Ha földárverésről van szó, akkor elsősorban az állam tulajdonában lévő földek árverésére gondolunk.  A nak.hu cikkében most az ún. végrehajtási, felszámolási vagy önkormányzati adósságrendezési eljárás keretében történő árverésről lesz szó, azaz amikor valamilyen adósság, tartozás meg nem fizetése miatt kerül kalapács alá a föld.

Mint írják, ezt az árverést nem a végrehajtó intézi, hanem a végrehajtó megkeresésére az árverést a mezőgazdasági igazgatási szerv folytatja le. A Magyar Bírósági Végrehajtói Kar árverési hirdetményei között termőföld árverési hirdetményeket nem fogunk találni.

A termőföld árverési hirdetményeket a mezőgazdasági igazgatási szerv honlapján, az adott település polgármesteri hivatalának honlapján és a földhivatal honlapján kell közzétenni.

traktor

Sikeres árverés után nincs kifüggesztés – fotó: pixabay.com

Maga az árverés nem elektronikus formában zajlik, hanem a meghirdetett időpontban és helyen személyesen vagy meghatalmazott útján jelen kell lenni.

Hogy ki vehet részt az árverésen, azt a Földforgalmi törvény 35. §-ának együttes feltételei határozzák meg:

  • egyrészt aki a Földforgalmi törvény 18. § (1) bekezdés e) pontja szerinti feltételnek megfelel, vagyis olyan földműves, akinek az életvitelszerű lakáshasználata helye vagy a mezőgazdasági üzemközpontja legalább 3 éve olyan településen van, amelynek közigazgatási határa az árverésre kerülő föld fekvése szerinti település közigazgatási határától közúton vagy közforgalom elől el nem zárt magánúton legfeljebb 20 km távolságra van,
  • másrészt a kormányhivatal földhivatali főosztálya által kiállított hatósági bizonyítvánnyal rendelkezik (A hatósági bizonyítványban a hivatal lényegében azt igazolja, hogy az árverező az előbbi pontban foglaltaknak megfelel.),
  • és legalább egy teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalva a Földforgalmi törvény 13-14. §-a szerinti nyilatkozatokat megteszi.

Az árverésen való részvétel feltétele továbbá, hogy előlegként a föld becsértékének 10%-át legkésőbb az árverés megkezdése előtt a mezőgazdasági igazgatási szervnél letétbe kell helyezni és a licitdíjat is meg kell fizetni – olvasható a nak.hu cikkében.


Fontos, hogy a sikeres árverés után nincs kifüggesztés. Az elővásárlók ezen jogukat magán az árverés helyszínén gyakorolhatják. Mivel a tulajdonostársaknak meg kell küldeni az árverési hirdetményt, így ők közvetlenül is tudomást szereznek az árverésről, viszont az összes többi elővásárlásra jogosult az árverési hirdetményről a fent említett hivatalos honlapokon való közzététellel értesül.

A tulajdonostársak közül viszont csak annak van elővásárlási joga, aki a Földforgalmi törvény szerinti tulajdonostárs, azaz egyben földműves is. Osztatlan közös tulajdonban lévő termőföld tulajdoni hányadának árverés esetén a polgári jogon alapuló tulajdonostársi elővásárlási jog nem gyakorolható.

Ha az elővásárló részt kíván venni az árverésen, akkor neki is be kell szereznie a hatósági bizonyítványt, meg kell tennie a szükséges nyilatkozatot és a becsérték 10%-át letétbe kell helyeznie, valamint meg kell fizetnie a licitdíjat. Az elővásárlónak ezen felül még az elővásárlási jogosultságát bizonyító okiratokat és az elővásárlási jogosultsághoz kapcsolódóan törvény által előírt kötelezettségvállalásokat és nyilatkozatokat is csatolnia kell.

A részvétel azonban nem jelenti azt, hogy licitálnia is kell. Az elővásárlásra jogosult a felajánlott legmagasabb összegű érvényes vételi ajánlattal megegyező összegű vételi ajánlat tételével gyakorolhatja elővásárlási jogát.

A sikeres árverés után az árverést lefolytató hivatali ügyintéző megküldi az árverési jegyzőkönyvet a mezőgazdasági igazgatási szervnek és ezek után már csak a tulajdonszerzés jóváhagyásáról dönt a földhivatal – írja a nak.hu.

Indexkép: pixabay.com