Lehetőség nyílik a 2020 után benyújtott építési beruházást tartalmazó pályázatoknál kompenzációt igényelni a megnövekedett építőanyag árak miatti beruházási költségnövekedés ellensúlyozására, írta meg a hirado.hu.
Erről a lehetőségről korábban mi is beszámoltunk, amikor Viski Józsefet, az Agrárminisztérium helyettes államtitkárát kérdeztük a beadott mezőgazdasági pályázatok elbírálásának folyamatáról.
A mezőgazdasági pályázatok megvalósítását az is nehézkessé teszi, hogy hosszú az elbírálási ideje egy-egy pályázatnak. Az akár néhány hónap alatt (egy évről nem is beszélve!) bekövetkező óriási árváltozások miatt a tervezett költségvetésnek megfelelően a pályázók közül sokan nem tudják megvalósítani a beruházásaikat. A Vidékfejlesztési Program támogatásaiból többnyire így is csak a teljes beruházás maximum 50 %-át lehet finanszírozni, az építési alapanyagok árainak emelkedésével pedig szinte lehetetlen lépést tartani, és a tervezett költségkeretből kihozni a beruházást, mert az 50% akár 30%-ig csökkenhetett. A pályázatok megvalósítása során a műszaki tartalom csökkentésére általában nincs lehetőség, így sokszor nincs más választás, mint lemondani az elnyert pályázat megvalósításáról.
Az építőanyagok árának ugrásszerű emelkedése miatt bukhatnak be az építési beruházást tartalmazó pályázatok – Fotó: Pixabay
Ezt a tendenciát állítaná meg az új lehetőség
A december közepén kihirdetett új szabályozás értelmében a 2020 után benyújtott pályázatok esetében, amelyek építési beruházást tartalmaznak, kompenzációra tarthatnak számot a pályázók a építőanyagárak megnövekedése miatti beruházásiköltség-emelkedés ellensúlyozására.
Várható, hogy az 50-100 millió forint feletti projektösszegű építési beruházásoknál a gazdaságok nem esnek el a korábban megnyert pályázati támogatások tetemes részétől az áremelkedések miatt. Akik élni szeretnének a lehetőséggel, azoknak kezdeményezniük kell a támogatói okirat módosítását, illetve arra számíthatnak, hogy sok költségtételt kell majd változtatniuk.
A támogatás legfeljebb a változás bejelentésekor alkalmazandó Építési Normagyűjteményben (ÉNGY) meghatározott vonatkozó referenciaárak alapján számított, az építési projektelem költségére jutó támogatás összegéig növelhető. A támogatási kérelem benyújtásakor megadott ÉNGY-s költségek a változás bejelentésekor aktuális ÉNGY-s referenciaárakra emelhetők és a különbözetre támogatás vehető igénybe, olvasható a MOSZ honlapján.
A támogatás növelését egy alkalommal lehet kezdeményezni, elfogadásról az irányító hatóság dönt.
A decemberi szabályozás értelmében módosult a 272/2014. (XI. 5.) Korm. rendelet, kiegészült az 57/K. §-sal, illetve a rendelet 66. alcíme a 201/ZC. §-sal.