Tömören és röviden a növényorvos olyan szakember, aki a növények egészség-megőrzéséért és a növénybetegségek diagnosztizálásáért, illetve kezeléséért felel. Széles körű ismeretekkel rendelkezik a növények "működéséről", a különböző kártevőkről és betegségekről, valamint a növényvédelmi eljárásokról és természetesen, a növényvédő szerekről, hatóanyagokról.
Növényvédelem nélkül ma már nincs sikeres növénytermesztés. Az idők folyamán a növénytermesztés módszerei és a károsítók egyaránt megváltoztak, a védekezés lehetőségei sokat fejlődtek.
A növényorvos szakember feladatai közé tartozik a növénybetegségek felismerése, meghatározása és a növényvédelmi védekezés stratégiájának kidolgozása, a növények egészségi állapotának figyelemmel kísérése, monitorozása, kutatás és fejlesztés, továbbá oktatás-képzés a növényvédelem területén.
Aki a növényorvos szakmát/hivatást választja, vagy választaná, jó, ha rendelkezik a következő képességekkel:
- jó problémamegoldó képesség,
- kommunikációs készség,
- a részletekre való odafigyelés képessége,
- legyen képes önálló munkavégzésre és csapatmunkára is,
- jó döntéshozatali képesség.
A növényorvosi végzettséget egyetemi képzés során, nappali formában, az alapképzést (BSc) követően egyetemen lehet megszerezni. Mivel ez egy gyorsan változó terület, ezért a Növényorvosi Kamara rendszeres továbbképzéseket szervez a növényorvosok számára, amelyeken 5 évente kötelezően részt kell venniük.
Indexkép: Pixabay