Habár sokan keverik, az eper és a szamóca nem ugyanaz a gyümölcs, sőt, nagyon is eltérnek egymástól. Addig, amíg az eper fán nő, mégpedig az eperfán, és vagy fehér, vagy fekete színű, addig a szamóca a kertben, a földben terem, és piros a színe. Így hát az eperfagyi hiába nagyon finom, valójában szamócából készül.
Azonban az eper fogyasztásával sem járunk rosszul, sőt, korábban rengeteg eperfa volt az országban, amelyek még a selyemhernyókat is táplálták, nem is beszélve a csodás gyümölcsről, amit nagyon kellemes fogyasztani. De térjünk is rá a szamócára, hiszen ha azt szeretnénk, hogy ez a finom gyümölcs bőségesen teremjen a kertünkben, akkor most kell gondoskodnunk róla. Ugyanis amikor eljön az ősz, akkor alapozhatjuk meg a jövő évi bőséges szamócatermést. A szamóca pedig azon túl, hogy igazán finom, nagyon egészséges is. Éppen ezért mindenképp megéri helyet adni neki a kertünkben, és gondoskodni róla, hogy minél több legyen belőle.
Erre van most szüksége a szamócának
A szamóca ilyenkor ősszel tölti fel magát energiával, hogy jövőre újult erővel koncentrálhasson a virágzásra és a terméshozatalra. Ezért fontos, hogy gondoskodjunk róla, hogy kellő mennyiségű tápanyaghoz jusson. Ezért nem szabad elfelejteni, hogy ősszel lazítsuk meg a talajt a szamócák töve körül, és távolítsuk el a gyomokat. Azonban mindezt úgy tegyük, hogy ne sérüljön meg a szamóca töve, így a tövet ne ássuk körbe, csak körülötte gyomtalanítsunk.
A szamócának most van szüksége a tápanyagra ahhoz, hogy jövőre bőségesen teremjen. Fotó: Pixabay
Miután ezt megtettük, dolgozzunk el a talajban érett komposztot, vagy a kertészetekben kapható, bogyósgyümölcsűeknek ajánlott trágyát vagy klórmentes trágyát. Ezeket a felső talajrétegbe kell óvatosan bedolgozni. Ezután alaposan öntözzük meg a szamócát. Azért, hogy minél kevésbé száradjon ki körülötte a talaj, hogy kevesebb legyen a gyom, és hogy jobban átvészelje a téli hidegeket, nem árt mulcsozni a szamóca körül.
Így legyen a te kertedben is szamóca
Ha még nincs szamóca a kertedben, akkor jövőre mindenképp adj esélyt ennek a csodás gyümölcsnek. A szamócaültetésre a legjobb időpont július vége és augusztus közepe. De ha van már szamóca a kertben, három évente érdemes átültetni, amelyre szintén ez a legmegfelelőbb időpont.
1. Ha azt szeretnénk, hogy a szamóca jól érezze magát a kertben, akkor mindenképpen napfényes helyet keressünk a számára. A szamócának legalább naponta hat órányi napfényre van szüksége ahhoz, hogy bőséges termést hozzon. Azonban az is fontos, hogy szélvédett helyre kerüljön.
2. A szamóca érzékeny a verticillumos fertőzésre, így ne ültessük paradicsom, paprika, burgonya, krizantém, tojásgyümölcs után, viszont ültethetjük káposzta, sárgarépa, saláta, zöldbab vagy zöldborsó után az ágyásba.
3. A talaj előkészítése nagyon fontos, így mielőtt a szamócát telepítenénk, mindenképp alaposan ássuk fel és gyomtalanítsuk a talajt. Erre azért van szükség, mer a szamóca a laza, levegős talajt kedveli. Ha áttelepítjük a szamócát, akkor kapáljuk fel alaposan körülötte a talajt, távolítsuk el a szamócáról a száraz leveleket, és így emeljük ki a töveket.
4. Fontos, hogy a szamócának kiásott gödör kétszer akkora legyen, mint maga a növény gyökérzete. Azonban ügyeljünk rá, hogy túl mélyre ne kerüljön, hiszen azt nem szereti. A szamócának helyre van szüksége a fejlődéshez, így ültessük 35 cm-es tőtávra és 70 cm-es sortávra. Figyeljünk rá, hogy az ültetés során a gyökerek ne legyenek összetekeredve, majd az ültetést követően enyhén nyomkodjuk meg a talajt. A talajhoz keverjünk érett komposztot, így még jobban tud fejlődni a szamóca.
5. Az ültetés után alaposan öntözzük meg a szamócát, majd takarjuk le mulccsal a töveket. Ez egyrészt bent fogja tartani a nedvességet a talajban, másrészt kevesebb lesz a gyom, és tisztább marad a gyümölcs is, ha nem érintkezik közvetlenül a földdel.
6. Ha nincs kertünk, vagy elég helyünk a kertünkben, akkor sem kell és nem is szabad lemondanunk a szamócáról, hiszen kiválóan nevelhető magaságyásban vagy konténerben is. Ha a szamócát magaságyásba ültetjük, úgy meg tudjuk védeni őt a meztelencsigáktól is, amelyek nagy kedvvel falatoznak belőle.
Az erkélyen nevelhető szamócák nagyon sokáig látnak el minket finom gyümölccsel. Akár a korlátra akasztva is termeszthetjük, így sok helyet takaríthatunk meg. Azonban nagyon fontos a megfelelő vízelvezetés, hogy ne álljon pangó vízben. Mivel a szamóca kis gyökérlabdával rendelkezik, egy 25-30 cm átmérőjű és 20 cm mély cserép is tökéletes számára, azonban ügyeljünk rá, hogy rendszeresen öntözzük és laza, agyagos ültetőkeverékbe ültessük úgy, hogy egy tőnek legalább 60 cm helye legyen.
7. Előfordulhat, hogy a lomblevelek levélfoltossággal fertőzöttek. Ezesetben a szüretet követően vágjuk le és semmisítsük meg az összes levelet.
8. A szamócának metszésre is szüksége van. A virágzás és a szüret között távolítsuk el az ostorindákat, ezek ugyanis később le tudnak gyökeresedni, így elvonják a növénytől a tápanyagot. A szüret után szabaduljunk meg a lomblevelektől is, így nagyban segítjük, hogy ne támadják meg betegségek a szamócát. A letermett szárakat is távolítsuk el ilyenkor.
9. Ha szaporítani szeretnénk a szamócát, szedjük fel az indanövényeket, majd ültessük el őket, és pár héten belül meg fognak gyökeresedni.
Ezért szeretjük a szamócát
1. Nem véletlen, hogy a szamóca színe és formája is nagyon hasonlít a szívünkre, hiszen igazán jót tesz neki a fogyasztása.
A szamóca bővelkedik vitaminban. Fotó: Pixabay
2. A szamócában rengeteg C-vitamin, mangán, réz, kálium és jód található.
3. Fogyasztása segíti az emésztést, csökkenti a székrekedés előfordulását, és a daganatos betegségek kialakulását is. Nagyon sok antioxidáns van benne, flavonoidok, tannin és egyéb fitonutriens, melyek segítik az immunrendszer megfelelő működését, és gyulladásgátló hatásuk is van.
4. A kismamák számára is fontos, hogy sok szamócát fogyasszanak, hiszen ez a gyümölcs a magas foláttartalmával hozzájárul az egészséges magzati fejlődéshez, és csökkenti a súlyos fejlődési rendellenességek rizikóját.
5. A szamócában található tápanyagok segítenek megőrizni a vérerek rugalmasságát, és segítenek megakadályozni, hogy a vérerek falán úgynevezett plakkok alakuljanak ki, melyek gátolják a megfelelő véráramlást.
6. A szamócának, feltéve ha nem porcukorral, vagy tejszínhabbal fogyasztjuk, alacsony a kalóriatartalma, és zsírszegény, így diétázok is fogyaszthatják. A szamóca ezen kívül a vérnyomást is segít szabályozni, főleg a benne lévő káliumnak, magnéziumnak és C-vitaminnak köszönhetően. Sőt, még a vércukorszintünkre is jó hatással van, hiszen megakadályozza a hirtelen vércukorszint emelkedéseket és csökkenéseket.
Ennek a gyümölcsnek ráadásul kiváló hatása van ezen kívül a memóriára is. Így hát semmi esetre se felejtsünk el szamócát ültetni a kertbe, és azután jóízűen elfogyasztani azt!