A pályázat célja
A tanyasi gazdálkodás megújítása, újjáélesztése, a tanyasi életmód hátrányainak csökkentése, sajátos értékeinek megmentése, megőrzése. Az alföldi tanyás térségek fenntartható, a komplex vidékfejlesztéshez illeszkedő fejlődésének elősegítése érdekében a tanyán élők támogatása tanyagazdaság indítása, kiépítése, ezáltal a saját részre történő termelés alapjainak biztosítása, illetve az esetleges felesleg értékesítésének elősegítése, valamint a már meglévő tanyai gazdaságok támogatása, gazdálkodási feltételeik megerősítése.
Mi minősül tanyának?
A pályázat keretén belül tanyának minősül a település külterületén fekvő, legfeljebb 1 hektár nagyságú olyan földrészlet, amelyhez a föld mellett növénytermesztésés/vagy állattenyésztés, továbbá az ezekkel kapcsolatos termékfeldolgozás és terméktárolás céljára létesített lakó- és gazdasági épület, illetve ilyen épületcsoport is tartozik, vagy az olyan földrészlet, amely az ingatlan-nyilvántartásban tanyaként szerepel.
Tanya Röszke külterületén – fotó: MTI/Kelemen Zoltán Gergely
A pályázat során alföldi tanyás térségnek tekinthető:
Bács-Kiskun megye, Békés megye, Csongrád-Csanád megye, Hajdú-Bihar megye, Jász-Nagykun-Szolnok megye, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye összes járása, továbbá Pest megye Ceglédi, Dabasi, Gyáli, Monori, Nagykátai, Nagykőrösi, Ráckevei, Szigetszentmiklósi, illetve Vecsési járása.
Kik pályázhatnak?
- magánszemélyek, őstermelők, egyéni vállalkozók;
- azok akik 02.03. napját megelőzően tanyán éltek;
- vagy közeli hozzátartozójuk, illetve családi gazdaság tagjának tulajdonában van a tanya;
- 0-5999 STÉ közötti üzemmérettel rendelkeznek
Támogatható tevékenységek:
- a tanyai lakóépület felújítására a pályázatban foglalt támogatott összköltséglegfeljebb 50%-ig
- gazdálkodási célú épületek felújítására, építésére,
- gazdálkodást segítő gépek, eszközök fejlesztésére, beszerzésére,
- karám, kerítés létesítésére, felújítására,
- növényi és/vagy állati szaporító anyag vásárlására, beszerzésére,
- állatállomány kialakítására, bővítésére,
- a tanyán, a tanyagazdaságban előállított mezőgazdasági, élelmiszeripari és kézműves termékek első eladásához szükséges, a gazdaságon belül történő előkészítő tevékenységet biztosító, feldolgozó kapacitások létesítésére, fejlesztésére,
- tanyai lakó- és vagyonbiztonsági eszközök, rendszerek, valamint a biztonságot fokozó kommunikációs eszközök beszerzése, telepítésére;
A támogatás maximális összege pályázónként 3.000.000 Ft – fotó: MTI/Jászai Csaba
Támogatás összege
A pályázati felhívás meghirdetésekor a támogatásra rendelkezésre álló keretösszeg: 858.219.539,- Ft. A megítélhető támogatás maximális összege pályázónként legfeljebb 3.000.000 Ft.
Határidők
A pályázatok elektronikus felületen történő szerkesztésére és kitöltésére 2021. február 18-a, 08 óra 00 perctől, véglegesítésére 2021. február 25-e, 8 óra 00 perctől 2021. március 4-e 23 óra 59 percig van lehetőség.
A részletes pályázati felhívás itt érhető el.