A kertészeti üzemek korszerűsítésére kiírt pályázati felhívásra (kódszám: VP2-4.1.3-20) 2020. október 19-től nyújthatóak be a támogatási kérelmek, az első kérelembenyújtási szakasz 2020. november 20-án zárul.

Rendelkezésre álló keretösszeg: 30 milliárd Ft, az alábbi megoszlással:

  • valamennyi mezőgazdasági üzem gazdasági teljesítményének javítása, valamint a mezőgazdasági üzemek szerkezetátalakításának és korszerűsítésének a megkönnyítése, mindenekelőtt a piaci jelenlét, a piacorientáltság, és a mezőgazdasági tevékenységek diverzifikálásának fokozása, keretösszeg: 21 milliárd Ft;
  • a megfelelően képzett mezőgazdasági termelők mezőgazdasági ágazatba való belépésének megkönnyítése és ezen belül is különösen a generációs megújulás elősegítése, keretösszeg: 6 milliárd Ft;
  • a mezőgazdaság és az élelmiszer-feldolgozó iparág általi energiafelhasználás hatékonyságának fokozása, keretösszeg: 3 milliárd Ft.

kertészeti üzem saláta

A pályázat kollektív formában is beadható – fotó: Shutterstock

Kik pályázhatnak?

Sikerrel azon MVH regisztrációval rendelkező mezőgazdasági termelők pályázhatnak, melyek elérik a 6000 EUR STÉ (Standard Termelési Érték) üzemméretet, illetve árbevételük legalább 50 %-a mezőgazdasági tevékenységből származik.

A pályázat kollektív formában is beadható: termelői csoportok, a termelői szervezetek, a mezőgazdasági termelők tagságával működő szövetkezetek, valamint a szociális szövetkezetek is benyújthatják kérelmüket.

Önállóan támogatható tevékenységek:

1. célterület: Kertészeti termelőtevékenységet szolgáló növényházak építése, korszerűsítése

Új építésű üveg- vagy fóliaborítású növényház létesítése vagy meglévő bővítése, korszerűsítése, mint például: hőtechnikai adottságok javítása, hűtés, fűtés technológiai korszerűsítése, világítási rendszerek megújítása, megújuló – geotermikus, napenergia, biomassza – energiaforrás hasznosítása.

2. célterület: Kertészeti termelőtevékenységet szolgáló hűtőházak, hűtőtárolók, zöldség- és burgonyatárolók, valamint a betakarítást követő áruvá készítést szolgáló létesítmények létrehozása, korszerűsítése:

  • hűtőkamrák építése, hűtőkonténerek beszerzése,
  • új építésű hűtőházak létesítése, meglévők korszerűsítése, új kiszolgálóterekkel való bővítése, zöldség és burgonyatárolók létesítése, bővítése,
  • válogatás, tisztítás, osztályozás, csomagolás, gépei vagy gépsorai, kapcsolódó technológiai berendezései, valamint az ezekhez szükséges szoftverek beszerzése,
  • meglévő hűtőházak, hűtőtárolók, zöldség- és burgonyatárolók energiahatékonyság javítására vonatkozó tevékenységek, mint például hőtechnikai adottságok javítása, hűtés, fűtés technológiai korszerűsítése, világítási rendszerek megújítása, megújuló – geotermikus, napenergia, biomassza – energiaforrás hasznosítása

Előnyt élveznek a környezeti szempontokat érvényesítő, megújuló energiafelhasználással kapcsolatos technológiát vállaló pályázók – fotó: Shutterstock

Önállóan nem támogatható tevékenységek:

Projektelőkészítés, mérnöki feladatok, projektmenedzsment, tájékoztatás és nyilvánosság, növényházak működtetését szolgáló gépek, vagyonvédelem eszközeinek beszerzése.

Nem támogatható tevékenységek:

Ingatlan vásárlása, tehergépkocsi, pótkocsi és félpótkocsi beszerzése, mezőgazdasági erőgép és traktor beszerzése.

Elvárások:

Munkavállaókra vonatkozó létszámtartás a fenntartási időszak végéig.

A támogatás összege és mértéke:

  1. Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege - egyéni és kollektív projekt esetén is - maximum 2 milliárd forint.
  2. A támogatás maximális mértéke közép-magyarországi régióban az összes elszámolható költség 40%-a, a nem közép-magyarországi régióban az összes elszámolható költség 50%-a.
  3. A fiatal mezőgazdasági termelő által végrehajtott projektek 10 %-kal megemelt támogatási intenzitásra jogosultak.
  4. A kollektív módon végrehajtott projektek 10 százalékponttal megemelt támogatási intenzitásra jogosultak.

A pályázatok elbírálása során előnyt élveznek a környezeti szempontokat érvényesítő, megújuló energiafelhasználással kapcsolatos technológiát vállaló, illetve a foglalkoztatottak létszámát növelő pályázók.