Szakértők vitatták meg a kérdést egy kerekasztal-beszélgetésen a PREGA konferencián.
A digitalizáció fontossága és az eddigi pályázatok tanulságai
A mezőgazdaság digitális átállásának támogatása kulcsfontosságú a fenntartható és versenyképes termelés érdekében. Erről tartottak kerekasztal-beszélgetést szakértők, amelyen dr. Milics Gábor moderálásával dr. Juhász Anikó (Agrárminisztérium), Miklovicz László Péter (Gordius Solutions Tender Kft.), Bognár István (MBH Bank Nyrt.) és Pájtli Péter (agrárközgazdász, gazdálkodó) osztották meg tapasztalataikat.
Dr. Juhász Anikó szerint a korábbi digitális átállást támogató pályázat sikeres volt, hiszen jelentős hektárarányt fedett le és ösztönözte a precíziós gazdálkodás bevezetését. Kiemelte, hogy a 7%-os digitális szolgáltatásarány fontos elem volt, hiszen nem pusztán gépbeszerzésről, hanem a valódi adatvezérelt döntéshozatal támogatásáról szólt. Hozzátette, hogy a digitalizációval a termékek fenntarthatósága is bizonyítható, ami az értékesítés szempontjából egyre fontosabb tényező.
A gazdálkodók hozzáállásának változása
Miklovicz László Péter szerint az elmúlt pályázatok során jelentős fejlődés volt megfigyelhető a gazdálkodók szemléletében. Míg korábban sokan csak a gépbeszerzésre fókuszáltak, mára egyre többen ismerik fel, hogy a precíziós gazdálkodás nem luxus, hanem a hosszú távú versenyképesség alapja. A pályázati érdeklődés is ezt mutatja: egyre több gazda kifejezetten a digitalizációra és az adatvezérelt gazdálkodásra építve tervez.
Finanszírozási lehetőségek a digitalizációhoz
Bognár István az MBH Bank képviseletében hangsúlyozta, hogy a pénzintézet aktívan támogatja a mezőgazdaság digitalizációját. Az MBH Bank által kezelt agrárhitel-állomány meghaladja a 620 milliárd forintot, és a kisgazdálkodókat is kiemelten finanszírozzák. Az agrár Széchenyi Kártya mellett speciális eszközalapú hiteleket is kínálnak, amelyek lehetővé teszik a gazdák számára a precíziós technológiák bevezetését akár 10%-os önerővel.
Bognár szerint azok a gazdák, akik korábban már beruháztak precíziós eszközökbe, jobban tudtak alkalmazkodni a változó piaci és időjárási körülményekhez. A bank számára is kockázatcsökkentő tényező, ha egy gazdálkodó adatvezérelt döntéseket hoz, hiszen ez javítja a fenntarthatóságot és a pénzügyi stabilitást.
Hozam vagy jövedelmezőség?
Pájtli Péter agrárközgazdász és gazdálkodó szerint a digitalizáció egyik legnagyobb előnye, hogy a gazdák nemcsak a hozamra, hanem a jövedelmezőségre is jobban tudnak fókuszálni. Bár sokan még mindig a termésmennyiség alapján értékelik a sikerességet, valójában a költségek optimalizálása és a hatékonyság növelése a kulcs.
Hangsúlyozta, hogy a digitális eszközök gyorsan fejlődnek, és a pályázati rendszernek rugalmasnak kell lennie, hogy ne egy elavult technológia beszerzését támogassa. Ezenkívül fontos, hogy a pályázók hosszú távon is fenntartható döntéseket hozzanak, hiszen a digitalizáció nem egyszeri beruházás, hanem folyamatosan fejlődő folyamat.
Milyen irányba mutat a következő pályázat?
Dr. Juhász Anikó szerint a következő pályázati kiírásoknál nagyobb hangsúly kerül a kis- és közepes gazdálkodók támogatására. Ennek érdekében várhatóan korlátozzák az erőgépek darabszámát és az erre költhető összeget, miközben a digitális tudás fejlesztését és az adatvezérelt gazdálkodást még inkább ösztönzik.
A pályázatokkal kapcsolatban bevezetnek egy digitális önértékelési kérdőívet, amely segíthet feltérképezni a gazdák digitalizációs érettségét. Ezen adatok alapján célzott képzésekkel és támogatásokkal segítik a gazdálkodókat abban, hogy a digitális átállás valóban megtérülő és fenntartható legyen.
A digitalizáció nem lehetőség, hanem szükségszerűség
A beszélgetés konklúziója egyértelmű: a precíziós gazdálkodás és az adatalapú döntéshozatal már nemcsak versenyelőnyt jelent, hanem elengedhetetlen feltétele annak, hogy egy gazdaság fenntarthatóan és jövedelmezően működhessen. A pályázatok és a finanszírozási lehetőségek ebben komoly segítséget nyújtanak, de a siker kulcsa a gazdálkodók elkötelezettségén és hosszú távú szemléletmódján múlik.