Ausztriának is fontos
Már az ausztriai sajtó is felvetette, hogy a két országnak meg kellene egyeznie és közös erőfeszítéseket kellene tenni annak érdekében, hogy megmentsék a Fertő tavat a kiszáradástól, valamint biztosítsák annak vízellátását Magyarország irányából. A tomboló aszályban a tó helyzete odáig romlott, hogy a hajók már sok helyütt saras mocsárban állnak ott, ahol annakelőtte a vizen úsztak- írta a Wiener Zeitung.
"A környéken feltűntek az "alacsony vízállás" feliratú figyelmeztető táblák, hogy a fürdőzni vágyók nehogy beugorjanak a nagyjából derékig érő vízbe, a Fertő tó jelenleg történelmének egyik legsekélyebb vízállásával küzd."
115,09 méteres tengerszint feletti magasságon a vízszint mindössze négy centiméterrel haladja meg a történelmileg mért legalacsonyabb értéket, legalábbis 1965 óta, mióta a nyilvántartás egyáltalán létezik. A legsekélyebb vízállás egyébként 2003 szeptemberében volt – mondta Christian Sailer, Burgenland tartomány vízgazdálkodási főosztályától.
Már az ausztriai sajtó is felvetette, hogy a két országnak meg kellene egyeznie és közös erőfeszítéseket kellene tenni annak érdekében, hogy megmentsék a Fertő tavat a kiszáradástól, valamint biztosítsák annak vízellátását Magyarország irányából. Kép: Wikimedia
Fogy a tó
A tavat a hőség és a szél apasztja. A párolgás hatására a vízszint csökken, ahogy az egyébként nyáron megszokott, így a legalacsonyabb értékeket általában ősszel rögzítik. Sailer kifejtette, hogy ennek az idei évben különösen nagy hatása lesz, mert az év már eleve alacsony vízszinttel indult. Tavaly július elején 20 centiméterrel volt magasabb a vízállás mint most, a korábbi, 1996-os legmagasabb vízszint pedig 75 centiméterrel volt magasabb. A korábbi minimum vízmagasság 2005. július elején 14 centiméterrel volt alacsonyabb a mostaninál. Ha erős a szél, itt-ott még a sáros talaj is előbukkan, például a múlt hétvégén Breitenbrunnban – számolt be róla Sailer. A nádtüzek veszélye is nő a szárazsággal, ha pedig a víz továbbra is apad, a nádszalagok kiszáradnak.
"Június utolsó hetében három hektár nádas égett le az ausztriai oldalon, a tűz eloltásában helikopterek is részt vettek."
A növények a szárazon is képesek életben maradni, de annak jelentősen megnő az esélye, hogy villámcsapás vagy emberi figyelmetlenség, hanyagság esetén kigyulladnak, és a tűz vízhiány idején garantáltan gyorsabban terjedhet - figyelmeztetett Sailer. A vízpótlás a Mosoni-Dunából is lehetséges lenne, és a csapadék is hozhat enyhülést, de meg kell várni, hogyan alakul az időjárás. „Nem úgy tűnik, hogy újabb csapadékban bővelkedő év lesz, bár mindig vannak meglepetések” – mondta Sailer.
Tavaly július elején 20 centiméterrel volt magasabb a vízállás mint most. Kép: Wikimedia
A Mosoni-Duna bevonása
Kiemelt vízügyi beruházással épülhet meg a jánossomorjai csatorna. Ennek feladata a hazai és az ausztriai termőföldek öntözéséhez szükséges vízhozam biztosítása lenne, valamint a Lébény-Hanyi főcsatorna meghosszabbítása is napirenden van a határig. Ezekkel együttesen már érdemben lehetne pótolni a Fertő-tóból hiányzó vízmennyiséget. Heinrich Dorner (SPÖ) államtanácsos a múlt héten jelentette be, hogy hamarosan politikai tárgyalásokra kerül sor a két ország között a tó ügyében.
Beruházás-fékek
A HVG beszámolója szerint magyar kormány ősszel terjeszt be új kerettörvényt a magyar állam beruházási rendjéről, ahogy azt Csepreghy Nándor, az Építési és Beruházási Minisztérium államtitkára is elmondta hétfőn a parlamentben.
„A természeti kincsek megóvása és teljes körű használhatósága, hozzáférhetősége garantálható kell, hogy legyen”
– fogalmazott. A törvénnyel szabályozzák majd a jövőbeni beruházásokat, hogy azok csak úgy kerülhessenek kivitelezésre, ha garantálni lehet, hogy a magyar emberek továbbra is szabadon hozzáférhetnek az ország tavaihoz és egyéb természeti kincseihez.
(Forrás: Wiener Zeitung)