Az erdőben tett kirándulások alkalmával sokan találkozhatnak olyasmivel, amit szívesen hazavinnének, – kövekkel, érdekes növényekkel, termésekkel – de számos olyan dolog van, amit csak korlátozottan - vagy egyáltalán nem lehet elorozni a természettől.
A nemzeti park, a tájvédelmi körzet, a természetvédelmi terület és a természeti emlék kivétel nélkül a védett természeti terület kategóriájába tartozik. Magyarországon minden forrás, láp, barlang, szikes tó, víznyelő, földvár és kunhalom a természet védelméről szóló törvény értelmében védelem alatt áll. A lápok és a szikes tavak természetvédelmi területnek, a források, a víznyelők, a kunhalmok és a földvárak természeti emléknek, a barlangok pedig természeti értéknek minősülnek.
Ha természetvédelmi területen végeznéd a gyűjtögetést, ahhoz külön engedélyt kell kérned – fotó: pixabay.com
Van az, amit bátran szedhetsz és van az, amit nem
Ha gombát, gyógynövényeket vagy vadon termő gyümölcsöket szeretnél gyűjteni miközben a természetben barangolsz, tudnod kell, hogy a védett és fokozottan védett növényeket abban az esetben sem teheted a hátizsákodba, ha azt éppen senki sem látja. Még a fák oldalán megtelepedett moha is védett, így ne engedd, hogy a gyerekeid lelkesen begyűjtsék.
Fokozottan védett növények begyűjtése miatt, akár 250 ezer forintos bírságot is kaphatsz, ami elég borsos ár a tévedésedért.
Az is lényeges, hogy amit az erdőben leszedsz, azt is növényenként maximum két kilogrammos mennyiségben viheted haza és nem hozhatod kereskedelmi forgalomba. Amennyiben természetvédelmi területen végeznéd a gyűjtögetést, ahhoz külön engedélyt kell kérned, ami szerencsére nem kerül sokba, mindössze 500 forintos áron kiválthatod.
Sokan szeretnek gombát szedni – fotó: pixabay.com
A gombával több szempontból is érdemes vigyázni
Egyrészt érdemes tudni, hogy 58 olyan védett gombafajunk van, amelyeket nem tehetsz a kosaradba – ezekből egyetlen darab természetvédelmi értéke akár 10 ezer forint is lehet. Másrészt, bár az erdőben szedett gomba kiváló étel alapanyag, ha nem rendelkezel megfelelő tapasztalattal vagy képesítéssel, mindenképp vidd el gombavizsgálóhoz, mert csak így lehetsz teljesen biztos abban, hogy nem lesz baja senkinek sem attól, ha az általad gyűjtött gombából fogyaszt.
Érdemes kerülni az utak melletti, az ipari vagy mezőgazdasági területekről származó gombát is, hiszen nem tudhatod, hogy milyen szennyezés található rajtuk.
Nem mindegy, hogy mit gyűjtögetsz
Kirándulás közbeni gyűjtögetésben is rejlik némi veszély. Például jó, ha tudod, hogy az ásványok gyűjtése tilos, azaz az ásványokat, ásványtársulásokat és ősmaradványokat a helyükön kell hagynod. Az ásványok, ősmaradványok gyűjtéséhez, forgalomba hozatalához, külföldre viteléhez a természetvédelmi hatóság engedélye szükséges. Védett ásványok, ősmaradványok külföldre vitele esetén végleges kiviteli engedélyt nem adnak.
Jogszabály tiltja a szarvasagancs gyűjtését – egyrészt azért, mert a vadállomány állapotát részben az elhullatott agancsok vizsgálatával ismerik meg, ami kell a vadgazdálkodás tervezhetőségének, másrészt az agancsok értékesítése a vadászatra jogosultaké. Nagyvadfajoknál trófeának minősül az elejtett gímszarvas, dámszarvas, valamint az őz agancsa, a muflon csigája, továbbá a vaddisznó agyara.
Az ásványokat, ásványtársulásokat és ősmaradványokat a helyükön kell hagyni – fotó: pixabay.com
Jellemzően engedélyköteles tevékenységnek számít a tűzifa gyűjtése, aki ezt megszegi, az akár 50 ezer forintos bírságra is számíthat. Erdei haszonvételnek minősül az elhalt, fekvő fa és gally gyűjtése, a kidöntött fáról fenyőgally, toboz és díszítőlomb gyűjtése, az elhalt, száraz ág nyesése, a gomba, vadgyümölcs, virág, illetőleg gyógynövény gyűjtése, a bot, nád, sás, gyékény termelése és fű kaszálása, a fenyőgyanta gyűjtése, cserje kitermelése, élő és elhalt cserjék hajtásainak gyűjtése, aminek a feltételeit – ha a jogszabály másként nem rendelkezik – az erdőgazdálkodó jogosult meghatározni.
Tiltólistán van az erdőből – az akácmag engedélyezett gyűjtésének kivételével – az erdei avar vagy a talaj humuszos termőrétegének összegyűjtése és elszállítása és a mohagyűjtés.
Az erdészeti hatóság – hivatalból vagy a természetvédelmi hatóság megkeresése alapján – megtilthatja vagy korlátozhatja az erdőben a cserjék kitermelését, az erdei életközösség védett fajai fennmaradásának és fejlődésének biztosítása érdekében.
Ha jogszabály másként nem rendelkezik (védett természeti területen csakis a természetvédelmi hatóság engedélyével folytatható gyűjtés), jó hír az, hogy az erdőgazdálkodó köteles tűrni – a gomba, vadgyümölcs és gyógynövény egyéni szükségletet meg nem haladó mennyiségű, hangsúlyozottan állami erdőben való gyűjtését. Ez a gyakorlatban napi két kilogrammnak felel meg személyenként (2 kg gomba + 2 kg vadgyümölcs + 2 kg gyógynövény), és kizárólag állami erdőkre vonatkozik.