A megelőzésnek legalább akkora szerepe van növényeink ápolásában, mint a tünetek korai felismerésében. Törekedjünk a jó kondíció kialakítására, a növényfajok igényeinek megfelelően öntözzünk, helyezzük őket fényes vagy árnyékos helyre, télen óvatosan szellőztessünk, kerüljük a sűrű ültetést és elrendezést, és ne feledkezzünk el a célzott tápanyag-utánpótlásról sem!

A szobanövényeket az első lehetséges betegségtünetek megjelenésekor izoláljuk el többi társától, és kérjünk segítséget az azonosításban. Kezdetlegesen helyezzük előtérbe a mechanikai műveleteket és biokészítményeket, és csak szélsőséges esetekben használjunk kémiai készítményeket.

A mai cikkben a szobanövényeken megjelenő négy leggyakoribb gombabetegség tüneteit és okait taglaljuk, és kitérünk a legegyszerűbb védekezési módszerekre. Növényvédő szerek felhasználásának igénye esetén szaktanácsadó vagy hozzáértő gazdabolti eladó tapasztalataira hagyatkozva döntsünk!

Szürkepenész

Levegőben terjedő gombák okozzák, mely a sérült vagy gyengült növényi részeken, leveleken, száron, virágokon jelenik meg, de víz borította levélhónaljon is kifejlődik. Jelenlétére a megtámadott növényi részeken feltűnő szürke, penészszerű bevonat, elhalt barnás foltok utalnak. A magas páratartalom, szellőzés hiánya során a puha szárú és levelű fajok jobban ki vannak téve a betegségnek.

Megjelenésekor a kezdetleges lépések a beteg növényi részek eltávolítása, páratartalom csökkentése és a kaspók szellősebb elhelyezése, valamint az óvatos, de gyakoribb szellőztetés. Kerüljük a túlöntözést!

szobanövény

Szobanövényeink esetében is általános érvényű, hogy a nem megfelelően ápolt, gyengült és elhanyagolt egyedeket hamarabb támadják meg a károsítók – illusztráció: Pixabay

Korompenész

Fekete vagy barnás fekete, koromszerű, enyves tapintású foltok jelennek meg a növény levelein vagy egyéb részein, mely levéltetvek jelenlétére hívja fel a figyelmet. A levéltetvek a nedvszívogatásuk közben mézharmatot választanak ki (a mézharmat könnyen felismerhető ragacsos felületéről), amiben a gombák megtelepednek. A korompenész a növény gázcserenyílásait elzárja, és csökkenti a fotoszintézist a levelek beárnyékolásával.

Enyhébb esetekben próbálkozzunk meg az óvatos tiszta vizes lemosással, de a legcélravezetőbb közvetlenül a szívó kártevők elleni védekezés. A rovarfertőzés mértéke csökkenthető a levelek alkalmankénti híg szappanos lemosásával.

Szár- és levélrothadás

A növény szára puhává és nyálkássá válik, a földhöz közeli részén fekete vagy sötétbarna foltok jelennek meg. Leggyakoribb oka a túl nedves földkeverék és az alacsony hőmérséklet. A levélrothadás könnyen felismerhető arról, hogy a levél közepén kezdődik, és onnan kifelé terjed. A betegségre legfogékonyabb fajok a levélrózsás növények.

A megtámadott növények nagy része elpusztul, de ha időben történt a felismerés, gyökereztetve továbbszaporíthatjuk az egészséges növényi részeket.

Lisztharmat

Leveleken, száron, de olykor a virágokon is megjelenő porszerű fehér (később akár sötétedő) foltok, de nem pelyhes megjelenésűek (mint a színében is más botrítisz-szürkepenész). A fertőzött levelek torzulnak, hullanak. A gomba számára kedvező körülmények a magas páratartalom, alacsony hőmérséklet párosítás.

A környezeti tényezők helyreállítása mellett a fertőzött növényi részek óvatos eltávolítása után használjunk kéntartalmú készítményt.

A gombák azonosítása a védekezési műveletek megtervezése miatt indokolt, hiszen bizonyos esetekben láthattuk, hogy érdemes lehet továbbszaporítani a növényeket, valamely kórokozó pedig különböző kártevők jelenlétére is utalhat.