2023 elején azt tudtuk mondani, hogy Magyarország élen jár, hiszen az európai uniós tagállamokhoz képest először teremtettük meg a drónos permetezés feltételrendszerét. Viszont 2025 elején egy engedélyezett növényvédő szer van (azóta még egy növényvédő szer drónos kijuttatását engedélyezték – a szerk.). Ugyanakkor nem szabad elfelejteni azt, hogy a növényvédő szernek nem minősülő, akár termésnövelő anyagok kijuttatása legálisan megoldható a permetező drónokkal – mondta bevezetőjében Keczer Máté, az ABZ Drone Kft. ügyvezető-helyettese a PREGA 2025-ön.
"Így reformálják meg a permetező drónok Európa agráriumát" című előadásában nemzetközi példákat ismertetve elmondta:
- Németország 2021-ben kezdte el alkalmazni az egységes európai keretrendszert és kibocsátott egy nemzeti forgatókönyvet. Meghatározták, hogy a repülési magasság nem haladhatja meg a vegetációtól számított 2 métert, illetve a repülési sebesség nem haladhatja meg a 13 km/órát. Emellett a tavalyi évben 42 szert engedélyeztek drónos kijuttatásra.
- Bulgáriában a permetező drónok elsődleges támogatói a méhészek lettek, mert ezzel a technológiával lehetővé vált a precíz éjszakai permetezés. Rögzítették azt is, hogy milyen időjárási körülmények között lehet repülni.
- Svájc hasonló típusminősítési eljárást alkalmaz, mint mi itthon, és habár nem EU-s tagállam, átvették a jogszabályi keretrendszert. Érdekesség viszont, hogy a permetező drón helymeghatározó rendszerére vonatkozóan 50 cm-es abszolút pontosságot határoznak meg, miközben ezek a drónok 5 cm alatti helymeghatározást is képesek végrehajtani.
Soha senki ne úgy gondolkodjon úgy a permetező drónokkal kapcsolatban, hogy ez egy olyan eszköz, amely teljes mértékben helyettesíteni fogja a hagyományos szántóföldi eszközöket. Nem ez a helyzet! Viszont vannak olyan kijuttatási technológiák, módozatok, illetve szerek, ahol ezeknek az eszközöknek a használata sokkal hatékonyabb – hangsúlyozta.
Bemutatta az ABZ Innovation L30-as, saját fejlesztésű drónját, amely CDA-technológiával szerelt és beszámolt a Görögországban, Portugáliában és Olaszországban folytatott tesztjeikről.
További részletek a videóban.
Indexkép: Agroinform
További információ: