Nagyszüleink kedves gyümölcse a birs, a paraszti portákon mindig lehetett találni egy-egy fát, mert a termést sokrétűen hasznosították – készítettek belőle lekvárt, pálinkát és birsalmasajtot is. Manapság újra egyre népszerűbb, ma már üzemi ültetvények is léteznek az országban. Az egyik ilyen a Bükkábrányi Birsültetvény, melyet Jakab János hozott létre. A termelő növénytermesztő agrármérnökként végzett a Nyíregyházi Főiskola mezőgazdasági mérnöki szakán, majd a Debreceni Egyetem Mezőgazdaságtudományi Kar agrármérnöki szakán okleveles agrármérnöki képesítést szerzett.
– Már gyerekkoromban is a mezőgazdaság iránt érdeklődtem, a nagyszüleim pedig mindig nagy szeretettel és odaadással beszéltek a birsről, ami akkor is ritka gyümölcsnek számított – idézte fel a gyümölcsfajhoz való vonzalma okait. – Kellemes emlékeket idéz bennem ma is a szekrény tetején sorakozó birsalmák illata. Tanulmányaim alatt érlelődött a gondolat bennem, hogy gyümölcstermesztéssel fogok foglalkozni. 2013-ban hosszas kutatómunka és tervezés követően arra az elhatározásra jutottam, hogy a régi gyerekkori álmomat valósítom meg és a családi földterületünkön, 13 hektáron birsültetvényt hozok létre. Ma több mint 10 ezer fát gondozunk: Cydora Robusta, Leskováci és Vranja fajtákat.
Jakab János – forrás: Bükkábrányi Birsültetvény
– 2015 őszén telepítettük el ezt az ültetvényt, tehát idén már 9 éves – bocsátotta előre Jakab János. – Ez a 13 hektár nem kis lépték ebben a kultúrában. Úgy gondolom, az elkövetkezendő években sokan telepítenek, a gazdálkodók látnak fantáziát ebben a növényben. Azt azonban tudni kell, hogy ez a gyümölcs nyilvánvalóan kevésbé alkalmas friss fogyasztásra, ezért megvannak a maga korlátai. Magyarországon a feldolgozóipar, egy-két konzervgyár, illetve a legnagyobb részben a szesz- és a pálinkafőzdék vásárolják fel a friss gyümölcsöt. Az idei évben is érezhető volt annak negatív hatása, hogy egy évekkel ezelőtt bevezetett adóváltozás miatt a főzdék oldaláról viszonylagosan megcsappant a kereslet. A gyümölcstermesztésre amúgyis igaz a hektikusság és hogy minden évben van valami sláger, azt akkor nagyon viszik, de a többit kevésbé. Ha mondjuk a barack elfagy 3-4 éven keresztül, akkor biztos, hogy az első jó évben mindenki barackot fog venni. A birsnek is vannak ilyen hullámai.
A Cydora Robusta az egyetlen rezisztens, a tűzelhalásnak ellenálló fajta, ebből a fajtakörből kerül ki az ültetvény fáinak többsége – forrás: Bükkábrányi Birsültetvény
Jakab János jelezte: esetükben ezt a hullámzást nagyrészt sikerült kiküszöbölni azzal, hogy három éve áttértek az ökológiai gazdálkodásra, amiről ma már "papírjuk" is van, a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. certifikációja. Így ebben az évben már ökológiai terméket, bio minősítésű birsalmát tudtak értékesíteni. A termelő szerint ez nagyon komoly előrelépés, főleg annak tükrében, hogy ennek a növénynek a legnagyobb rákfenéje a tűzelhalás.
– Borzasztó nehéz feladat a növény megvédése ettől a pusztító kórtól, de a jól és pontosan időzített és kivitelezett növényvédelmi kezeléseknek köszönhetően sikeresen és eredményesen védekezünk, ökológiai termelésben alkalmazható készítményekkel is – folytatta a gazda. – És itt van jelentősége a fajtaválasztásnak: a Cydora Robusta az egyetlen rezisztens, a tűzelhalásnak ellenálló fajta. Ezzel sikerülhet egy ültetvényt jól karban tartani, de egy régebbi, hagyományos Konstantinápolyi, vagy Bereczki birssel már nem biztos, hogy ez működne úgy, ahogy kell. Ezért a fáink többsége a Cydora Robusta fajtakörből kerül ki. Nagyon fontos tényező, hogy a birsültetvényen kialakított csepegtető öntözésnek köszönhetően kiváló kondícióban vannak a fák, de ezen kívül van még egy segítőnk, a szél. Az ültetvényt a tudtomon kívül egy szélcsatornában hoztam létre, ahol folyamatosan jár a levegő, ez nagyon hatékony tud lenni a gombabetegségek elleni küzdelemben. Hiszen a levelekről a nedvesség szinte azonnal felszárad, a gombák terjedéséhez ez nem optimális.
Három éve áttértek az ökológiai gazdálkodásra, ez ad egy kis pluszt a piacon – forrás: Bükkábrányi Birsültetvény
A gazdálkodó szerint az övé hazánk egyik legnagyobb területű biobirs-ültetvénye. Úgy véli, számos termelő gondolkozik azon, hogyan optimalizálhatná a jelenlegi helyzetben a bevételeit feldolgozással, valamilyen termék előállításával, ezt azonban megnehezíti a minden területen jelentkező erőteljes árnövekedés. Emellett pedig egyre nehezebb most előállni egy branddel: egy lekvárral, vagy birsalmasajttal. Ráadásul a mindennapi munka mellett kevés termelő engedheti meg magának azt, hogy ilyen jellegű termékeken kísérletezzen, de az előállításra se jut idő.
– Hogy mi lehet a jövőkép? Ez egy nagyon-nagyon jó kérdés, mert én is, akinek ekkora méretű ültetvénye van, felteszem magamnak ezt a kérdést – válaszolt Jakab János. – A fő piacot ebben a szegmensben a pálinkafőzdék jelentik, melyek folyamatosan lefelé szorítják az árakat. A közvetlen lakossági értékesítések is csökkentek. Ezzel együtt én most igyekszem érvényesíteni a biológiai, vagyis az ökológiai tanúsítványomat az árban, bár nem tudom, hogy ez a pálinkafőzdéket fogja-e érdekelni – nem vagyok benne biztos.
A szakember szerint a bevétel optimalizálása érdekében – amely a mezőgazdaság minden területére igaz – egységnyi területen minél több gyümölcsöt kell termelni. Csökkenteni a költségeket, növelni valahogy a bevételt, de hogy ez menni fog-e, ezt nem mindig lehet előre kiszámítani.
Megkapó látványt nyújtanak tavasszal a virágzó fák – forrás: Bükkábrányi Birsültetvény
– Van bennem egy kis félsz, tartok attól, hogy a birs is járhat úgy, mint a bodza. Nagyarányú telepítések mentek végbe, a felvásárlási árak 300-350 forintról akár 600 forintig is emelkedtek, de egyes években 60-70 forintért vásárolták meg a bodzát. Vannak, lehetnek jó évek, de ez kiszámíthatatlan. Nyilván az ember nem csak azért dolgozik, hogy elfáradjon, azért is vágtam bele az ökológiai gazdálkodásba, hogy ezzel pluszt adjak a terméknek és esetleg még jobb áron lehessen értékesíteni – de ha 120 forintot is sikerül érte kapni, az még csak szinte az önköltségi ára. Én szerencsére, stabil piaccal és felvásárlói körrel rendelkezem, nekem sikerült idén eladni az ipari minőségű birset 300 forintért ezzel a minősítéssel, ami azt gondolom, nem sok érte, hiszen egy csomag rágógumi is már 350 forintba kerül. Ami a feldolgozott termékkört illeti, a birsalmasajtnak úgy gondolom, lenne keletje, a kézműves árut keresik az emberek, de sajnos, nem nagy tételben. Ráadásul elég drága a termék előállítása, sok cukor kell hozzá, ami tovább növeli az előállítási költségeket és már nem feltétlen fizetik meg a vételárban az emberek – fogalmazott végül Jakab János.
Indexkép: Bükkábrányi Birsültetvény