Szárítmány-előállító vállalkozások részére vissza nem térítendő támogatást biztosít a Magyar Államkincstár, a kérelem benyújtása július 15. és augusztus 30. között lehetséges, hívják fel a figyelmet.


A támogatás kérvényezhető zöldség- és gyümölcsfélékből, gyógynövényekből és fűszernövényekből, forró levegővel mesterségesen szárított vagy aszalt, illetve pörkölt termény előállításához felhasznált fűtési költségek után. A kifizetés a felhasznált hőenergia-mennyiség (kWh) alapján történik, ami az igazoltan felhasznált tüzelőanyag mennyiségének és az elszámolási időszak átlagos fűtőértékének szorzata. A tárgyidőszak a megelőző év július 1-jétől a benyújtási év június 30-áig tart.

Mesterségesen szárított fűszernövényekre is vonatkozik a támogatás

Mesterségesen szárított fűszernövényekre is vonatkozik a támogatás - fotó: Pixabay

Jogosultság

A jogosultsághoz szükséges igazolni a

  • szárítmány-előállítás céljára felhasznált tüzelőanyag (földgáz, tartályos vagy palackos propán-bután gáz) mennyiségét, melyről napi bontású nyilvántartást kell vezetni,
  • a feldolgozandó termény megnevezését és mennyiségét,
  • a végtermék megnevezését és mennyiségét.

Benyújtás menete

Az igényléshez az Egységes Mezőgazdasági Ügyfél-nyilvántartási Rendszerben „kérelemre nyilvántartásba vett" besorolású ügyfélként kell szerepelni. Figyeljünk, hogy az ügyfélnyilvántartásában szereplő adataink naprakészek legyenek, évente végezzük el az ellenőrzést, mert enélkül a kérelembenyújtás nem lehetséges!

A támogatási kérelmet egyéb támogatásokkal ellentétben kizárólag a Államkincstár honlapján keresztül keresztül, ügyfélkapus azonosítást követően elérhető elektronikus űrlapon lehet benyújtani, melyet az Elektronikus kérelemkezelés / Piaci intézkedések / Nemzeti támogatások / Általános csekély összegű támogatások / Szárítmány-előállítók költségtámogatása menüpontnál találunk.

A kérelem a benyújtásra nyitva álló időszak utolsó napjáig elektronikus úton módosítható, azonban a benyújtás után hiánypótlásra nincs lehetőség.



Támogatás összege

A támogatás mértéke a 20/2019. (V. 27.) AM rendelet 4. mellékletében meghatározott sávok szerint változik, de igénylőnként a tárgyévben legfeljebb 66 666 eurónak megfelelő forintösszeg lehet.

További információval az Államkincstár a Támogatások / Ügyfélnyilvántartás, Horizontálisan kezelt jogosultsági feltételek és Ügyfélszolgálat menüpont alatt szolgál.