A Délkelet-Ázsia szubtrópusi körzeteiből származó pettyesszárnyú muslica (Drosophila suzukii) mintegy 15 éve jelent meg az amerikai, illetve az európai földrészen, és néhány éven belül már több százmillió dolláros károkat okozott a világ zöldség- és gyümölcsöskertjeiben (egyedül az USA-ban évi 500 millió dollárt) – írja az iaea.org.

A pettyesszárnyú muslica nőstényei a petéiket általában a csonthéjasok és a bogyósok gyümölcseinek belsejébe rakják, és ott a kikelt lárvák megkezdik pusztító tevékenységüket. A kertészek éveken keresztül nem találtak a megfelelő szert e veszélyes rovarkártevő célzott irtására. A hatalmas kártétel megfékezésére a FAO és a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (IAEA) az utóbbi években – több ország növénytermesztői egyesületeinek kérésére – összehangolt akciót indított.

pettyesszárnyú muslica (Drosophila suzukii)

A pettyesszárnyú muslica bábokat sugárkezeléssel sterilizálják – fotó: commons.wikimedia.org

A kártevőirtási akció alapkoncepcióját az IAEA egyik ausztriai laboratóriumban dolgozták ki, sterilizálási technikát alkalmazva, amely az ivari arányok megváltoztatásával – üvegházakon belül – vegyszerek nélkül és a hasznos rovarok megkímélésével is nagyon hatékony eszköznek bizonyul.

A sterilizálás menete bonyolultnak tűnik, de lényegében egyszerűen megoldható, a következőképpen: a nőstényeket megfelelő illatanyagokkal egy lyukacsos műanyag panelre csalják, így azok oda rakják petéiket. A kikelt hernyókat sárgarépa őrleménnyel, cukorral és élesztővel etetik, majd a bebábozódás után a bábokat sugárkezeléssel sterilizálják.

Carlos Caceres, az IAEA entomológusa szerint, a sugárkezeléssel akár 100 százalékos eredményt is el tudnak érni, így néhány generációváltás után a kolóniák nagy része megsemmisíthető.