A Vadászkamara Elnöksége augusztus végén döntött a vadászatra jogosultak számára biztosított, vadgazdálkodási célú fejlesztési források 2023/2024-es vadászati évre vonatkozó pályázati kiírásáról, amely mostantól elérhető a Vadászkamara honlapján. Az anyagba a korábbi évekhez képest több, a körülmények változásait lekövető pontosítás épült be, és – a gazdasági környezet feltételeire válaszul – több célterületnél emelkedett a támogatások összege.


A felhívás változtatásai a pályázati kedv fenntartását és a megvalósíthatóság egyszerűsítését is szolgálják

A pályázati felhívás és a kapcsolódó mellékletek elfogadását – ahogy minden évben, idén is – széleskörű egyeztetések előzték meg. A Vadászkamara Vadvédelmi és Vadgazdálkodási Bizottsága az anyagokkal kapcsolatban kikérte a Természetvédelmi Szakbizottság, az Agrárminisztérium Vadgazdálkodás Főosztálya és a kamara megyei Területi Szervezeteinek véleményét is.

A 2023/2024. évi felhívás változtatásai egyrészt a korábbi évek ellenőrzési tapasztalatait tükrözik, emellett a változtatások egyértelműen a pályázati kedv fenntartását és a megvalósíthatóság egyszerűsítését is szolgálják, a Vadgazdálkodási Alap céljainak megőrzésével.

A Vadászkamara Elnöksége augusztus végén döntött a vadászatra jogosultak számára biztosított, vadgazdálkodási célú fejlesztési források 2023/2024-es vadászati évre vonatkozó pályázati kiírásáról – fotó: pixabay.com

Az ütemezés főbb sarokdátumai

  • A pályázatokat 2022. október 1-31. között lehet benyújtani, kizárólag a KAPOR online pályázati nyilvántartási rendszerben.
  • A nyertes pályázók az Országos Vadgazdálkodási és Vadvédelmi Bizottság döntését követő 15 napon belül kapnak értesítést a megadott e-mail címen.
  • A támogatási szerződést 2023. február 28-ig köti meg a Vadászkamara a nyertes vadgazdálkodóval.
  • A támogatás folyósítása (alapesetben) a mindkét fél által történő aláírást követően, 2023. március 31-ig történik meg.

A részleteket, valamint a 2023/2024. vadászati évre vonatkozó pályázati kiírás minden dokumentuma elérhető ide kattintva.

Fontosabb változások

ÁFA kérdés

Az áfa levonására, visszaigénylésére nem jogosultak (nem alanyai az áfának) részéről évről-évre sok visszajelzés érkezett arra vonatkozóan, hogy a nettó elszámolás őket hátrányosan érinti. Az általuk beszerzett eszközök, szolgáltatások esetében az önerő mértéke jelentősen magasabb, mint az Áfa körbe tartozók esetében abból adódóan, hogy az áfát nem igényelhetik vissza, viszont a nettó összegen felül az áfát mind a támogatás, mind az önerő után is finanszírozniuk kell.

Ebben a pályázati ciklusban a nem áfa alany vadászatra jogosultaknak lehetőséget biztosítanak arra, hogy a pályázattal bruttó módon számoljanak el, tehát a támogatási összeget az általuk benyújtott számlákon a bruttó összeg alapján határozzuk meg.

2/1. Fás szárú fajokból álló szegélyek, gyümölcsös fasorok kialakítása, rágóerdő telepítés, csenderesek, vadbúvók kialakítása

Ezen célterületnél megemelték a gyümölcsfák telepítése esetén elszámolható legmagasabb költséget (300-ról 800 forint/telepített fa összegre), amely egységárba beletartozik a szaporítóanyag beszerzése, valamint a telepítés költsége is.

Meghatározták a gyümölcsös fasor esetében a gyümölcsfák minimális arányát (60%), valamint a rágóerdő, vadbúvó és csenderes esetében a hektáronkénti minimális telepítendő tőszámot (4000 db).

Ezen felül a telepítésre javasolt fajok köre bővült gyümölcsfákkal és cserjefajokkal, ugyanakkor egyes invazív besorolású fajok kikerültek a fajlistából.

2/2. Táplálkozó- és búvóhelyek kialakítása szántóföldi kultúrák vetésével

Ezen célterület esetében az elnyerhető támogatási összeg 1,5 millióról 2 millió forintra, a hektáronként elszámolható pályázati összeg 150 ezerről 250 ezer forintra emelkedik.

A fejlesztések keretében megvalósított, tavaszi vetésű kultúrák fenntartási ideje átkerül a telepítés évét követő év január végére, valamint az egy vadászterületen minimum 3 hektár fejlesztést előíró rendelkezést törölték.

Ezen felül a telepíthető növényfajok listáját is pontosították

2/3. Termesztett növényféleségek diverzifikálása évelő zöldtakarmány keverékek telepítésével

Ezen célterület esetében az elnyerhető támogatási összeg 2 millióról 2,5 millió forintra, a hektáronként elszámolható pályázati összeg pedig 250 ezerről 350 ezer forintra emelkedik.

Fontos változás, hogy a fejlesztéseket csak szántó művelési ágú területeken lehet végrehajtani, továbbá az egy vadászterületen minimum 3 hektár fejlesztést előíró rendelkezést ebben az esetben is törölték.

Meghatározták továbbá, hogy a telepített keverékekben egy növényfaj legfeljebb 50%-os arányt képviselhet, valamint azt is, hogy a keverékek legalább 50%-ban pillangós virágú növényeket tartalmazzanak.

Ezen felül a telepíthető növényfajok és a vadbarát kaszálást célzó ajánlások listája is bővült.

fácán

Fácán és fogoly állománygazdálkodás fejlesztése esetén az eddig érvényben lévő 3 éves fenntartási időszak egy évre csökken, továbbá az egy fácánra, illetve fogolyra eső elszámolható összeget is megemelték – fotó: pixabay.com

2/4. Vadászterület vízellátását javító beavatkozás

Ezen a célterületen támogatható elem lett a nagyobb méretű (50 m2 feletti alapterületű) itatóhelyek létesítése, az ökológiai víz vásárlása, valamint a vízi létesítmények tervezési költségei. Az elnyerhető támogatási összeg 2 millióról 4 millió forintra, az agyagos itató létesítésére elszámolható pályázati összeg létesítményenként 200 ezerről 250 ezer forintra, a szilárd vízzáró rétegű (betonozott) itató létesítésére elszámolható pályázati összeg pedig 400 ezerről 500 ezer forintra emelkedik.

2/5. Ragadozógyérítés, csapdapark fejlesztés

Ezen célterület esetében az elnyerhető támogatási összeg 1 millióról 1,5 millió forintra emelkedik. A pályázható csapdákra és csapda fogásjelzőkre vonatkozó elszámolható költségeket a piaci árhoz igazították.

A pályázható csapdák köre bővült a négyrekeszes varjúcsapdával.

2/6. Fácán és fogoly állománygazdálkodás fejlesztése

Ezen célterület esetében az eddig érvényben lévő 3 éves fenntartási időszak egy évre csökken, továbbá az egy fácánra, illetve fogolyra eső elszámolható összeget is megemelték.

A 2023/2024. vadászati évre vonatkozó pályázati kiírás minden dokumentuma itt érhető el:
https://omvk.hu/oldal/vadgazdalkodasi-alap