Hazánkban mintegy 2200 nyilvántartott halgazdálkodási vízterület található, ezekből az összes állami tulajdonú természetes vízterület döntő többsége a MOHOSZ szervezeti rendszerébe tartozik. Ez az a terület, ahol a legnagyobb a lemaradás, a korábbi évtizedekben leromlott a horgászhelyek infrastruktúráját – a hazai és nemzetközi turizmus érdekében is – fejleszteni kell – emelte ki az agrárminiszter.
Szeptemberben a horgászszervezeteknél regisztrált horgászok száma elérte a 700 ezer főt – fotó: AM Sajtóiroda
Az Agrárminisztérium a jövőben kiemelt feladatának tekinti a horgászok életének további könnyítését, így a jövőben folytatódik a rendszer elektronizációja, egyszerűsödik a horgászokmányok online vásárlási folyamata. Illetve erősítik a horgászszervezetek feladatellátását támogató eszközellátást is. A tárca kezdeményezésére korszerűsödhet a jogszabályi háttér is, melynek eredményeként 2021-től évekre tervezhető halgazdálkodási környezet alakulhat ki.
Szeptemberben a horgászszervezeteknél regisztrált horgászok száma elérte a 700 ezer főt, ráadásul a világjárvány alatt is sokan váltották ki az engedélyüket – mondta Szűcs Lajos, a Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ) elnöke. Hozzátette, idén a rendszer kifehérítésének köszönhetően több mint 135 ezer fővel nőtt az új horgászok száma.
Tavaly az állami horgászokmányokból befolyó összeg elérte a 980 millió forintot – fotó: Shutterstock
Az elnök hangsúlyozta, az utóbbi öt évben látványosan bővült a magyar horgásztársadalom, illetve érdekesen alakult a kor és nem szerinti összetétel is. A „horgász korfa” adataiból kiderül, hogy a sporthorgászoknál az aktív korosztályok vannak többségben, de egyre jelentősebb a gyermekek és a hölgyek aránya is –emelte ki a MOHOSZ elnöke.
Az éves beszámoló közleménye szerint, tavaly az állami horgászokmányokból befolyó összeg elérte a 980 millió forintot, ami belső pályázatokon és közbeszerzési eljárásokon keresztül került a tagszövetségekhez és az egyesületekhez. A MOHOSZ szervezetéhez jelenleg 26 területi tagszövetség, 1206 horgászegyesület, továbbá 17 speciális gazdasági társaság tartozik, akik a befolyt összeget többek mellett horgász utánpótlás-nevelésre, oktatásra, a vízpartok szebbé tételére, a vízminőség megőrzése és javítása fordíthatták.