Időpont: 2025. február 12.
Helyszín: Mosonmagyaróvár
A Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara, a vasvári székhelyű Karintia Kft.-vel és a magyar családi tulajdonban lévő Pro-Feed Kft.-vel közösen szakmai konferenciát rendez 2025. február 12-én Mosonmagyaróváron.
A szervezők a konferencia tematikáját a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara Területi Szervezeteinek javaslatai és a térségi termelőket érintő problémák alapján tervezték meg. A teljes program végül aktuális és agrárinnovációs témakörökkel egészült ki.
Az egyetem és partnereinek célja, hogy ez a hagyományteremtő céllal létrehozott szakmai fórum az évek során olyan sorozattá nője ki magát, ahol az Észak-Dunántúl agrárszakemberei aktuális, innovatív és gyakorlatias tudásra tehetnek szert, ami a mindennapi munkájuk hatékonyságát és eredményességét növeli. A mindenkori tematika összeállításában a jövőben is számítanak a növényorvosi kamara, a szaktanácsadók és a termelők javaslataira.
Az Agroinform.hu a rendezvény médiatámogatója.
A konferencia programja
- 09:00 Megnyitó – Dr. Tóth Tamás dékán (SZE Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar)
SZAKMAI ELŐADÁSOK:
- 09:10 – Éghajlatunk változása az Észak Dunántúli régióban – előadó: prof. Dr. Bartholy Judit egyetemi tanár (ELTE TTK Meteorológiai Tanszék)
- 09:50 – A no-till és a min-till művelési rendszerek szakmai alapjai és gyakorlati tapasztalatai a Szigetközben – előadó: Lajos Mihály, ügyvezető igazgató (Agrofil-SZMI Kft.)
- 10:30–10:50 – KÁVÉSZÜNET
- 10:50 – Egészséges talajon egészséges növényt – előadó: Dr. Kalocsai Renátó (SZE AK Kar Vízgazdálkodási és Természeti Ökoszisztémák Tanszék)
- 11:30 – Merre tovább, búzatermesztés? A minőségi búzáé a jövő? – előadó: Csontos Attila ügyvezető igazgató (Júlia Malom)
- 12:10–13:10 – EBÉD
- 13:10 – A tömegtakarmány-termesztésünk átalakulás a klímaváltozás hatására – előadó: Dr. Orosz Szilvia, laboratóriumigazgató (Állattenyésztési Teljesítményvizsgáló Kft.)
- 13:50 – A mikroalgák alkalmazási lehetőségei a növénytermesztésben, kutatási eredmények – előadó: Dr. Molnár Zoltán, dékánhelyettes (SZE Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar)
- 14:30–15:00 – Kérdések, konzultáció
- 15:00 – ZÁRSZÓ – Bene Zoltán, cégvezető (Karintia Kft.)
A rendezvényen való részvétel díja 10.000 Ft, amit a regisztrációt követően kell elutalni a következő számlaszámra: Uni Gastro Klub Kft. 10300002-13917430-00014902
|
A konferencia szervezői miben látják a rendezvény jelentőségét, és miért tartják fontosnak azt cégük/intézményük számára?
Dr. Tóth Tamás, dékán (Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar)
„A Széchenyi István Egyetem Magyarország egyik legdinamikusabban fejlődő felsőoktatási intézménye, amelynek több mint 14 ezer fős hallgatói közösségét csaknem nyolcvan ország fiataljai alkotják. Büszkék vagyunk arra, hogy intézményünk ma már nyolc jelentős nemzetközi ranglistán szerepel, aminek köszönhetően a világ legjobb egyetemeivel dolgozhatunk együtt és valósíthatunk meg tudományos projekteket.
Kiemelt célunk a fenntarthatósághoz és a térség versenyképességéhez való hozzájárulás, valamint a felkészült szakember-utánpótlás képzése. Éppen ezért öröm számunkra, hogy házigazdái lehetünk a „Gyakorlati Agrártájoló” rendezvénynek, amely az évente megrendezésre kerülő „Digitális Agrártájoló” célközönsége (középiskolások, egyetemisták) mellett a gyakorlatban dolgozókat szólítja meg.
Mindkét rendezvény a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karához kötődik, amelynek tevékenységét – a fenntarthatóság mellett – olyan hívószavak jellemzik, mint a korszerű élelmiszer-technológiák, a precíziós gazdálkodás és az agrárdigitalizáció. Fontos feladatunknak tekintjük, hogy segítsük az ágazatot a változó körülményeknek való megfelelésben, és az ESG (környezeti -Environmental, társadalmi-Social és irányítási-Governance) szempontok szerinti fenntarthatóság széles körű érvényesülésében, a klímaváltozás hatásainak enyhítésében, és hogy e célokat a legkorszerűbb technológiákkal is támogassuk. A most megrendezésre kerülő „Gyakorlati Agrártájoló” ebben nyújt segítséget a gyakorlati szakemberek és valamennyi e témák iránt érdeklődők számára.”
Szabó István, üzletág-fejlesztési igazgató (Pro-Feed Kft. Növényegészség Üzletág)
„Mosonmagyaróváron néhány éve sikerrel rendezik meg a Digitális Agrártájoló rendezvényt, amelynek célja, hogy a diákok betekintést nyerjenek a szektor cégeinek, intézményeinek munkájába, azaz elsősorban a pályaorientációról szól. A Gyakorlati Agrártájoló kifejezetten a gyakorló szakembereket célozza meg, akik számára a felgyorsult technológiai fejlődés eredményeit, a tudomány legújabb felfedezéseit, az innovatív vállalatok fejlesztéseit szeretnénk bemutatni, hogy azokat a mindennapi munkájukban eredményesen használhassák. Egyszóval a felnőtt továbbképzésnek szeretnénk a rendezvénnyel helyet adni.
A Pro-Feed Kft. számára elsősorban a növényélettan területén megvalósított tudásátadás a cél. Ehhez olyan fórumokat kell teremtenünk, amelyeket a vásárlókörünket alkotó termelők hitelesnek és megbízhatónak fogadnak el. Fontos, hogy mindezt rendszerben és csapatban valósítsuk meg. A mi esetünkben ez azt jelenti, hogy ne csak a növény fejlődéséről és növekedéséről beszéljünk, hanem a talaj–növény–környezet rendszer működéséről. Mindezt pedig egy ütőképes csapattal tegyük, mert együtt erősebbek és eredményesebbek vagyunk, mint egyedül. A Gyakorlati Agrártájoló esetében ezért fogtunk össze a Széchenyi Egyetem óvári karával és a Karintia Kft. szakembereivel.”
Bene Zoltán, cégvezető (Karintia Kft.)
„Trendforduló az agráriumban. Egyre többen vagyunk, akik egyetértünk ebben. Soha nem volt még ekkora tétje, a pontos piaci helyzetértékelésnek. Amennyiben ezt mellőzzük és változatlanul, a szokásaink szerint haladunk tovább, indokolatlanul kockáztatunk. Tartok tőle, hogy óhatatlanul bele fogunk futni egy lehetetlen versenybe a nagy keleti termelőkkel.
Alkalmazkodnunk kell!
Ehhez pedig a stratégiai alapokig szükséges visszanyúlnunk. Ennek okai az elmúlt években szembejövő kihívások, mint az
- átrendeződő terménykereskedelmi piacok,
- klímaváltozás,
- inputanyagok árának változása.
De maradjunk motiváltak!
Tekintsünk ezekre a kihívásokra úgy, mint egy gyökeresen megváltozott termesztési környezet, melyek új utakat nyitnak meg Ön előtt. A növénytermesztés diverzifikációja elkerülhetetlenné válik.
Piacképesebb, takarékosabb és jövedelmezőbb növények termesztésére van szükség.
Bármilyen új növény termesztésébe is kezdünk, azt megelőzőleg térképezzük fel annak stabil értékesíthetőségét. Mi is ezt tesszük, a saját fajtakínálatunk összeállításánál.
Jöjjön el, beszélgessünk nyíltan a kihívásokról! Tartson velünk, tervezzünk és számoljunk együtt!
Kedves Gazdálkodók! Ne a körülmények tegyenek minket tönkre, hanem az alkalmazkodás tegyen minket sikeressé! Lehetetlen? Nem az! Mi a Karintiánál ezt valljuk…”