Nem várt meglepetés
Képzeljük el, hogy egy téglaházban ülve kerámiatányérról vacsorázunk, és műanyag pohárból isszuk a vizünket, ami látszólag hétköznapi forgatókönyv, és most képzeljük el, hogy a tányér, a pohár és az otthonunk is részben újrahasznosított emberi ürülékből készült. Most képzeljük el, hogy az ürülékünket egy űrhajó meghajtására használjuk fel, ami a Marsra tart és vissza, és útközben a kozmikus sugárzástól is ez véd meg bennünket. Mindenről egy hamarosan megjelenő könyvben olvashatunk, melynek hevenyészett magyar címe talán "Leöblítés: Egy valószínűtlen kincs figyelemre méltó tudománya" lehetne, és konkrétan mindennapi életünk meg nem értett melléktermékéről szól, ami egy rendkívül alulértékelt természeti erőforrás.
Az ürülék többek között felhasználható a gyógyszeriparban, műtrágyaként, biometángázként és visszanyerhető vízforrásként is.
Mindezzel azonban állítólag csak a felszínt karcolgatjuk az ürülékben rejlő potenciált illetően: biológiai, kémiai és fizikai tulajdonságai még szélesebb körű felhasználást is lehetővé tesznek.
Űripar
Különösen a szárnyait bontogató űripar szélsőségei vezették a tudományos innovációt egy olyan körforgásosabb gazdaság felé, ahol semmi sem megy kárba. Az elgondolás egy egyetemes igazságon alapul: egyszer mindenkinek ki kell mennie wc-re, még az űrhajósoknak is. A NASA ürülék témájú kihívásai közül az egyik nemrégiben kiírt pályázat egy holdon üzemelő WC-hez keresett új tervezési ötleteket kereste, míg egy másik felhívásban arra kérték a nyilvánosságot, hogy segítsenek ötletelni, hogyan lehetne újrahasznosítani az űrhajósok által termelt szemetet, beleértve a testi hulladékot is. Az egész az önellátó repülésről szól:
Steve Sepka, a NASA projektmenedzsere elmondta, hogy az egyik cél olyan polimerek előállítása a szerves hulladékból, amelyeket az űrrepülés és a bolygófelszíni küldetések során használt hajtóművekben lehetne felhasználni.
A Marsról való visszatérő repüléshez az űrügynökség eredetileg a vörös bolygón található erőforrásokból történő üzemanyag-előállítást vizsgálta, és a NASA most azt fontolgatja, hogy a legénységtől származó hulladék újrahasznosítása segíthetne az űrhajósoknak, akár a felszállásban is.
Sugárzás elleni védő kapszula vagy bioműanyag?
A veszélyesen magas sugárzási szintekkel szembeni védelemhez, ami egy hosszabb utazás során igen fontos, a szennyvízben lévő molekulák sűrűsége jelenthet megoldást. A NASA egyik többcélú javaslata, a "Water Walls Architecture" (vízfalak architektúrája) egy olyan űrkapszulát képzel el, melyet több rekesznyi vízzel és sterilizált emberi ürülékkel béleltek ki, és sugárzás elleni védelemként alkalmaznak. A vizelet és az ürülék elsődleges összetevője egyaránt a víz, és a vízben szorosan elhelyezkedő hidrogén- és oxigénatomok nagyobb sűrűségű kozmikus sugárzást blokkoló atommagokat tartalmaznak, mint a fémek.
A dolgot onnan is meg lehet közelíteni, hogy akár megduplázódhatna a szennyvíztisztító telepek száma a Földön, ha azok többcélú erőforrás-hasznosító létesítményekként is működnének.
A fosszilis tüzelőanyagokból készült műanyagok alternatívája lehetne, ha a kutatók képesek lennének biztonságos és biológiailag lebomló bioműanyagot előállítani a szennyvízből és a vele érkező hulladékforrásokból. A fejlett világban számos szennyvíztisztító telep már ma is alkalmazza az anaerob emésztésnek nevezett, mikrobáktól függő folyamatot, melynek során a szennyvízből biometángázt, egy fenntartható üzemanyag-alternatívát állítanak elő.
És végül a tányérok és poharak
Egy melbourne-i kutatóintézet kutatócsoportja által készített tanulmány szerint a nyers bioszilárd anyagok, a belőlük előállított bioszén, valamint az elégetett szennyvíziszap hamuja mind felhasználhatók cementhelyettesítő anyagként, csempékben és üvegkerámiákban is, ami széleskörű felhasználási lehetőségeket kínálna az építőiparban. Az olaszországi Lombardiában található Museo Della Merda már készített terrakotta csempéket, virágcserepeket és asztali edényeket tehénürülék és agyag keverékéből. A termék neve Merdacotta.
Undor-faktor
Az undor-faktor persze nagyobb akadályt jelenthet az olyan újrahasznosított ürülékből készülő fogyasztási cikkeknél, mint a bioplasztik poharak és kerámiatányérok. De az űr ellenséges környezete és a saját bolygónkon található erőforrások kitermelésének megsokszorozódó kihívásai segíthetnek abban, hogy az olyan nyersanyagokat is bevonhassuk a kutatásokba, melyek a végeláthatatlan hulladékáram jövedelmező felhasználásával kecsegtetnek, fellendítve a higiéniai infrastruktúrába történő beruházásokat.
Ráadásul ez a különleges természeti erőforrás megújuló, soha nem fog kiapadni.
(Forrás: cnn)