Az agrár- és vidékfejlesztési támogatásokra elkülönített összegből (774,7 milliárd forint) összesen 285,9 milliárd forintot fizettek ki 2021. június 30-ig. Meg kell jegyezni, hogy a kifizetési rendből adódóan a kifizetések nem mindig időarányosak. Számos támogatás az év második felében teljesül, bizonyos jogcímek esetében pedig lehetnek áthúzódó kifizetések is – olvasható az Agrárközgazdasági Intézet pénzügyi hírlevelében.
Közvetlen támogatások
Ahogyan eddig is, továbbra is a termelőknek nyújtott közvetlen támogatások domináltak az agrár- és vidékfejlesztési támogatások között, hiszen a kifizetések majdnem a felét adják ezek a támogatások (43,5 %): 124,4 milliárd forintot vehettek igénybe a gazdálkodók 2021 első felében, jellemzően területalapú támogatás formájában és a zöldítési komponens keretében.
2020 azonos időszakában kifizetett összeghez képest az idei 37,2 milliárd forinttal kevesebb volt.
A területalapú és a kapcsolódó jogcímek kifizetései csökkentek – Forrás: PM-, AM-adatok alapján készült az AKI Pénzügykutatási Osztályán
Nemzeti támogatások
A hazai finanszírozású nemzeti támogatások keretében 43,8 milliárd forintot fizettek ki, amelynek 54,1 százaléka a nemzeti agrártámogatások keretében jutott el a gazdákhoz. Ebből 4,2 milliárd forintnyi összeget a koronavírus-járvány miatti veszteségek mérséklése érdekében létrehozott Válságkezelő Programból folyósítottak több ágazatban. A Válságkezelő Program kifizetéseinek nagy része az állattenyésztési ágazathoz került, melyből a baromfi állatjóléti átmeneti támogatás 1,1 milliárd forintot, a sertés állatjóléti támogatás 1,5 milliárd forintot, a méhegészségügyi átmeneti támogatás közel 1 milliárd forintot tett ki.
A kifizetések jó részét, 42,7 százalékát a nemzeti agrárkárenyhítés keretében fizették ki. Az állatbetegségek megelőzésére és az állati tetemek ártalmatlanítására 8,9 milliárd forintot fordítottak, továbbá állatjóléti támogatások esetében 6,6 milliárd forint támogatás realizálódott az állattartóknál. Az átmeneti nemzeti támogatások összege a tárgyévben 2,6 milliárd forint volt.
A nemzeti támogatások összege emelkedett 2021-ben – Forrás: PM-, AM-adatok alapján készült az AKI Pénzügykutatási Osztályán
Vidékfejlesztési halászati támogatások
A Vidékfejlesztési Program 2014–2020 intézkedéseire 110,7 milliárd forintot fizettek ki a gazdáknak az idei évben június végéig. (A tavalyi év első félévében ez az összeg majdnem elérte a 120 milliárd forintot.) A VP intézkedései közül a tárgyi eszközökbe történő beruházásokra 37,1 milliárd forintot, az agrár-környezetvédelmi és éghajlattal kapcsolatos intézkedésekre 22,9 milliárd forintot fordítottak. Ezek együttesen a kifizetések 54,3 százalékát tették ki. A Vidékfejlesztési Program (2014–2020) indulása óta 2021 június 30-ig 941,6 milliárd forintot fizettek ki a pályázóknak.
A Vidékfejlesztési Program több mint felét a tárgyi eszközökbe történő beruházások és az agrár-környezetvédelmi intézkedések kifizetései tették ki 2021 első fél évében – Forrás: PM-adatok alapján készült az AKI Pénzügykutatási Osztályán
A piac szabályozását szolgáló intézkedések
A piac szabályozását célzó intézkedésekre 7,1 milliárd forintot fordítottak, amelynek nagy része továbbra is a kiegészítő nemzeti támogatással működő programokat fedezte. A piacszabályozó intézkedésekre uniós és nemzeti forrásból együttvéve 7,1 milliárd forintot fizettek ki 2021-ben, az előző év azonos időszakához képest 0,9 milliárd forinttal többet. A piaci és egyéb támogatásokon belül a kiegészítő nemzeti támogatással működő programokra uniós forrásból 2,9 milliárd forintot fordítottak, amit hazai költségvetésből 3,8 milliárd forinttal egészítettek ki.
A piaci és egyéb támogatások emelkedtek 2021 első fél évében 2020 azonos időszakához képest – Forrás: PM-adatok alapján készült az AKI Pénzügykutatási Osztályán
Az agrár- és vidékfejlesztési támogatások több mint 70 százaléka európai uniós forrásból származott
Forrás: PM-, AM- és MÁK-adatok alapján készült az AKI Pénzügykutatási Osztályán
Melyik ágazat mennyi támogatást kapott?
A szántóföldi növénytermesztés részesült az agrártámogatások majdnem 35 %-ában 2021. első fél évében. Az állattenyésztők a támogatások közel 20 százalékát tudták felhasználni, a kertészeti ágazat szereplői számára 6,2 százalék, az élelmiszeripar szereplői számára 4,4 százalék jutott. (A fennmaradó összeg egyéb jogcímekre és kockázatkezelésre fordítódott).
Az állattenyésztő ágazaton belül a legnagyobb támogatáshoz (az állattenyésztési támogatások csaknem 50 %-a) a szarvasmarhatartók jutottak. A sertéstenyésztésre 12,5 százaléknyi támogatást fordítottak. A szántóföldi növénytermesztők támogatásának 83 százalékát a területalapú támogatás és a zöldítés adta 2021 első fél évében.
Indexkép: Envato