A közönséges gyíkfű (Prunella vulgaris) nevét onnan kapta, hogy régen torokgyík ellen gargarizálásra használták, de más gyógyhatásai is ismertek.

A közönséges gyíkfű jótékony hatásai

A növény megszárított virágzó hajtása poliszacharidokat, rozmaringsavat, cserzőanyagokat, flavonoidokat, színanyagokat, kumarinokat, urzol- és oleanolsavat, kis mennyiségben illóolajat, ásványi elemeket és vitaminokat tartalmaz.

Már az ókorban is használták a szem és a máj gyulladásos tüneteinek kezelésére és vizelethajtóként, emellett évszázadok óta alkalmazzák nehezen gyógyuló sebek gyógyítására is.

A modern kori gyógyászat a vírusölő hatását vizsgálja herpesz és HIV vírus ellen, illetve az immunrendszer működését befolyásoló hatását. Hatékony leukémia és bőrrák esetén. Az Európai Gyógyszerkönyvben Prunellae spica néven (Ph.Eur. 7/6. kötet, 2013) van bejegyezve.


Kivonata gazdag fenolos, antioxidáns hatású vegyületekben, így az élelmiszeripar és a kozmetikai ipar területén is hasznos lehet.

Hol találhatunk gyíkfüvet?

Magyarországon honos növény, legelőkön, kaszálókon, nyílt erdőkben, parkokban, kertekben is megtalálható. A félárnyékos, nedvesebb élőhelyeket kedveli.

10-30 cm magasra nő, lándzsa alakú levelei zöldek, néha lilás árnyalattal, virágai lilás-kék színűek, melyek nyár közepén jelennek meg, ekkor gyűjthetjük metszőollóval vagy éles késsel. A levágott hajtásokat szárítsuk meg napfénytől védett, szellős helyen.

gyíkfű

A gyíkfű legelőkön, kaszálókon, nyílt erdőkben, parkokban, kertekben is megtalálható – fotó: Shutterstock

A gyíkfű alkalmazása

• A gyíkfűből készített tea segíthet torokgyulladás, megfázás és egyéb légúti fertőzések esetén.

• Alkoholos kivonata használható bőrfertőzésekre, sebekre.

•A növény friss vagy szárított leveleiből készült borogatás alkalmazható gyulladások, rovarcsípések és kisebb sérülések kezelésére.

Forrás: 24.hu