Korábban írtuk, hogy megjelent egy teljesen új pályázati lehetőség az élelmiszeripari vállalatok részére. Az új pályázati felhívást az Irinyi Terv keretében jelentette meg a Gazdaságfejlesztési Minisztérium, ebből adódik, hogy az élelmiszeripari vállalatok részére a KAP Stratégiai Terv keretében tervezett, 750 milliárd forintos összegnél is nagyobb forrás jut.
A nyertes pályától alapvetően olyan vállalkozások közül kerülhetnek ki, amelyek a közétkeztetés, a kiskereskedelmi lánc beszállítóiként működnek – Fotó: Shutterstock
Itt a lehetőség
A Gordius Solutions Tender Kft. szakértői arra hívták fel a figyelmet, hogy az újonnan megjelent pályázat jó lehetőség azok számára, akik nem tudtak indulni a 2021-es élelmiszeripari pályázaton. Számukra most adott lesz a lehetőség, hiszen jó eséllyel azóta teljesíteni tudták az akkor még meg nem lévő feltételeket (pl. létszám, árbevétel). A korábbi élelmiszeripari fejlesztéseket támogató konstrukcióval összehasonlítva van néhány lényeges különbség:
- A 2021-es Élelmiszeripari üzemek komplex fejlesztése című VP-s pályázatban akár 5 milliárd forint is lehetett a támogatás összege, a kisebb élelmiszeripari felhívás pedig 100 millió forintban maximalizálta a támogatást. A most megjelent új felhívás viszont 300-500 millió forintos támogatást tesz lehetővé.
- Szintén fontos, hogy kifejezetten az élelmiszeripari beszállítói hálózatba történő bekapcsolódást ösztönzi a támogatás.
Kik pályázathatnak?
Az Irinyi Terv Élelmiszeripari Beszállító-fejlesztési Program (ÉLIP BP) keretében azon élelmiszeripari vállalatok vagy az általuk alkotott konzorciumok részesülhetnek támogatásban, amelyek végzett tevékenységük alapján élelmiszeripari vállalkozásoknak minősülnek, a fejlesztendő tevékenység pedig, amelyre a támogatást igénylik a TEÁOR 10 főcsoport bármely alcsoportjába (kivéve a 109-es alcsoportot), vagy a TEÁOR 11 főcsoport bármely alcsoportjába (kivéve a 1102 alcsoport) tartozik.
További feltétel, hogy a vállalkozások éves nettó árbevétele a 2020., 2021., 2022. évek legalább egyikében elérte vagy meghaladta a 100 millió forintot. A pályázó vállalkozásnak rendelkeznie kell legalább két lezárt üzleti évvel, az éves átlagos statisztikai állományi létszámnak pedig minimum 3 főnek kell lennie.
A kedvezményezettek alapvetően olyan vállalkozások közül kerülhetnek ki, amelyek a közétkeztetés, a kiskereskedelmi lánc beszállítóiként működnek.
|
A támogatás összege és mértéke
A támogatás összege 300-500 millió forint között lehetséges, a teljes projektköltségből a támogatás mértéke legfeljebb 70 százalék lehet. A fennmaradó 30 százaléknyi önerőnek maximum a felét lehet piaci hitelből fedezni.
Előleg: a támogatási összeg maximum 100%-a, azzal a feltétellel, hogy az első részbeszámoló benyújtását és elfogadását megelőzően a támogatási összeg maximum 30%-a lehet előleg (pontos mértékét és ütemezését egyedileg határozzák meg).
A teljes keretösszeg 6 milliárd forint.
A pályázat keretében technológiafejlesztést lehet megvalósítani – Fotó: Shutterstock
Mire lehet költeni a pénzt?
A projekt keretében az alábbi tevékenységek, beszerzések támogathatóak:
- új eszközök, gépek beszerzése,
- új technológiai rendszerek és kapacitások kialakítása,
- információs technológia-fejlesztés,
- gyártási licenc, gyártási know-how, és immateriális javak beszerzése,
- szakértői és tervezési tevékenység,
- ingatlan- és infrastruktúraberuházások,
- megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása.
A támogatási kérelem beadása
A kérelmeket 2023. október 12. és október 26. között lehet benyújtani, ami azt jelenti, hogy
villámgyorsan el kell kezdeni a kérelmek összeállítását, ugyanis kevesebb, mint 1 hét van a pályázati felület megnyitásáig.
A pályázatokat papír alapon és elektronikus adathordozón, kizárólag postai úton lehet benyújtani.