Nyúlon innen, nyúlon túl

Folytatjuk a nyúltenyésztéssel foglalkozó cikksorozatunkat, a harmadik és egyben utolsó résszel, melyben mutatunk még három jó okot a mihamarabbi nyúltartásra. Kell majd persze ez-az hozzá, például zárt térben lévő ketrecrendszer (a cikk írásakor piacterünkön 10 000 forintért már kapható darabonként), ahol minimum 15, maximum pedig 28 Celsius fok lesz a hőmérséklet. A helységnek legyen ablaka is, hogy fényhez is jusson a jószág, és persze ha legeltetni is hordjuk őket, kell majd mobil ketrec, viszont jelentős mennyiségű tápanyagot spórolhatunk így meg. A javasolt az egy nyúl/ketrec elhelyezés, és alomra is szüksége lesz, ami optimálisan szalma lehet.

"Akár egy kisebb hobbigazdaságba, akár a komolyabb állattenyésztési-tervek első lépéseinek szánjuk, a nyulak többféle igényt is kielégíthetnek, jelentős jövedelemtermelő képességgel."

1. A nyulak megtermelik a költségeiket és nyereség is lesz

Nyúltartással többféleképpen is kereshetünk pénzt. Az egyik legkézenfekvőbb, ha simán csak eladjuk őket. A tenyésztéshez - különösképp, ha nagyban is akarunk játszani, és még nincs ilyesmink - kell majd egy őstermelői igazolás és természetesen be kell majd vallanunk a bevételeinket, de a papírmunkát ezzel le is tudtuk. Ez utóbbi esetben persze nem árt regisztrálni magunkat tenyésztőként a Magyar Nyúltenyésztők Országos Egyesületénél, és így elkerülhetjük a dehonesztáló "szaporító" címkét is. Nem árt persze némi szakértelem a lelkesedés mellé (takarmányozás, fajtaismeret, genetikai háttér ismerete) ezek birtokában megúszhatjuk például az átöröklődő defektusokat. Húshasznú nyulak esetében ezt sokan feleslegesnek ítélhetik, de "egy kis többlettudás sosem árthat" alapon mi mégis javasolnánk.

A tenyésztéshez - különösképp, ha nagyban is akarunk játszani, és még nincs ilyesmink - kell majd egy őstermelői igazolás és természetesen be kell majd vallanunk a bevételeinket, de a papírmunkát ezzel le is tudtuk.

A tenyésztéshez - különösképp, ha nagyban is akarunk játszani, és még nincs ilyesmink - kell majd egy őstermelői igazolás és természetesen be kell majd vallanunk a bevételeinket, de a papírmunkát ezzel le is tudtuk. Fotó: Pexels

2. Kis tappancs - kis szénlábnyom

Ha állatokat szeretnénk a földünkön, de környezettudatos megoldást keresünk, a nyulak egyértelműen a legjobb választás lehetnek. A hulladékuk valójában javítja a talajt, tehát ezzel jót teszünk a környezettel. Nagyon kevés helyet foglalnak el, ami azt jelenti, hogy nem foglalunk le nagy földterületeket a tenyésztésükkel, és olyan földeken is tarthatóak, melyek egyébként más állatok számára alkalmatlanok lennének.

"A nyulak abban a tekintetben is kivételesnek számítanak a haszonállatok között, hogy a táplálékot és a vizet sokkal hatékonyabban alakítják át hússá, mint a tehén-, a juh- vagy sertés."

Mindent egybevetve a nyúltartás ökológiailag talán a legmegfelelőbb választás, ha húshasznú állatokat szeretnénk tenyészteni.

Ha állatokat szeretnénk a földünkön, de környezettudatos megoldást keresünk, a nyulak lehetnek egyértelműen a legjobb választás.

Ha állatokat szeretnénk a földünkön, de környezettudatos megoldást keresünk, a nyulak lehetnek egyértelműen a legjobb választás. Fotó: Pexels

3. Városlakó gazdák számára jobbak mint a szárnyasok

Bár ez furán hangozhat, a városokban - de főképp a vásárokat kiszolgáló agglomerációkban - tartanak csirkét, kacsát, sőt fürjeket is. De mi a helyzet, ha olyan kerületben, vagy területen élünk, ahol nem engedélyezett az állattartás, vagy ahol rendelet tiltja a szárnyasok tartását? A nyulak tojást ugyan csak húsvétkor tojnak (és akkor is csokiból van, haha) de ha ezt elnézzük nekik, az ilyen esetekben is nagyszerű lehetőséget jelentenek azoknak a városlakóknak, akik saját tartású fehérjeforrást szeretnének az étrendjükbe illeszteni.

A nyulak összehasonlíthatatlanul csendesebbek, mint a fent említett szárnyasok bármelyike, még a legcsendesebb fürj is hangosabb náluk. Könnyedén elképzelhető, hogy a szomszédok nem is szereznek róla tudomást, hogy nyulaink vannak, attól függően persze, hogy hol állítjuk fel az ólakat.

"Mint minden állatokat is felvonultató kaland a háztáji gazdaságban, a nyúltartás is megfelelő előzetes tervezést és kutatást igényel ahhoz, hogy a vállalkozás kifizetődő legyen, és bár ezt az elején már írtuk, viszont tényleg fontos, úgyhogy nem kihagyni!"

4. Még egyszer az Angórákról, csak bővebben

Ahogy azt már írtuk, a angóragyapjú a maga piacán igen értékes portéka, kiválóan alkalmas fonásra, szövésre. Az angóragyapjúért garantáltan jó pénzt kapunk és ráadásul ha igazán beletanulunk, többfélét is termelhetünk a nyulainkkal. Nézzük is sorban, milyen fajtákkal számolhatunk:

  1. Angol angóra: Az angórafajták közül az egyik legkisebb termetű nyúl, mindössze 2-3 kilogramm súlyúak, de emiatt nem kell aggódnunk, ez az angóra bőséges mennyiségű gyapjút termel. Ugyanakkor az angol angórák általában nagy munkaigényű, kényesebb állatok.
  2. Francia angóra: Ezek a nyulak kissé durvább gyapjút termelnek, mint az angol rokonaik, de mindehhez kevesebb velük a teendő, a munkaigényük kisebb. A súlyuk 3 és 4 kilogramm környékén alakul.
  3. Óriás angóra: Ők lennének az angórák világának óriásai, ahogy a nevük is sugallja. A súlyuk akár 5 kilogram is lehet, gyönyörű bundájuk fehér színű, a szemük pedig rubintvörös. Nagy ovális fejük és széles a homlokuk van, és talán nem túl meglepő, hogy ezek a hatalmas nyuszik adják a legtöbb gyapjút az összes angórafaj közül. A gyapjújában három különböző típusú szál is található: puha alsó, pelyhes és a hajszálakhoz hasonló erős és egyenesebb szálak.Mint minden angóranyúl, ez is napi fésülést, karbantartást igényel, ha minőségi gyapjút szeretnénk.
  4. Szatén angóra: A francia angórával nagyjából megegyező méretű nyulak gyapja gyönyörrű selymes fényű, viszont ez a fajta közel sem termel annyi gyapjút, mint a többi.
  5. A Jersey Wooly a kakukktojás, ha szabad ezzel a képzavarral élni, hiszen nem igazi angóra, "csak" az angóra és a holland törpenyúl keresztezésével létrehozott fajta. Bár valójában nem angórafajta, ez a nyúl mégis angóragyapjút termel, és törpe fajta és mindösszesen 1.5 kilogramm a súlya. Nagyszerű kezdő nyúlnak tartják, ha valaki "angórázni" szeretne.

A rövid szőrű fajtáknál a munkaigény minimális, de ahogy közelednek a kiállítás és megmérettetés nagy napjai, garantáltan szükségünk lesz némi professzionális szépítkezésre. Forrás: Wikipédia

A rövid szőrű fajtáknál a munkaigény minimális, de ahogy közelednek a kiállítás és megmérettetés nagy napjai, garantáltan szükségünk lesz némi professzionális szépítkezésre. Forrás: Wikipédia

5. Bemutatózás

Bármilyen hivatalosan elismert nyúlfajtát tarthatunk a bemutatók és kiállítások kedvéért is, azaz beszállhatunk a fajtanemesítés és -tenyésztés misztikus világába. A kiállítások világában az a legfontosabb, hogy az indulásnál nem szabad kicsinyeskednünk vagy fontos dolgokon pénzt és energiát spórolni. A nyulainkat olyan megbízható forrásból szerezzük be, ami garantálja a szabványoknak és követelményeknek való megfelelést és a megfelelő fajtákat. A kiállítási nyulak az otthonunkban lehetnek kedvtelésből tartott hétköznapi háziállatok is, amikor éppen nem szerepelnek nemzetközi bemutatókon. A rövid szőrű fajtáknál a munkaigény minimális, de ahogy közelednek a kiállítás és megmérettetés nagy napjai, garantáltan szükségünk lesz némi professzionális szépítkezésre.

Összefoglalva és lezárva a két cikkből álló felszínkapargató kedvcsinálót, talán sikerült megmutatni, hogy a nyulak milyen sok okból kifolyólag számíthatnak jó választásnak. Sok sikert azoknak a kedves olvasóknak akik belevágnak, és irány az Agroinform piactere, ahol akár ingyenesen is juthatunk nyuszikhoz, de 1000 forintért kifejezetten sokat árulnak!


(Forrás: Ruralsprout)