Alighanem telitalálat volt az a tájékoztató fórumsorozat, amelyet a Vidékfejlesztési Program (VP) kifizetési kérelmeinek igénylése miatt szervezett meg szeptemberi napokra a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Államkincstár (MÁK).
Az érdeklődők magas száma legalábbis erre utal: több városban ugyanis az előzetesen várthoz képest jóval többen jelezték részvételi szándékukat, így a meghirdetett kezdési időpontok előtt új, nagyobb befogadóképességű termeket kellett keresniük a kamarai munkatársaknak. Pápán nem, viszont a szeptember 6-ai délutáni – és csaknem az estébe nyúló – tájékoztatón így is nagyon sokan voltak kíváncsiak az előadókra. (A program Kaposvártól kezdve Pápán át Nyíregyházáig azonos, így a Veszprém megyében ismertetett információkat adták/adják át a többi helyszínen is.)
– A magyar agrárium jövője szempontjából létfontosságú, hogy a Vidékfejlesztési Program forrásait minél hatékonyabban fel tudjuk használni. Ebben komoly feladat hárult és hárul ma is a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarára – jegyezte meg Győrffy Balázs.
Mint mondta, ezért a kamara még 2015-ben kézikönyvet jelentetett meg a VP intézkedéseiről, így elsőként adott átfogó és hiteles információkat a gazdálkodók számára. Hozzátette: mivel a beérkezett kérelmek esetében a döntéshozatal folyamatosan zajlik, ismét fontos szerepet kap a tájékoztatás, hogy a már elnyert források lehívása minél gördülékenyebben történjen meg.
– Ezért döntöttünk úgy a Magyar Államkincstárral közösen, hogy az országban hét helyszínen rendezünk fórumot a támogatások kedvezményezettjeinek a VP-támogatások kifizetési igényléssel kapcsolatos tudnivalókról. Bízom benne, hogy ez a rendezvénysorozat is hozzájárul a források eredményes lehívásához. Ami már csak azért is rendkívül fontos, mert a 2020 utáni közös agrárpolitika körül még rengeteg a kérdőjel.
De az új KAP-tól függetlenül szükségesnek látjuk, hogy az uniós és a nemzeti támogatásokkal együtt összesen 2000 milliárd forrás álljon a mezőgazdaság, az élelmiszeripar és a vidék rendelkezésére a következő vidékfejlesztési programban. Hosszú távú célunk pedig az, hogy szektortól és mérettől függetlenül a gazdaságok versenyképesek legyenek, a támogatások bármilyen irányú alakulása esetén is – mondta.
Győrffy Balázs, a NAK elnöke – fotó: nak.hu
A pápai – és a többi – tájékoztató is a beruházási és vidékfejlesztési pályázatokban érdekelteknek szól(t).
Matuska Sándor, a MÁK főosztályvezető-helyettese pedig az előlegfizetési, időközi kifizetési és záró kifizetési igényléssel kapcsolatos „gyorsmérleget” ismertette. A beruházási és vidékfejlesztési intézkedésekre eddig közel 11 ezer támogatói okiratot adtak, az érintettek ezek alapján kezdhették meg projektjeiket. Ám a pályázat beadása és a megvalósítás elkezdése között változhatott a piaci környezet, így voltak, akiknek módosítani kellett az eredeti terveken. Erről viszont változásbejelentést kell benyújtani a MÁK-hoz. Minden egyes változást külön kell megvizsgálni a kincstárnak, és mindegyikről külön döntést kell hoznia, új támogatói okiratot kiadnia.
Matuska szerint ezt azért lényeges, mert a jóváhagyások (vagy elutasítások) után lehet csak az előlegfizetési és kifizetési kérelmeket elbírálni. Eddig több mint 12 ezer módosítási kérés érkezett, ebből mintegy 1000 darab vizsgálata van vissza, miközben folyamatosan érkeznek a MÁK-hoz az újabb változásbejelentések is.
Mint mondta, idáig összesen közel 7 ezer előlegfizetési, időközi kifizetési és záró kifizetési kérelem érkezett a kincstárhoz – ennek harmada előlegigény –, a 70-80 százalékát már fel is dolgozták. Ugyanakkor további, elbírálásra váró új kérelmek is halmozódnak.
Matuska Sándor megjegyezte, a kifizetések fő szabályozó keretei a mezőgazdasági, agrár-vidékfejlesztési, valamint halászati támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseiről szóló 2007. évi XVII. törvény, a 2014-2020 programozási időszakban az egyes európai uniós alapokból származó támogatások felhasználásának rendjéről szóló 272/2014. (XI. 5.) kormányrendelet, illetve az egyes pályázati felhívások speciális feltételei, magát a tényleges igényléseket és a kifizetési feltételeket részleteiben a – NAK-MÁK sorozat alapjául szolgáló – 31/2018. (V. 30.) számú kincstári közlemény tartalmazza. Utóbbit érdemes valamennyi nyertesnek kiemelten tanulmányoznia. Ha minden adminisztrációs ügy befejeződött, lehet koncentrálni a vállalásokra is.
– Akkor tekintünk sikeresnek egy projektet és a forrást felhasználtnak, ha a támogatott meg is tudja valósítani a pályázatában, illetve a módosított támogatói szerződésben foglaltakat, és a kötelező működtetési időszakban fenn is tudja tartani jelentős változtatások nélkül – hívta fel a figyelmet rá a főosztályvezető-helyettes.
Több városban az előzetesen várthoz képest jóval többen jelezték részvételi szándékukat – fotó: nak.hu
A megvalósítást pedig ösztönözték azzal, hogy a támogatói okirat hatálybalépésétől számított 12 hónapon belül a megítélt támogatás legalább 10 százalékának felhasználását igazoló kifizetési kérelem beadását várják el. Ha ez nem történik meg, akkor az irányító hatóság vizsgálja, hogy megkezdték-e a tevékenységet vagy sem. Utóbbit ki lehet váltani egy kimentés benyújtásával, amiben részletezni kell, hogy az előírásnak miért nem képesek megfelelni.
Egy projekt fizikai befejezésének a támogatói okirat hatályba lépését követő naptól számított 24 hónap, ekkor kell a záró kifizetési kérelmet is beadni. A pénzügyi befejezésnek valamennyi számla beadása számít, és a támogatás folyósításának napja a fenntartási időszak kezdete.
Ha már pénzügyek: Matuska Sándor elmondta, nagyon sok típushibával találkoznak, ezek közül megemlített néhány jellemzőt: bevételi pénztárbizonylat helyett nyugtát adnak be elszámolásra, a számlákról hiányzik a záradékolás vagy egyéb kötelezően feltüntetendő adat, illetve az elektronikusan hitelesített eredeti bankszámlakivonatot egyszerű pdf-es másolatként adják be.
A fórum záró részében a résztvevők között voltak, akik saját ügyükre kérdeztek rá, hogy két év után miért nem jutottak még támogatáshoz, amikor mindent rendben találtak náluk; a MÁK munkatársai jelezték is, hogy lehetnek „beragadt” ügyek, és ígéretet tettek a kivizsgálásukra. Sok kérdést tettek fel a változásbejelentésekkel és a kimentésekkel kapcsolatban is.
– Azon vagyunk, hogy mindenki minél hamarabb megkapja a megítélt támogatási összegét – vonta meg az est konklúzióját és szolgált egyfajta megnyugtatással minden résztvevő számára Lelkes Miklós főosztályvezető.