Könnyen beazonosítható lesz a növénykultúra a földterületeken – Fotó: pixabay
Nagy szerepe lesz a műholdfelvételeknek
A Kincstár továbbra is elkötelezett az egységes kérelmek minőségét javító fejlesztések iránt, ezért a gazdálkodók érdekében ellenőrzések ezreit futtatja a benyújtott adatokra vonatkozóan, és visszajelzést ad az esetlegesen feltárt hibákról, hiányosságokról.
2020-ban az előzetes ellenőrzés újabb vizsgálattal bővült: az Európai Űrügynökség által finanszírozott Sentinel műholdcsalád által készített nagy felbontású műholdfelvétel-idősorok felhasználásával, elemzésével.
Ez a vizsgálat pilot jelleggel vezetett be egyes olyan ellenőrzéseket, amik a későbbiek folyamán a monitoring rendszerben is használatosak lesznek.
Bár az ingyenesen elérhető nagy felbontású műholdképek minősége elmarad a beadó felületen már megszokott ortofotó minőségétől, a felvétel-sorozatok vizsgálata azonban segítséget adhat bizonyos mezőgazdasági földterülethez köthető paraméterek megállapításához.
Az ország területéről átlagosan 5 naponta elérhető felvételeket 2020. év őszétől kezdődően az Államkincstár összegyűjti és automatizált képfeldolgozási technológia alkalmazásával megállapítja a lehetséges parcellahatárokat, valamint a parcellákhoz tartozó növénykultúrát. Ennek segítségével az idei előzetes ellenőrzésről szóló végzésben információt fognak adni a gazdálkodók számára, ha az elemzés alapján felmerül annak a lehetősége, hogy:
- a gazdálkodó nem a valóságban a parcellán jelen levő növény hasznosítását adta meg a kérelemben;
- a parcella elhelyezkedése, határai nem megfelelően kerültek bejelölésre az EK térképi felületén.
Csökkenthető a helyszíni ellenőrzések száma – Fotó: pixabay
A 2020. évi tapasztalatok és visszajelzések többségében pozitívak voltak, és sok esetben sikerült a gazdálkodóknak korrigálni a kérelmet, ezáltal elkerülni az esetleges szankciókat.
Jók a tapasztalatok
A területi monitoring rendszert már több EU tagállam élesben használja és rendkívül kedvezőek a tapasztalatok.
Nem csak a klasszikus helyszíni ellenőrzés mennyisége csökkenthető, de ez az eszköz kitűnő lehetőséget teremtett a gazdálkodókkal való szorosabb együttműködésre is, és ami talán a legfontosabb: az alkalmazott szankciók nagymértékű csökkentése irányában szintén kifejezetten hatékonynak bizonyult.
A Sentinel-2 műholdfelvételek az Európai Űrügynökség rendszerein keresztül tölthetőek le. Magyarország területéről havonta körülbelül 500-550 felvétel készül – így évente több mint 6000 felvétel áll rendelkezésre a vizsgálatok elvégzéséhez. A Sentinel-2 műholdfelvételek multi-spektrális – tehát több színképből álló – adatokat tartalmaznak a látható, a közeli infravörös és a rövidhullámú infravörös tartományban.
Az egységes kérelmek beadásának határideje: május 17. – Fotó: pixabay
A műholdak ötnaponta térnek vissza ugyanabba a pozícióba, de egyes helyekről előfordul, hogy ennél gyakrabban is rendelkezésre állnak felvételek. A képek 10-60 méteres felbontásban állnak rendelkezésre.
Ennek a nagy mennyiségű adatnak a rendszeres feldolgozása teljesen új feladatok elé állítja a Magyar Államkincstár szakembereit. Bár az uniós támogatások ellenőrzése területén 2004. óta használunk műholdas távérzékelésből származó vizsgálati eredményeket, ma már mind az alkalmazott technika, mind pedig a vizsgálatok megelőző jellege alapján kijelenthetjük, hogy forradalmi változások ellőtt állnak a Kincstár mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatások elbírálásával foglalkozó részlegei – hangsúlyozta a Kincstár elnökhelyettese.