Elindult a VP2-4.1.7-21 Terménytárolók, szárítók és tisztítók fejlesztésének támogatása című pályázati felhívás társadalmi egyeztetése. Te mekkora eséllyel indulsz?
A tervezés alatt álló felhívás szerint a támogatási kérelmek benyújtására 2021. augusztus 2. és szeptember 26. között az alábbi benyújtási szakaszokban lesz lehetőség. Ezen időszak alatt az alábbi értékelési szakaszokban benyújtott projektek szakaszonként együttesen kerülnek elbírálásra:
- Első szakasz: 2021. augusztus 2. – 2021. augusztus 15.
- Második szakasz: 2021. augusztus 16. – 2021. augusztus 29.
- Harmadik szakasz: 2021. augusztus 30. – 2021. szeptember 12.
- Negyedik szakasz: 2021. szeptember 13. – 2021. szeptember 26.
A felhívás támogatást biztosít a megtermelt szántóföldi és egyéb termények tárolási, szárítási és tisztítási kapacitásainak fejlesztéséhez, új üzemek létesítéséhez, a meglévő üzemek korszerűsítéséhez. A támogatás kiterjed a megújuló energiaforrások alkalmazásának az ösztönzésére, felújítás esetén az energiahatékonyságot növelő technológiák alkalmazására. A felhívás további célja a vidéki térségekben a meglévő munkahelyek megőrzése, a fiatal gazdálkodók kiemelt támogatása.
A támogatás formája: vissza nem térítendő.
Terménytisztítók létesítésére és terménytárolók korszerűsítésére lehet pályázni – Fotó: Shutterstock
Kik pályázhatnak?
Sikerrel azok az MVH regisztrációval rendelkező mezőgazdasági termelők pályázhatnak, akik elérik a 6000 EUR STÉ (Standard Termelési Érték) üzemméretet, illetve árbevételük legalább 50 %-a mezőgazdasági tevékenységből származik.
A pályázat kollektív formában is beadható: kollektív projektnek a termelői csoport, a termelői szervezet, a mezőgazdasági termelők tagságával működő szövetkezet, valamint a szociális szövetkezet által végrehajtott projekt minősül.
Célterületek
A) célterület: terménytisztítók és terményszárítók létesítése, terményszárítók, terménytisztítók, és terménytárolók technológiai korszerűsítése, továbbá a kapcsolódó eszközök, technológiák létesítése, beszerzése és technológiai felújítása.
B) célterület: Terménytárolók, terménytisztítók és terményszárítók energiahatékonyságának javítása, megújuló energia felhasználására irányuló technológiák alkalmazása.
Mire lehet pályázni?
A) CÉLTERÜLET: terménytisztítók és terményszárítók létesítése, terményszárítók, terménytisztítók, és terménytárolók technológiai korszerűsítése, továbbá a kapcsolódó eszközök, technológiák létesítése, beszerzése és technológiai felújítása
Önállóan támogatható tevékenységek:
- Terményszárítók létesítése
- Univerzális magtisztítók, elő- és utótisztítók létesítése
- Terményszárítók, terménytisztítók, és terménytárolók technológiai felújítása, valamint az azok üzemeltetéséhez kapcsolódó épített vagy mobil eszközök, valamint a kapcsolódó technológiák létesítése, beszerzése és technológiai felújítása
Önállóan nem támogatható tevékenységek:
- A telepen belül megvalósítandó infrastruktúra-fejlesztés és/vagy eszközbeszerzés
- Terményszárító vagy terménytisztító üzemenként egy tranzittároló létesítése vagy felújítása
- Termények minőségvizsgálatára alkalmas gépek, műszerek (például: termény nedvességmérők, analizátorok, mintavevők) beszerzése
- Telephelyenként egy, maximum 50 m2 méretű kezelőhelyiség, épület létesítése
- Telephelyenként egy hídmérleg létesítése vagy felújítása;
- Üzemen belüli anyagmozgatás gépei: az ömlesztett anyagok rakodására szolgáló rakodógépek, targoncák
Terménytároló és előtároló létesítése csak a terménytisztítók és terményszárítók létesítése, önállóan támogatható tevékenységgel együtt valósítható meg.
Terménytárolók építésére csak terménytisztítók és terményszárítók létesítésével együtt van lehetőség – Fotó: Agroinform
B) CÉLTERÜLET: terménytárolók, terménytisztítók és terményszárítók energiahatékonyságának javítása, megújuló energia felhasználására irányuló technológiák alkalmazása.
Önállóan támogatható tevékenységek:
- Energiahatékonyság javítására vonatkozó tevékenységek (meglévő terménytisztítók, terményszárítók, terménytárolók, továbbá azokhoz kapcsolódó egyéb meglévő épületek – például: kezelőhelyiségek, szociális épületek – energetikai hatékonyságnövelés céljából történő felújítása és korszerűsítése)
- Megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása (terményszárítók, terménytisztítók, terménytárolók, továbbá azokhoz kapcsolódó egyéb épületek – például: kezelőhelyiségek, szociális épületek – energiaigényének fedezése megújuló energia előállításával)
További önállóan nem támogatható általános tevékenységek mindkét célterület esetében: projekt-előkészítés, mérnöki feladatok, projektmenedzsment, tájékoztatás és nyilvánosság
A támogatás összege és mértéke
Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege támogatást igénylőnként minimum 100 millió Ft, maximum 1 milliárd Ft.
A támogatás maximális mértéke közép-magyarországi régióban (KMR) az összes elszámolható költség 40%-a, a nem közép-magyarországi régióban (nem KMR) az összes elszámolható költség 50%-a.
A fiatal mezőgazdasági termelő által végrehajtott projektek 10 százalékponttal megemelt támogatási intenzitásra jogosultak. (Amennyiben egy konzorcium minden tagja fiatal mezőgazdasági termelőnek minősül, 10 + 10 többlet százalékpontra jogosult a konzorcium által végrehajtott projekt.)
A kollektív módon végrehajtott projektek 10 százalékponttal megemelt támogatási intenzitásra jogosultak.
A pályázati felhívás folyamatosan frissülő adatlapja ITT érhető el, ahol ingyenes pályázati konzultáció is kérhető.