Nincs újabb kitörés, folytatódik a védekezés a ragadós száj- és körömfájás betegség ellen – hangsúlyozta Nagy István agrárminiszter az állategészségügyi operatív törzs ülését követő sajtótájékoztatón hétfőn Mosonmagyaróváron.

A tárcavezető elmondta, hogy a betegséggel érintett négy telepből kettőben befejeződött a mentesítési munka, kettőben pedig folyamatban van.


Nagy István kiemelte, a mentesítési és felszámolási munkák mellett a vírus terjedésének a megakadályozásán van a fő hangsúly.


Az érintett telepeket zár alá vonták, védőzónákat jelöltek ki, ahová a gépjárművekkel csak fertőtlenítés után lehet ki- és behajtani, fertőtlenítő pontokat alakítottak ki a határátkelőknél és Hegyeshalomtól Esztergomig is csak fertőtlenítés után lehet fel- vagy lehajtani az M1-es autópályáról – sorolta a bevezetett intézkedéseket Nagy István.

Több mint 50 év után március elején jelent meg Magyarországon a ragadós száj- és körömfájás betegség. Hazánkban eddig négy szarvasmarhaállományban igazolta a ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) vírus jelenlétét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal laboratóriuma, de a betegség több telepen Szlovákiában is feltűnt.

A ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) egy rendkívül fertőző vírusos betegség, amely főként a hasított körmű állatokat (például: szarvasmarhát, sertést, juhot, kecskét, bivalyt, vadon élő kérődzőket) érinti. A betegség fő tünetei közé tartozik a láz, az étvágytalanság, a nyálzás és a hólyagok megjelenése a szájban, illetve a lábvégeken. Állatfajonként a tünetekről itt írtunk részletesebben, az elrendelt intézkedésekről pedig itt.

A "Mit tehetsz pánik helyett?" állathigiénia Agroinform webináriumon szakértők osztanak meg hiteles információkat a ragadós száj- és körömfájás betegségről és annak megelőzéséről, a járvány elleni védekezés lehetőségeiről. Jelentkezz most az online konferenciánkra! A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött.

Indexkép: Shutterstock