzés szerint csak Amerikában 2030-ra 14-19 százalékkal növekszik meg a villamos energia kereslet, míg 2035-re ez az arány 27-39 százalék lehet.
A megoldás csakis az lehet, hogy a hálózatot modernizálják, hogy az képes legyen alkalmazkodni a növekvő igényekhez. Az elektromos járművek, a hőszivattyúk, illetve az ipari villamosítás terjedéséhez. Erre a legjobb megoldás a szél- és a naperőművek, ehhez pedig fejlesztésekre van szükség, akár régiók között is. Nem lesz sem gyors, sem olcsó, sem pedig könnyű, máshogy viszont nem jutnak elegendő energiához.