A fenntarthatóság a mezőgazdaságban globális szinten nagy érdeklődést kiváltó, de igencsak vitatott téma napjainkban. Sokan naiv stratégiának tartják az elképzelést, hogy egy biogazdálkodáson alapuló világban 8 milliárd ember élelmiszer-ellátása megoldható legyen. Mindemellett fenntartva az egészséges természeti környezetet, a mezőgazdasági tevékenység életképességét és jövedelmezőségét? Ezekre az aktuális kérdésekre keresi, és nyújtja a választ a zöld biotechnológiai kutatásokban élen járó spanyol Kimitec vállalat a MAAVI Innovation Centerrel karöltve.

Illés Zsolt (country technical sales manager, Kimitec) és Clarke Éva (marketing és kommunikációs osztályvezető, KITE Zrt.) vezetésével most betekintést nyerhettünk a biopeszticid, biostimuláns, valamint pre -és probiotikum gyártás világába.

Dell'' Agro Plus, Batallon, Rhyzo Plus, Caos XT, K-Forte, Moliboro, Tundamix EDTA. Az olvasóink számára is bizonyára ismerősen csengő, a vegyi úton szintetizált termékekre alternatívát kínáló Kimitec termékek hazai forgalmazója a KITE Zrt. A két vállalat közös története immár 12 éves múltra tekint vissza, a partnerségnek köszönhetően a magyar piacon is elérhetőek a spanyol cég által fejlesztett és előállított, természetes komponenseken alapuló biostimulátorok és lombtrágyák.

A Kimitec a természetben alapvetően jelen lévő molekulákkal helyettesíti a szintetikus vegyszereket, az eredmény pedig magáért beszél: termékeik amellett, hogy ugyanolyan hatékonysággal működnek, mint szintetikus társaik, nem ártalmasak sem a környezetre, sem az emberi szervezetre nézve. Fenntarthatósági szempontból ez pedig elengedhetetlen, az Európai Unióban az Európai Zöld Megállapodás (EU Green Deal) értelmében ugyanis 2050-re cél a teljes klímasemlegesség.

A Kimitec világszinten vezető szerepet tölt be az agrárbiotechnológiai kutatásokban, helyi gazdákkal együttműködésben jelenleg 55 tudományos kutatást vezetnek, melynek támogatására 5 HORIZON projektet nyertek el a közelmúltban.

 Mezőhír, Agroinform, Agrofórum és a Kertészet és Szőlészet újságírói Clarke Évával, a KITE Zrt. marketing és kommunikációs osztályvezetőjével laborlátogatáson a MAAVI Innovation Centerben.

Mezőhír, Agroinform, Agrofórum és a Kertészet és Szőlészet újságírói Clarke Évával, a KITE Zrt. marketing és kommunikációs osztályvezetőjével laborlátogatáson a MAAVI Innovation Centerben – fotó: Molnár Anna


A vállalat több mint 15 éves tapasztalata a kutatás és fejlesztés terén a MAAVI Innovation Center átadásával kapott óriási lendületet 2019-ben.

A kutatóközpont szomszédságában épül a vállalat új üzeme: 50 000 m2 alapterületen kerül kialakításra az "okos üzem" és infrastruktúrája, amelyben a mesterséges intelligencia, a raktárrobotizálás és a kiberbiztonság alapvető szerepet fog játszani a természetes, hatékony és jövedelmező hatóanyagok előállításában.

laboratórium Illés Zsolt - Country Sales Manager, Kimitec és Paloma Touris Noriega - Communications Specialist, Kimitec

Bal oldali kép: laboratórium, jobb oldali kép: tájékoztató előadás a MAAVI Innovation Centerben ( A jobb oldali képen Illés Zsolt - Country Sales Manager, Kimitec és Paloma Touris Noriega - Communications Specialist, Kimitec) – fotó: Molnár Anna

Az intézmény gyártástechnológiával és biotechnológiai megoldások kutatásával foglalkozó laboratóriumait Illés Zsolt vezetésével tekinthettük meg, aki elmondta, a kutatómunka alapvetően négy pilléren nyugszik: növényi kivonatok, mikrobiológia, mikroalgák és „zöld kémia".

A MAAVI korábban, növényvédelmi kutatásokban nem alkalmazott módszerként saját fejlesztésű mesterséges intelligenciáját, Linna-t állítja a kutatók szolgálatába. Linna a természetből kinyerhető molekulák széles spektrumát képes feltárni pillanatok alatt, ezzel töredékére csökkentve a kutatásra szánt időt, mely egyébként is szűkösen áll rendelkezésére a mezőgazdaság fenntarthatóságát célul kitűző projektek számára.

"A cél azonban nem csak a mezőgazdaság átállása, de a helyi gazdák támogatása is. Nem elég ugyanis a kemikáliák felhalmozódásának megakadályozása a természetben, mindennek megtérülőnek kell maradnia a termelők számára is" – mondta el Félix García, a Kimitec vezetője.

Félix García, a Kimitec vezetője üzletpolitikáról, jövőbeli tervekről és hitvallásról beszél magyar újságíróknak (Balra: Clarke Éva, marketing és kommunikációs osztályvezető, KITE Zrt.; középen: Félix García, CEO, Kimitec; jobbra : Illés Zsolt - Country Sales Manager, Kimitec).

Félix García, a Kimitec vezetője üzletpolitikáról, jövőbeli tervekről és hitvallásról beszél magyar újságíróknak (Balra: Clarke Éva, marketing és kommunikációs osztályvezető, KITE Zrt.; középen: Félix García, CEO, Kimitec; jobbra : Illés Zsolt - Country Sales Manager, Kimitec) – fotó: Molnár Anna

Hogy mindez hogyan működik a gyakorlatban, Manuel Pérez Navarro mutatta meg számunkra San Silvestre-ben található fóliasátraiban. A helyi termelő kizárólag Kimitec-fejlesztésű biostimulátorokat alkalmaz 2,8 hektárnyi területen, ahol padlizsánt, paradicsomot és olíva bogyót termeszt.

A spanyol gazdák eddig közel 30%-a állt át biogazdálkodásra – ez a szám pedig folyamatosan növekszik. A jövő tervei között szerepel nem csak a Kimitec saját forgalmazóinak ellátása természetes növényvédő szerekkel, de olyan B2B partnerek is, mint a Bayer vagy az UPL USA.

Manuel Pérez Navarro, spanyol termelő enged betekintést biogazdaságába (Balra: Marta Xinxola - Corporate Communications Specialist, Kimitec; jobbra: Manuel Pérez Navarro, spanyol termelő).

Manuel Pérez Navarro, spanyol termelő enged betekintést biogazdaságába (Balra: Marta Xinxola - Corporate Communications Specialist, Kimitec; jobbra: Manuel Pérez Navarro, spanyol termelő) – fotó: Molnár Anna

A jövő kihívásaival tehát modern eszközökkel, kutatók és mezőgazdasági szakemberek bevonásával (hazánkban a KITE Zrt. főszereplésével) néz szembe a Kimitec, globálisan forradalmasítva a természetes növényvédelmet és élelmiszer-termelést, előtérbe helyezve a természeti, gazdasági és szociális fenntarthatóságot is.