A kormány az Európai Bizottsággal folytatott egyeztetések és kialkudott kompromisszumok során olyan új agrártámogatási rendszert alakított ki, amelynek célja a hatékonyság növelése – mondta az Agrárminisztérium (AM) mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára csütörtökön Orosházán.

Feldman Zsolt a helyi gazdakör szakmai fórumán azt mondta, a 2023 és 2027 közötti közös agrárpolitika minden magyar gazdálkodó számára biztosítja majd a fejlesztés lehetőségét, és megteremti a feltételeket saját fenntartható termelési gyakorlatához.

Jelentős változások a közvetlen támogatásokban

1. A zöldítési elvárások beolvadnak az alaptámogatások feltételrendszerébe

Az államtitkár kifejtette, a közvetlen támogatásokban érdemi változások lesznek. A zöldítési elvárások az egységes kérelemben minden 10 hektárnál nagyobb gazdálkodó esetében beolvadnak az alaptámogatás feltételei közé, amelynek nagysága várhatóan 147 euró körül alakul majd hektáronként.

landini traktor

A közvetlen támogatásokban érdemi változások lesznek – Fotó: Hopka Balázs

2. Új elem az agrár-ökológiai program

Az agrár-ökológiai programban azok a gazdálkodók vehetnek részt, akik évente – jellemzően az üzemterület felére – önkéntes vállalásokat tesznek, például csökkentik növényvédőszer-felhasználást. Ők a szántó, gyep vagy ültetvény területre 81 euró hektáronkénti többlettámogatást kaphatnak.

3. Változások a vetésváltás szabályaiban

A vetésváltásban is érdemi változás következik: minden 10 hektár feletti termelőnek területe egyharmadán évente új növényi kultúrát kell termeszteni. Ez alól kivétel a hibridkukorica vetőmag-előállítás, ami négy évig folytatható egy adott területen. A szabályszerű másodvetés alkalmazása megtöri a termesztési tilalmat. 
A terménydiverzifikációs kötelezettség kikerül az alaptámogatás feltételei közül, az agrár-ökológiai programban azonban szerepel a lehetséges vállalások között.


4. Fiatal gazda támogatás

A fiatal gazda támogatás hektáronként 157 euróra emelkedik, a támogatható terület nagysága is 300 hektárra növekszik a jelenlegi 90-ről.

5. Az extenzív gyümölcsösök támogatása csökken

Feldman Zsolt közölte, az ipari zöldségek termesztési támogatását növelik, csökken azonban az extenzív gyümölcsültetvények támogatási szintje.

6. Az AKG folytatódik

A politikus hangsúlyozta, 2024 végéig változatlanul futnak majd az idén indult 17 ezer gazdálkodót és mintegy 1,2 millió hektárt érintő agrár-környezetgazdálkodási program támogatásai.

Beruházási támogatások, új támogatási konstrukciók

Feldman Zsolt azt mondta, a vidékfejlesztési források több mint 50 százalékát beruházásokra szeretnék fordítani, annak érdekében, hogy erőforrás-, energia- és inputanyag-hatékonnyá váljon a gazdálkodás.

A támogatott területek között szerepelnek

  • az állattartással kapcsolatos fejlesztések,
  • az élelmiszeripari,
  • energiahatékonysági és zöld beruházások,
  • illetve a precíziós gazdálkodás, amely révén optimalizált inputanyag-felhasználással nagyobb termésbiztonság érhető el.

A beruházások többségénél 50 százalékos lesz a támogatási intenzitás,

magasabb arányú forrást igényelhetnek a fiatal gazdák, a termelői együttműködésben résztvevők, az ökológiai gazdálkodást folytatók.

A pályázatok feltételei közül pedig kikerül a bázislétszámhoz kötött foglalkoztatási kötelezettség.

A generációváltást segíti egy új, a január 1-jével hatályba lépő, a gazdaság átadási törvényhez kapcsolódó támogatási forma.

Az új támogatási rendszerrel kapcsolatos, részletes információkért ajánljuk ezeket a cikkeinket:

Közös agrárpolitika, új támogatási rendszer – folyamatosan frissülő, bővülő összefoglaló

Miért, hány pont jár az agro-ökológiai programban? Itt van a részletes lista

Mikrobiológiai készítmények alkalmazása és az agrár-ökológiai program

Hamarosan elstartol a területmegfigyelési rendszer

Új vetésváltási szabályok

Új előírások: mi az a kondícionalitás?

A vízmegtartás fontosabb, mint valaha

A támogatások során ösztönzőket alkalmaznak, amelyek segítik a vízmegtartást: így a többi között elszámolhatók lesznek támogatható területként a parcellák szélén meghagyott szegélyek, illetve a táblák nem művelt vizenyős területei.

Új elem az újraelosztó támogatás

A közös agrárpolitika harmadik támogatási lába az újraelosztó-támogatás lesz, új elemként a gazdálkodók az első 10 hektár után hektáronként mintegy 80 euró, 11-150 hektár között pedig hektáronként mintegy 40 euró többlettámogatást igényelhetnek.