2020. október 1-től nyújthatóak be a VP2-4.1.1.-20 kódszámú pályázati felhívásra támogatási kérelmek, az első kérelembenyújtási szakasz 2020. november 2-án zárul.

Rendelkezésre álló keretösszeg: 50 milliárd Ft, az alábbi megoszlással:

  • Valamennyi mezőgazdasági üzem gazdasági teljesítményének javítása, valamint a mezőgazdasági üzemek szerkezetátalakításának és korszerűsítésének a megkönnyítése, mindenekelőtt a piaci jelenlét, a piacorientáltság, és a mezőgazdasági tevékenységek diverzifikálásának fokozása céljából – Keretösszege: 34 milliárd Ft
  • A megfelelően képzett mezőgazdasági termelők mezőgazdasági ágazatba való belépésének megkönnyítése és ezen belül is különösen a generációs megújulás elősegítése. Keretösszege: 10 milliárd Ft
  • A mezőgazdaság és az élelmiszer eldolgozó iparág általi energiafelhasználás hatékonyságának fokozása. Keretösszeg: 6 milliárd Ft

A pályázók árbevételének legalább 50 %-ának mezőgazdasági tevékenységből kell származnia – fotó: Shutterstock

Kik pályázhatnak?

Sikerrel azon MVH regisztrációval rendelkező mezőgazdasági termelők pályázhatnak, melyek elérik a 6000 EUR STÉ (Standard Termelési Érték) üzemméretet, illetve árbevételük legalább 50 %-a mezőgazdasági tevékenységből származik.

A pályázat kollektív formában is beadható: termelői csoportok, a termelői szervezetek, a mezőgazdasági termelők tagságával működő szövetkezetek, valamint a szociális szövetkezetek is benyújthatják kérelmüket.

Önállóan támogatható tevékenységek:

Építéssel járó technológiák beszerzése és fejlesztése, állattartó telepi épületek, létesítmények építése, kialakítása, bővítése, pl.: szellőztetés-, hűtés- és fűtés technológiájának kiépítése, takarmányok eltarthatóságát biztosító technológia kialakítása, etetés és itatás technológiájának kialakítása; istálló, tojás válogató-, keltető épület építése, férőhely kiépítése.

  1. célterület - Baromfitartó telepek korszerűsítése
  2. célterület - Sertéstartó telepek korszerűsítése
  3. célterület - Szarvasmarhatartó telepek korszerűsítése
  4. célterület - Juh és kecsketartó telepek korszerűsítése
  5. célterület – Egyéb állattartó telepek korszerűsítése

Előnyt élveznek a megújuló energiaforrások alkalmazását vállaló pályázók – fotó: Shutterstock

Az energiafelhasználás csökkentését, illetve megújuló energia felhasználására irányuló technológiák alkalmazása, minden célterület esetében:

Épületenergetikai, épületgépészeti és energiaellátást érintő korszerűsítések, felújítások, valamint a megújuló energia felhasználására irányuló technológiák alkalmazása. Azon tevékenységek tartoznak ide, melyek elsődleges célja az állattartó telepen belüli energiahatékonyság fokozása, pl. épületgépészeti fejlesztések, új, energiatakarékos technológiák kiépítése, energiatakarékos berendezések beszerzése.

Megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása, pl. napkollektorok alkalmazása, biomassza alapú és hőszivattyús rendszerek telepítése, geotermikus energia használata, biogáz termelés, napelemes rendszer kialakítása, szélenergia felhasználása.

Önállóan nem támogatható tevékenységek:

Projektelőkészítés, mérnöki feladatok, projektmenedzsment, tájékoztatás és nyilvánosság, számos eszköszbeszerzési és építési tevékenység csak más vállalással együtt támogatható.

állattartó telep baromfi

A támogatás maximális mértéke közép-magyarországi régióban az összes elszámolható költség 40%-a – fotó: Shutterstock

Nem támogatható tevékenységek:

Traktor és erőgép beszerzése, bioüzemanyag előállítása.

Elvárások:

Munkavállaókra vonatkozó létszámtartás, illetve az állatlétszámtartás a fenntartási időszak végéig, rendezett tulajdoni és/vagy használati viszonyok.

A támogatás összege és mértéke

Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege az

  • 1., és a 2. célterületek tekintetében minimum 100 millió Ft,
  • a 3. célterület tekintetében minimum 50 millió Ft,
  • a 4. és 5. célterületek tekintetében minimum 5 millió Ft,
  • és az összes célterület tekintetében maximum 2 milliárd Ft.

A támogatás maximális mértéke közép-magyarországi régióban az összes elszámolható költség 40%-a, a nem közép-magyarországi régióban az összes elszámolható költség 50%-a.

A pályázatok elbírálása során előnyt élveznek a környezeti szempontokat érvényesítő, megújuló energiafelhasználással kapcsolatos technológiát vállaló pályázók.

A pályázati felhívás elérhető: a www.palyazat.gov.hu oldalon.