A fekete üröm (Artemisia vulgaris) ma már elsősorban gyomnövényként él a köztudatban, pedig kiváló fűszer- és gyógynövény is. Hívták már anyafűnek, mátrafűnek, taplóürömnek, Szent János füvének és seprőfűnek is.
A parlagfű mellett az egyik legallergizálóbb növényünknek számít, ami augusztusban sok ember életét megkeseríti. Mégsem kell teljesen lemondani róla, mert sok olyan pozitív tulajdonsága is van, amelyekkel segíteni lehet egészségünk megőrzését, közérzetünk javítását.
Teája például kiváló étvágycsökkentő, idegerősítő és görcsoldó hatású, segítséget jelenthet a női panaszok enyhítésében, a népgyógyászatban pedig féreghajtóként is alkalmazzák.
A fekete üröm (Artemisia vulgaris) ma már elsősorban gyomnövényként él a köztudatban, pedig kiváló fűszer- és gyógynövény is – fotó: flickr.com
Sajnos az egyik legerősebb allergénnek számít, így sokak számára nemhogy nem alkalmazható, de kifejezetten kellemetlenné is válhat jelenléte. A statisztikák szerint a pollenallergiások 15%-a allergiás az ürömre, és ez az érzékenység gyakran a parlagfű, éger, nyír és a fűfélék allergiáival is előfordul – írja az egy.hu
Leggyakoribb keresztallergénjei lehetnek még: a koriander, a zeller, a petrezselyem, a mustármag és a napraforgó, de a kömény, a bors, a bazsalikom, a paradicsom, a hagyma, az alma és a dinnye esetében is előfordulhat keresztallergia. A legtöbb esetben csak nyersen fogyasztva jelentkeznek a kellemetlen tünetek, ami így nagyrészt kivédhető a főzéssel.
A fekete üröm erejét régóta ismerik
Székelyföldön tyúktetű ellen az üröm hajtásait lógatták fel a ketrecekbe. A lakásban is jó szolgálatot tett azzal, hogy elűzte a bolhákat és más, kellemetlen élősködőket. Sokan hittek az álomhozó erejében, párna alá helyezték, voltak olyan otthonok is, ahol viszont az ajtó felett kapott helyet, hogy megtisztítsa a házat a negatív energiáktól. A népi gyógyászatban főzetét hisztéria ellen is alkalmazták.
Kedvelt volt az alkoholos italokban történő felhasználása is: a fekete ürmöt, – ahogy rokonát, a fehér ürmöt is, –felhasználták borok, likőrök és nevezetes vermutok, abszintok készítéséhez. Már Plinius idejében is az üröm kivonatával gazdagították a bort, és a későbbi angol illetve ír sörök készítése során is kísérleteztek vele. A valódi abszint receptje a XVIII. század végén Svájcban született meg, az ital keserűségét valamilyen édesítővel ellensúlyozták.
További felhasználása
- az egyik legjobb növényi hormonpótlónak tartják: teájának kúraszerű alkalmazásával (4 hétig tart) kiegyensúlyozhatóak a női energiák.
- Antibakteriális és gombaellenes hatást tulajdonítanak neki.
- Külsőleg is alkalmazható, főként a reumás panaszok ellen hatásos.
- Leveleit Kínában rizsételek ízesítésére és orrvérzés csillapítására használták, de a majoránna helyettesítőjeként is ismert, kiváló fűszere lehet a libás és kacsás ételeknek.
- A moxa terápia nélkülözhetetlen alapanyaga, aminek lényege, hogy az aktív bőrrészek fölött gyógynövényeket égetnek el, olyan hatást elérve vele, mintha a klasszikus akupunktúra tűszúrásos módszerét alkalmaznák.
- Néhány évtizeddel ezelőtt még epilepszia ellen is alkalmazták. Ehhez a gyökerét kiásták, megtisztították, megszárították, porrá őrölték. Amikor közeledett a roham, ezt a port tették bele egy kevés sörbe, és úgy adták oda a betegnek.
A felhasználási módok sokszínűsége jól reprezentálja, hogy mennyire nagy hiba lenne feketén-fehéren jellemezni vagy kategorizálni egy növényt. Természetes, hogy az allergiások számára nem tartozik a legkedveltebb fajok közé az üröm, de azoknak, akiknek nem okoz problémát, célszerű lenne jobban felfedezni, mert bizony számos egészségügyi panaszra tud megoldást kínálni.