Módosult a szőlőültetvények szerkezetátalakításához és átállításához igényelhető támogatásról szóló 57/2020. (XI. 13.) AM rendelet, amely alapján a borszőlő-termelők november végéig ismét egyéni tervet nyújthatnak be a jelenlegi, illetve a következő borpiaci években támogatással elvégezni kívánt szerkezetátalakítási tevékenységeikre. A módosítás számos kedvező változást hozott a támogatás feltételeit illetően - olvasható a nak.hu tájékoztatójában.

A szőlőültetvény szerkezetátalakítási támogatása az egyik legfontosabb borpiacszervezési intézkedés

A támogatás igényléséhez a Magyar Államkincstár új közleményt készített, amelyet a honlapján 71/2022. (XI. 2.) számmal tett közzé az egyéni terv benyújtásának feltételeiről a 2022/2023 borpiaci évre vonatkozóan.

A szőlőültetvény szerkezetátalakítási támogatása az egyik legfontosabb borpiacszervezési intézkedés, amelynek segítségével az EU csatlakozás óta a hazai borszőlőültetvények több, mint fele újult meg és ezzel hozzájárult a magyar szőlőtermesztés minőségének javulásához.

szőlő

A borszőlő-termelők november végéig ismét egyéni tervet nyújthatnak be a jelenlegi, illetve a következő borpiaci években támogatással elvégezni kívánt szerkezetátalakítási tevékenységeikre – fotó: pixabay.com

Az egyéni terv benyújtási időszaka

Az egyéni terveket minden évben november 2. és 30. között lehet benyújtani  kizárólag elektronikus úton a benyújtás borpiaci évétől számított legfeljebb három egymást követő borpiaci évben tervezett tevékenységekre vonatkozóan.

A Kincstár a határidőben benyújtott egyéni terveket a benyújtást követő év március 31. napjáig bírálja el.

Az egyéni terv szerint befejezett tevékenységre vonatkozó kifizetési kérelem az elektronikus űrlapkitöltő felületen nyújtható be április 1. és július 1. között a Kincstár honlapján közzétett külön közleményben foglaltaknak megfelelően.

Támogatható tevékenységek:

  • a fajtaváltás
  • az ültetvény áttelepítése
  • a szőlőültetvény termesztéstechnológiai módszereinek javítása.


A támogatás összege és intenzitása

A rendeletmódosítással javultak a támogatás igénybevételének feltételei: növekedett mind a támogatás keretösszege, mind a támogatás intenzitása. Felülvizsgálatra kerültek az intézkedés végrehajtásához kapcsolódó költségátalányok, igazodva az utóbbi időben tapasztalható jelentős mértékű szőlőtelepítési költségnövekedéshez, ezzel biztosítva a hazai borszőlőültetvények megújulásának dinamikáját - írja a NAK.

A Kincstár az egyéni terveket 50 millió EUR összeg erejéig hagyja jóvá (a korábbi időszakban 34 millió EUR keretösszeg állt rendelkezésre). A szőlőültetvény termesztés-technológiai módszereinek javítása tevékenységre a jóváhagyható összeg legfeljebb 10%-a fordítható.

A támogatás a végrehajtott tevékenység költségeihez való hozzájárulásból, valamint fajtaváltás és ültetvény-áttelepítés esetén a bevételkiesést ellentételező pénzbeli kompenzációból áll.

A támogatás intenzitása emelkedett a korábbi évekhez képest:

2022/2023-ban a támogatás mértéke a Rendelet 1. mellékletében meghatározott költségátalányok és kompenzáció

  • 75%-a, ha a szerkezetátalakítással érintett terület világörökségi területen fekszik,
  • 60%-a, ha az intézkedéssel érintett terület nem világörökségi területen fekszik, azonban az intézkedéssel érintett terület fekvése szerinti földrajzi árujelző (OEM vagy OFJ) szerkezetátalakítási tervének megfelel
  • 50%-a, ha az egyéni terv egyetlen szerkezetátalakítási tervnek sem felel meg.

A támogatási összegeket intézkedésenként és elvégzett műveletenként részletesen a Rendelet 4-6. melléklete tartalmazza. A támogatott hektáronkénti költségátalány mértéke a végrehajtott műveletektől, a tőszámtól, a felhasznált szaporítóanyag típusától, az ültetvény lejtésétől, termesztéstechnológiától függően kb. 5000-16 000 EUR/ha támogatási összeg között alakul.

szőlő

Egy benyújtási időszakban egy kérelmező kizárólag egy egyéni tervet nyújthat be, azonban egy egyéni tervben több összefüggő terület is megadható – fotó: pixabay.com

Egyéni terv benyújtása 2022/2023 borpiaci évben

Az egyéni terv a www.mvh.allamkincstar.gov.hu honlapon keresztül, ügyfélkapus bejelentkezést követően elérhető elektronikus kérelemkitöltő felületen tölthető ki, és kizárólag elektronikus úton, ügyfélkapus azonosítással nyújtható be.

Az egyéni terv a benyújtására nyitva álló időszak utolsó napjáig elektronikus úton módosítható.

Egyéni tervet – az előírt mellékletek csatolásával együtt – a 2022/2023 borpiaci évben 2022. november 2. 16:00:00 óra és 2022. november 30. 23:59:59 óra között kell benyújtani. A benyújtási határidő elmulasztása esetén igazolásnak helye nincs.

Egy benyújtási időszakban egy kérelmező kizárólag egy egyéni tervet nyújthat be, azonban egy egyéni tervben több összefüggő terület is megadható. Egy összefüggő terület esetében megegyezik:

  • a tevékenység,
  • a művelet (ültetés, teljes körű támrendszer létesítése),
  • a művelet végrehajtásának borpiaci éve,
  • a terület lejtése,
  • a szaporítóanyag típusa, és
  • az ültetvény jellege

Egyéni terv kérelmet csak a legalább 0,2 ha nagyságú összefüggő területen megvalósított tevékenységekre lehet benyújtani. A kifizetési kérelmeket a borpiaci évben szintén az Ügyfélkapun keresztül kell benyújtani, amelyről a Kincstár önálló közleményt ad ki.

Felhívják a figyelmet arra, hogy a Kincstár által üzemeltetett elektronikus kérelemkitöltő felületen évente egyszer kötelező az ügyfél-nyilvántartási adatokat érintő adategyeztetés. Az adatellenőrzés elvégzésének szükségességét az elektronikus kérelemkitöltő felületen a belépéskor megjelenő figyelmeztető üzenet jelzi. Az adatellenőrzés elvégzése nélkül a kérelem benyújtása nem lehetséges - írja a NAK

szőlő

Egyéni terv kérelmet csak a legalább 0,2 ha nagyságú összefüggő területen megvalósított tevékenységekre lehet benyújtani – fotó: pixabay.com

Az egyéni tervek elbírálásának szempontjai

A benyújtott egyéni tervet a Kincstár a Rendelet 2. mellékletben meghatározott szempontok szerint összefüggő területenként pontozza, majd az összesített pontszámot az összefüggő területenként megjelölt területnagysággal súlyozva átlagolja. Az egyéni terveket a Kincstár a súlyozott átlagok alapján rangsorolja.

Amennyiben a pontozás szempontjából figyelembe veendő elsőbbségi kritériumok teljesítésének megítéléséhez szükséges egyéni tervben szereplő adat hiányos vagy hibás, úgy az adott pontozási szempontot igazoló dokumentum hiánya vagy hibája hiánypótlás keretében pótoltatható.

Az egyéni tervben egy összefüggő területre vonatkozóan az alábbi minimális pontszámok elérése esetén hagyható jóvá a tevékenység:

  • fajtaváltás, ültetvény áttelepítése esetén: legalább 34 pont,
  • a termesztéstechnológiai módszerek javítása esetén: legalább 45 pont.

szőlőültetvény

A támogatási kérelem részét képező újratelepítési engedélyek kiadása az ültetvény helye szerint illetékes hegybírónál történik – fotó: pixabay.com

Az elektronikus ügyintézés, kérelem benyújtás módjai

  1. természetes személy ügyfél (kérelmező) esetén, amennyiben rendelkezik ügyfélkapus hozzáféréssel, akkor az ügyfélkapuján keresztül saját nevében, vagy
  2. nem természetes személy ügyfél (kérelmező) esetén elsődleges képviselője útján, vagy
  3. természetes személy és nem természetes személy ügyfél (kérelmező) esetén meghatalmazott útján ügyfélkapus beazonosítással történő benyújtás, vagy
  4. természetes személy és nem természetes személy ügyfél (kérelmező) esetén kamarai meghatalmazott útján ügyfélkapus beazonosítással történő benyújtás

Az egyéni tervek benyújtásával kapcsolatban felhívják a figyelmet arra is, hogy a támogatási kérelem részét képező újratelepítési engedélyek kiadása az ültetvény helye szerint illetékes hegybírónál történik. A hagybírónak a támogatás egyes eseteiben helyszíni szemlét is el kell végeznie , amelynek hosszabb lehet az időigénye. Ezért javasolják, hogy a kérelmek benyújtását senki ne hagyja az utolsó pillanatra. A HNT tájékoztatása alapján a hegybírók az engedélyeket és a helyszíni szemle jegyzőkönyvét jellemzően 5 munkanapon belül tudják kiállítani, de a határidő a beérkezett kérelmek számával egyidejűleg változhat.

Bővebb információ a támogatás igénybevételével, valamint az egyéni tervek benyújtásával és a kérelemhez csatolandó dokumentumokkal kapcsolatban az alábbi linkeken található:

  • 57/2020 (XI.13.) AM rendelet a szőlőültetvények szerkezetátalakításához és átállításához igényelhető támogatásról
  • 71/2022. (XI. 2.) Kincstári Közlemény a szőlőültetvények szerkezetátalakításához és átállításához igényelhető támogatásról szóló 57/2020. (XI. 13.) AM rendelet alapján a 2022/2023 borpiaci évre vonatkozó „egyéni terv” benyújtás feltételeinek közzétételéről.