Őszi kalászos növényeink zavartalan fejlődését már a kezdetektől biztosítani kell. Ezt a célt szolgálják a megfelelő időben és minőségben elvégzett talajmunkák, a tápanyag-utánpótlás, az optimálisan megválasztott vetési idő, és ide tartozik a gyomoktól mentes környezet is.
A magról kelő kétszikű gyomnövények súlyos terméscsökkenést okozhatnak, ha a kiirtásukkal megvárjuk a tavaszt. Az őszi kalászosok csírázásával egy időben a gyomok csírázása is megindul, és ezzel elkezdődik a talaj víz- és tápanyagkészletéért folytatott küzdelem. Kalászos növényeink mellett a gyomok növekedése, fejlődése is folyamatos, és így az idő előrehaladtával egyre több vizet és tápanyagot vonnak el (1. fotó).
1.fotó: Nufarm fejlesztési kísérlet, Hajós, 2023. ősz – 2024. tavasz. Az őszi búza és a gyomnövények fejlődése a tél folyamán nem állt le. Február közepére már fejlett gyomállomány borította a területet – fotó: Nufarm Hungária Kft.
Kalászos növényeink fejlődése a keléstől kora tavaszig egy rendkívül fontos és érzékeny időszak. Bár mi csak azt látjuk, hogy a bokrosodás elindulásával növényeink erősebbek lesznek, egyre jobban takarják a talajt, eközben a növényben nagyon fontos, az elérhető termés szempontjából meghatározó fejlődési folyamatok zajlanak le.
A 4. levél megjelenésével ugyanis a levél hónaljában fejlődésnek indul az első oldalhajtás is, azaz elkezdődik a bokrosodás, amely egészen kora tavaszig, a szárba indulásig tart. A bokrosodás során a növény újabb oldalhajtásokat nevel, melyeken optimális esetben kalászok is fejlődnek. Az, hogy a növény hány oldalhajtást képes kinevelni és azon kalászt is „hozni”, nagymértékben függ a növény kondíciójától. Gyomokkal versenyezve, korlátozott víz- és tápanyagfelvétel mellett ez kevesebb, míg zavartalan fejlődés mellett több lesz. Vagyis a bokrosodás során dől el a növényenkénti kalászszám.
Szintén a bokrosodás ideje alatt az első kalászemeletek kialakulásával kezdődik el a kalászkezdemények fejlődése is. A kalászemeletek kifejlődésével eldől a kalász hossza, azaz, hogy hány emelet lesz egy-egy kalászon. A kalászemeletek kifejlődése során szintén megindul a kalászkakezdemények fejlődése is, majd a bokrosodás vége környékén a virágkezdemények differenciálódása, melynek fő időszaka már a szárba indulás idejére esik.
A fentiekből nagyon jól látszik, hogy a potenciálisan elérhető termés szempontjából fontos több terméselem fejlődésének milyensége a szárba indulásig eldől. Zavartalan körülmények között ezek az elemek optimálisan ki tudnak fejlődni, megalapozva a maximálisan elérhető termést. Minden olyan tényező, amely ezt akadályozza, hátráltatja, alapvetően kihat az elérhető termés nagyságára is.
A ki nem fejlődött sarjúkalászok, a kevesebb kalászonkénti emeletszám, a gyengén fejlődő kalászkák és virágkezdemények olyan hátrányt jelentenek, amelyeket később már nem tudunk behozni. És pontosan ez történik akkor, amikor a talajban lévő víz és tápanyagok gyomok általi elvonása révén növényeink fejlődése zavart szenved (2. fotó).
2.fotó: Verseny a talaj víz- és tápanyagkészletéért. Nufarm fejlesztési kísérlet, Hajós, 2024. március 14. A termésképző elemek sérülésével itt már biztosan veszítettünk a maximálisan elérhető termésből – fotó: Nufarm Hungária Kft.
Ennek elkerülésére az ősszel elvégzett gyomirtás ad lehetőséget. Az 1–3 leveles nagy széltippan vagy a kalászosok legfontosabb gyomnövényeit felölelő T1 és T2 életformájú, kétszikű gyomok szik – 4 leveles fejlettségében elvégzett kezelésekkel hatékonyan tudunk védekezni ellenük, és azelőtt tüntetjük el a gyomokat a területről, mielőtt megindult volna a versengés a vízért és a tápanyagért, biztosítva ezzel kalászos növényeink zavartalan fejlődését már a kezdetektől.
A Nufarm Hungária Kft. több megoldást is kínál azon termelők számára, akik az őszi gyomirtásban gondolkodnak. Az Agility+Alliance csomag 2018-as bevezetése óta töretlen utat fut be a kalászosok őszi gyomirtásában. A kombinációt azokra a területekre javasoljuk, ahol a T1 és T2 életformájú gyomok mellett a nagy széltippan is jelen van, de a kombináció hatékonyan vethető be a vékony egércsenkesz ellen is. Azokra a területekre, amelyek mentesek az egyszikű gyomoktól, a Saracen Delta gyomirtó szer használatát javasoljuk, amely igen költséghatékony megoldás.
Technológiai javaslatunkról és termékajánlatunkról bővebben olvashat itt.
Molnár Szabolcs
fejlesztési vezető
Nufarm Hungária Kft.