A "Mentsük meg a méheket és a gazdákat!" európai polgári kezdeményezés a növényvédő szerek felhasználásának jelentős csökkentését szorgalmazza, valamint a gazdák támogatásának biztosítását a környezetbarátabb, agroökológiai módszerekre való áttérés érdekében – írja a Magyar Természetvédők Szövetsége.
A rovarok működtetik bolygónk ökológiai rendszerét, és biztosítják élelmiszer-ellátásunkat – legfontosabb növényeink 75%-a a rovarok beporzásától függ.
Továbbá a trágya és az elhalt növényi anyagok lebontásával javítják a talajminőséget, és csökkentik a növényi kártevőket.
A rovarfajok és a beporzók száma súlyos hanyatlásban van a növényvédő szerektől függő iparszerű gazdálkodás miatt. Az összes vizsgált faj egyharmadát kihalás fenyegeti, és veszélyben vannak a beporzók is (Európában a méh- és pillangófajok tizedét fenyegeti a kihalás), amelyek a globális élelmiszer-termelés körülbelül egyharmadához közvetlenül járulnak hozzá.
A növényvédő szerek felhasználása az ötszörösére nőtt 1950 óta – fotó: Shutterstock
A növényvédő szerek felhasználása az ötszörösére nőtt 1950 óta, és évente világszerte több mint 4 millió tonnát permeteznek a földekre. Márpedig a növényvédőszer-felhasználás a rovarpopulációk és az ökoszisztéma kipusztulásához vezet világszerte, és veszélyezteti az élelmiszer-előállítást is. Például Kenyában a növényvédő szerek közel 50%-a, Brazíliában pedig több mint 30%-a rendkívül mérgező a méhekre.
De mi a megoldás?
A Rovar Atlasz megoldásokat vázol fel arra, hogy az EU-nak miként kellene támogatnia a gazdálkodás fenntartható modelljeit, amelyek megakadályozzák a rovarok kipusztulását, garantálják az élelmiszer-termelést és a jó megélhetést a gazdák és a mezőgazdasági dolgozók számára.
Ezek elsősorban: a szintetikus növényvédő szerek 80%-kal történő csökkentése a mezőgazdaságban 2030-ra; a közös agrárpolitika (KAP) radikális reformja; a KAP költségvetése legalább 50%-ának környezetvédelmi, természetvédelmi és éghajlati célkitűzésekre való fordítása; a mezőgazdasági termelők támogatása az agroökológiára való áttérés érdekében; a növényvédő szerek használatát fokozó mezőgazdasági módszerek – mint például a génmódosított növények termesztése – fokozatos kivezetése; a nagyüzemi állattartás által előállított hús és más állati termékek termelésének és fogyasztásának csökkentése és ezzel együtt a növényi alapú alternatívák támogatása.