Máig a világ legöregebb fájaként emlegetik azt az egyesült államokbeli simatűjű szálkásfenyőt, amelyet egy egyetemista vágott ki. Az 5000 éves Prométheusz elpusztításának körülményei továbbra is tisztázatlanok.

Donald Rusk Currey a WPN-114 jelölést adta a fának, ami azt jelenti, hogy a nevadai White Pine megyében végzett kutatásai során Prométheusz volt a 114. a sorban, amelyből mintát vett. A fa egy simatűjű szálkásfenyő-populáció élő tagja volt egy korábbi gleccser oldalmorénáján, a Fehér-hegységben, a Great Basin Nemzeti Parkban, Nevada keleti részén.

Prométheusz egy 1958-as és egy 1961-es túra során kapta nevét a természettudósoktól, köztük Donald Rusk Curreytől, aki szerint a fa legalább 4844 éves volt akkor. További vizsgálatok azonban ennél is idősebbre becsülték a korát: kivágásakor legalább 5000 éves lehetett.

Hosszú életük titka

A simatűjű szálkásfenyőkről úgy tartják, hogy a legrégebbi ismert élő fák, amelyek nagyon sokat bírnak. Hosszú életüket különleges gyökereiknek is köszönhetik, amelyek csak a fa közvetlenül felettük lévő részét táplálják, így ha az egyik gyökér elhal, a fának csak a felette lévő része pusztul el, a többi tovább él.


Mi történt Prométheusszal?

1964 nyarán a jégkorszakkal kapcsolatos kutatásokat végző, utolsó éves egyetemi hallgató, a fentiekben már említett Donald R. Currey geográfus engedélyt kapott az Egyesült Államok rendészeti szolgálatától arra, hogy mintát vegyen számos, a Fehér-hegyi ligetben termő fenyőből. A fák gyűrűinek szélességét tanulmányozta annak érdekében, hogy meghatározhassa a múltbeli jó és rossz termőidőszakokat. Ezek a növények ugyanis akár több ezer éves időjárási adatokat is tárolnak gyűrűikben, így e kutatási módszer nagyon értékes például az éghajlatváltozás tanulmányozása szempontjából is.

Currey ekkor talált egy általa több mint 4000 évesre becsült fát is, amelyet a helyi hegymászók csak Prométheuszként emlegettek. A különleges növény története innentől kezdve viszont már igen ellentmondásos, ugyanis számos különböző beszámoló létezik arról, hogy mi történt a több ezer éves fával. Egyetlen dolog biztos: Donald R. Currey geográfusnak is köze volt hozzá.

Egyesek szerint az egyetemista mintavételhez használt fúrója beletört a fába, mások szerint viszont Currey nem tudta, hogyan is kell egyáltalán megvizsgálni a növényt. A történettel kapcsolatos harmadik verzió szerint az egyetemi hallgató úgy érezte, hogy a fa gyűrűinek vizsgálatához teljes keresztmetszetre van szüksége. Az azonban szinte biztos, hogy az egyetemista engedélyt kapott az erdészeti szolgálattól a fa kivágására.

Ezután kiderült, hogy a fának összesen 4862 növekedési gyűrűje volt, de mivel a zord körülmények miatt ezek a fák nem minden évben növesztettek növekedési gyűrűt, korát inkább 4900-5000 évesre becsülték. A Prométheusznál csak egyetlen idősebb fát találtak 2012-ben ugyanezen a területe, amely körülbelül 5056 éves volt.

A világ ma legidősebb fája is a Fehér-hegységben él – korát kb. 4800 évre becsülik –, azonban hogy pontosan hol, azt a fa védelme érdekében az Amerikai Erdészeti Szolgálat titokban tartja.

Olvasd el alábbi cikkeinket is a témában:

Ez a világ legidősebb ültetett fája

Egy 16 éves fiú éjjel kivágta a világ egyik leghíresebb fáját

Forrás: divany.hu

Indexkép (csupán illusztráció!): Shutterstock