A fagykár mértéke körzetenként erősen változó, többfelé havazott is vasárnap reggel. A csapadékra ugyan nagy szükség volt, de a hűvös csapadékos időjárás kedvező a virágfertőző moníliafajoknak, és az őszibarack tafrinás levélfoltosságának is.

Csonthéjasok: védekezzünk a monília ellen!

A kajszi már a virágzás végén jár, míg az őszibarack most van teljes virágzásban.  A szilva, a meggy és a cseresznye zöldbimbós állapotú, de a melegedő időjárás a hét második felében közelebb hozza a virágzás idejét esetükben is. Így jelenleg a legfontosabb teendőnk a monília elleni védekezés a csonthéjas gyümölcseink vonatkozásában.

Az őszibarack tafrinája (Taphrina deformans) minden évben rendszeresen jelentkezik, de súlyos károkat a tavaszi, hűvös, csapadékos időjárást követően idéz elő. A virágrügyek pattanásától a gyümölcs kötődéséig fertőz. A betegség az őszibarack védelmének fontos része, ami most kiemelt figyelmet igényel.

őszibarack

Teljes virágzásban az őszibarack – fotó: Lepres Luca

Almában a levélpirosító almalevéltetű, körtében a körtelevélbolha károsít

Az alma és a körte egérfüles állapotban van. Az almában a varasodás (Venturia inaequalis) fertőző képletei készek az új fertőzési szezon indulására. A kellő mennyiségű csapadék is megérkezett a fertőzéshez. A fák levelei hamarosan elérik azt a felületi nagyságot, amelyen a spórák már megtapadhatnak.

Az éppen kiterült leveken a levélpirosító almalevéltetű (Dysaphis devecta) is megkezdi a szívogatását, melynek következtében a levélkéken már ekkor megjelenik a jellegzetes kárkép. Közepes fertőzöttség esetén már most érdemes egy felszívódó készítménnyel beavatkozni, hogy a levelek besodródását, torzulását megakadályozzuk.

alma

Az alma egérfüles állapotban van – fotó: Lepres Luca

A körtében körtelevélbolha (Cacopsylla pyrisuga) imágói jelen vannak, a tojásrakás folyamatos. A hőmérséklet emelkedésével a tojásrakás intenzitása emelkedni fog.

körte

A körte zárt virágai már elkülönültek – fotó: Lepres Luca

szőlő fejlődését az erős lehűlések lassítják. Ahol korábban rügykár előfordult, ott érdemes az elkövetők után kutatni, hisz homokos, laza talajon a kendermagbogár (Peritelus familiaris), míg más részeken az ékköves faaraszoló (Peribatodes rhomboidaria) hernyói odvasíthatják ki a rügyeket.

Ha még több növényvédelemmel kapcsolatos hírre, szakcikkre vagy kíváncsi, kattints ide.
Ingyenes növényvédőszer-keresőnket megtalálod ide kattintva.