Az Európai Unió értékelési rendszere alapján hazánkban a szabadvíz fürdőhelyek 94 százaléka kapta meg a jó, valamint a kiváló besorolást - ezt a Nemzeti Népegészségügyi Központ közölte pénteken.

Csökken a kifogásolt vízminőségű strandok száma

Az értékelésből kiderült, hogy tulajdonképpen folyamatosan csökken a kifogásolt vízminőségű strandok száma. Az elmúlt egy évben csupán 3 természetes fürdővíznél történt változás. A besorolást és a minősítést az uniós követelményeknek megfelelően készítették el négy év adatai alapján.

Az országban 279 fürdővizet tartanak nyilván, amiből 176 kapott kiváló, 58 jó, valamint 11 tűrhető minősítést. A 2022-es évi összesítés alapján kifogásolt kategóriába a makói Maros Kalandpark, a soltvadkerti Vadkerti tófürdő, valamint a tiszakécskei Tisza-parti strand került.

Kiemelt jelentőségű tavak

Az idegenforgalmi szempontból is fontos tavaink, mint a Balaton, a Tisza-tó, valamint a Velencei-tó mellett szinte minden természetes fürdőhely kiváló besorolású lett.

Az uniós helyzet

Kitértek arra, hogy például Albánia és Svájc 22 ezer fürdőhelyének közel 86 százaléka tartozik a kiváló kategóriába. Hozzátették, hogy 2021-hez képest a tavalyi évre 107 új fürdőhelyet hoztak létre Európában, amelyeknek nagy része Lengyelországban nyílt meg. A legkedveltebb délebbre fekvő útcélok, mint Horvátország, Görögország, Málta, valamint Ciprus tengerpartja, illetve Ausztria szabadvizeinek nagy része kiváló minőségű kategóriába sorolható.

Négy alkalommal ellenőrzik

Az említett fürdőhelyek üzemeltetői évente négy alkalommal, laboratóriumban ellenőrzik a vizek minőségét. Egyszer még a fürdési idény előtt, majd a szezon közben havonta legalább egy alkalommal. A víz minősége mellett figyelemmel követik, hogy a fürdőhely körül van-e valamilyen szennyezés, kátránymaradék, műanyag, gumi vagy éppen üveg. Emellett nézik a könnyen felmelegedő állóvizekben a vízvirágzásnak nevezett cianobaktérium burjánzásának jeleit is.

A turisztikai jelentőséggel bíró tavaink nagy része is kiváló besorolást kapott - fotó: pexels.com

A minősítés a baktérium száma alapján történik meg, de az értékelés során figyelembe veszik a vízminőség ingadozását is. A kockázat alapú értékelés tehát követi az esetlegesen fennálló különféle egészségkockázatokat.

Felhívták a figyelmet arra, hogy a fürdőzés azonban csak a kijelölt fürdőhelyeken számít biztonságosnak, de azt nem lehet első ránézésre megállapítani, hogy ott milyen minőségű a víz. Vannak olyan helyek ráadásul, ahol adottak lennének a feltételek, azonban a tulajdonos mégsem jelölt ki fürdőzésre alkalmas területet.