A Napenergia Plusz Program pályázati felhívás célja a bruttó elszámolás logikája mentén az, hogy a háztartások saját célú termelését és felhasználását, valamint energetikai szempontú öngondoskodását ösztönözze.
Január 15-én előregisztrációval kezdődik a pályázás, a Gordius Solutions Tender Kft. szakértői sorolták fel, hogy mire van szükség a regisztrációhoz:
- hiteles teljes tulajdoni lap másolata;
- ha a pályázó tulajdonjoggal rendelkezik a fejlesztendő ingatlanban:
- ha a pályázó nem 1/1 arányú tulajdonosa a lakóingatlannak, valamennyi tulajdonostárs hozzájáruló nyilatkozatára szükség van,
- ha a lakóingatlan haszonélvezeti joggal terhelt, a haszonélvezeti joggal bíró személy(ek) hozzájáruló nyilatkozata(i) is szükségesek;
- amennyiben a pályázó haszonélvezeti joggal rendelkezik:
- a lakóingatlanban tulajdonjoggal bíró valamennyi tulajdonostárs hozzájáruló nyilatkozata;
- ha a lakóingatlanon több személy is haszonélvezeti joggal bír, a pályázó mellett valamennyi haszonélvezeti joggal bíró személy hozzájáruló nyilatkozata szükséges;
- ha a pályázó lízingszerződéssel rendelkezik, szükség van a lízingszerződésre és a lízingbe adó hozzájáruló nyilatkozatára;
- meghatalmazás (ha az előregisztrációs kérelem, illetve ezt követően a támogatási kérelem meghatalmazott útján kerül benyújtásra);
- gondnoki nyilatkozat (ha a pályázó cselekvőképességet kizáró vagy korlátozó gondnokság alá helyezett nagykorú magánszemély);
- a pályázó személyi okmányai: személyi igazolvány, magyarországi állandó lakcímet igazoló lakcímkártya, magyarországi adóazonosító jelet tartalmazó adóigazolvány vagy az adóhatóság által kiállított igazolás);
- az előregisztrációs kérelem benyújtását megelőző legutolsó elszámolási időszakra vonatkozó villamosenergia-számla.
Sikeres előregisztrációt követően folyamatosan be lehet nyújtani a pályázatokat a keret kimerüléséig, nem érdemes halogatni a benyújtást!
|
Ki pályázhat napelemre a Napenergia Plusz felhívás keretében?
A Napenergia Pluszban nincs területi korlátozás, Magyarország területéről bármely nagykorú magánszemély pályázhat. Jövedelmi korlát sincs (a korábbi pályázatra az átlagosnál alacsonyabb jövedelemmel rendelkezők adhattak be kérelmet), az ingatlan kapcsolatban pedig az a kitétel, hogy lakóház legyen. A pályázat elbírálása során a tulajdonosi szerkezetet fogják megvizsgálni: ki vannak zárva azon ingatlanok, amelyek vállalkozás székhelyeként, telephelyeként vannak nyilvántartva, tehát ez a felhívás kifejezetten a lakossági fejlesztéseket támogatja, nem a vállalkozások beruházásait.
Mire lehet pályázni pontosan?
Elszámolható költség a napelem, az inverter és az akkumulátoros tárolóegység, illetve a műszaki követelmények teljesítésével kapcsolatos költségek. A inverter mérete minimum 4 kilowatt, maximum 5 kilowatt kell, hogy legyen. Az akkumulátoros tárolóegység mérete 7,5-10 kilowatt között lehet. A napelempanelek teljesítménye az inverter teljesítményének maximum 120%-a lehet.
A Napenergia Plusz Program a helyrajzi számon belül nem zárja ki a lakóingatlan tetejétől eltérő telepítési helyen történő kivitelezést.
Mennyi támogatás nyerhető el?
66 százalékos támogatási intenzitás mellett maximum 5 millió forint támogatást lehet elnyerni. Az előzetes kalkuláció szerint mintegy 15 ezer támogatott pályázat várható, a teljes keretösszeg 75 milliárd forint.
Az előző lakossági napelemes pályázat keretében 100 százalékos támogatási intenzitás mellett, közel 3 millió forint értékben lehetett napelemet telepíteni. Azok pedig, akik a mintegy 11,3 millió forintos támogatási összeggel kiírt célterületre adtak be kérelmet, komplexebb, fűtéskorszerűsítéssel, nyílászárócserével és tárolóberuházással együtt tudták megvalósítani a fejlesztést. Az új felhívásban viszont nincs komplex ingatlanfejlesztéssel kapcsolatos célterület.
2024. januárjában lehet beadni az előregisztrációs kérelmeket a Napenergia Plusz Programban – Fotó: Shutterstock
"Előzetes piaci információk szerint 6,5-7 millió forintba fog kerülni a legnagyobb rendszer, ami elszámolható lesz a Napenergia Plusz programban. Főként olyan ingatlan esetében fogja megérni a beruházás, amelynek átlagosan körülbelül 7000 kilowatt az éves fogyasztása. Körülbelül 7 éves a megtérülés idővel számolhatnak azok, akik belevágnak. Fontos, hogy a felhívásban az is szerepel, hogy csak olyan tárolóeszköz építhető be, amire 10 év termékgaranciát vállal a kivitelező" – hangsúlyozta Mokri István, a Gordius Solutions Tender Kft. lakossági divíziójának vezetője.
A pályázattal kapcsolatban nemrégiben élesedett néhány pontosítás:
- A mérőhely szabványosítása és legfeljebb 3*20 A-es fázisbővítése támogatható tevékenységként összesen maximum 600 ezer forintig számolható el. Az e tételektől külön kezelendő előkészítési és adminisztratív költségekre a beruházási kiadások legfeljebb 15 százaléka fordítható.
- A fejlesztés kapcsán kötelező garanciális időszakokat a várható megtérülési időhöz igazítják. Ennek megfelelően a rendszergarancia, a kivitelezői garancia, valamint a napelemre, az inverterre és a tárolóra vonatkozó termékgarancia időtartamát egyformán 10 évben határozza meg a módosított kiírás.
- Az iparági vállalkozásokat érintő egyik legfontosabb változás, hogy kizárólag a generálkivitelezőknek kell regisztrálniuk a programban, az általuk igénybe vett alvállalkozók regisztrációja nem szükséges.