"Öntözőcsatorna-építés és -felújítás Concrete Canvas™ cementkötésű geokompozittal (GCCM), munkák a KÖTIVIZIG területén" címmel Fejes Lőrinc a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság Kiskörei szakaszmérnöke tartott előadást a PREGA 2025-ön.
Bevezetőjében elmondta, hogy a Tisza-tó Magyarország egyik legnagyobb vízkincse, amelynek egy része felhasználható öntözésre. A Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság üzemelteti a jászsági, nagykunsági öntözőrendszereket. Az ehhez szükséges öntözőrendszereket és csatornákat nemcsak karban kell tartani, hanem néha fel is kell újítani. Ezekre a feladatokra a téli időszakban van lehetőség. Fontos, hogy gyorsan kivitelezhető, tartós és költséghatékony megoldás álljon a rendelkezésünkre.
A Concrete Canvas™ cementkötésű geokompozit ismertetése során többek között közölte, hogy különböző szélességű tekercsekben szállítható és egyszerűen a megfelelő méretre szabható. A betonpaplan nem beton, nem műanyag, hanem egy teljesen új termék, ezért egyedi szabványrendszernek kellett megfelelnie. Főbb jellemzői: vízzáró, UV-álló, magasak a szilárdsági mutatói és 110 év az élettartama – tette hozzá.
Kiemelte, hogy üzemeltetésének főbb jellemzői:
- Kézzel is és géppel is karbantartható.
- Vízzárását talajmozgások (>5%) esetén is megtartja.
- Növény nem hatol át rajta.
- Ásóállatok nem tesznek kárt benne.
Alkalmazható vízfolyásoknál (partvédelemre, csatornaburkolásra, műtárgyak javítására, valamint környezetük burkolására), rézsűvédelemre, illetve egyéb alkalmazások: vaditató építése és szigetelési felhasználások is lehetségesek – részletezte, majd példákat mutatott be a felsoroltakra.
A tiszafüredi II. mellékcsatorna felújítását lépésről lépésre ismertette a szakember: ez egy vegyes vonalvezetésű, részlegesen kiemelt, szemcsés talajon futó csatorna, amelynél nagy volt a szivárgási veszteség. A csatornát teljesen benőtte a növényzet, cserjézni, tuskózni kellett, majd a leszakadt betonelemek eltávolítása után profilt és rézsűt alakítottak ki. A CCX-MTM betonpaplantTM 10 cm-es átfedéssel terítették keresztirányban. Ezután következett a rögzítés, a hidratálás és az üzembe helyezés – mondta.
Nagyon fontos, hogy a mezőgazdaság számára biztosítani tudjuk azt önözővizet, hogy kiszámítható legyen a gazdálkodás. A 2022-es aszály idején öntözés nélkül sok helyen már nem termett semmi, míg öntözés mellett 13 t/ha volt a kukorica hozama – emelte ki.
További részletek a videóban.
Indexkép: Agroinform
További információ: betonpaplan.hu