A kukorica évtizedek óta meghatározó takarmánynövénye a magyar vetésterületeknek, a második leggyakrabban vetett növény az őszi búza után. Azonban a hagyományos termesztési, agrotechnikai módszerekkel a kukorica termesztése veszélyessé vált, a jelenlegi tapasztalat azt mutatja, hogy az elmúlt három évből kettő kudarccal végződött a nyári forróság és az aszály miatt. Ez arra figyelmeztet minket, hogy nem lehet úgy csinálni a kukoricatermesztést, ahogy eddig csináltuk. Új termelési módszerek és jól megválasztott hibridek kellenek. Hiába egy 13-16 t/ha-ral kecsegtető terméspotenciál, ha 2-3 tonna valósul meg belőle.
Mit tehetünk a termelésben? Előre kell hozni a vetésidőt, amennyire csak lehet. Március végén, április legelején már érdemes vetni, ehhez csak legjobb minőségű, friss vetőmagot használjunk. A másik a tőszám csökkentése, sajnos az aszályérzékeny területeken el kell felejteni a hagyományos 70-80 000 tő/ha-os növényállományt, inkább a 60 000-hez, de lehet, hogy az 50 000-hez kell közeledni, hogy több nedvesség jusson a növénynek. Természetesen ehhez olyan hibridet kell választani, ami jó körülmények között több csövet is ki tud nevelni. A talajok víztartó képességét is javítani kell.
A siker egyik titka – a GK kukoricahibridjei
A Gabonakutató nemesítői nagy hangsúlyt fektetnek a hibridek stressztűrésének javítására. Ennek egyik eleme, hogy a nemesítés nemcsak egy állomáson folyik, hanem két eltérő talajtani és éghajlati tulajdonsággal rendelkező helyszínen: Kiszomboron, a Dél-Alföld egyik legszárazabb és legmelegebb pontján és Szombathely mellett, Táplánszentkereszten, mely csapadékosabb terület, de a tavasz hűvösebb.
Az stressztűrés a termésbiztonság egyik fontos eleme, hiszen hiába rendelkezik egy hibrid kiemelkedő terméspotenciállal, ha a környezet káros hatásai miatt (aszály, hősokk, tavaszi hideg, erős szél, betegségérzékenység) az nem tud megvalósulni.
A termésbiztonság másik eleme, hogy a megtermelt termény eladható legyen. Hiszen hiába termett 10-12 t/ha mennyiségben kukoricánk, ha gombabetegséggel szembeni fogékonyság miatt a takarmánykeverők nem veszik meg a termést, vagy csak nagyon nyomott áron. A forró nyári hőmérséklet kedvez az Aspergillus gombafajok elszaporodásának a kukoricaállományokban, melyek az igen toxikus aflatoxin mérget termelik.
A Gabonakutatónál fontos célkitűzés, hogy kórtani szempontból alacsony kockázattal termelhető hibrideket adjunk a termelőknek, így szolgálva az egészséges takarmánytermelést, ami az egészséges élelmiszerek alapja. A Gabonakutatóban évek óta tesztelésre kerülnek a nemesített hibridek, és ismert a gombabetegségekkel szembeni érzékenységük vagy éppen ellenállóságuk.
Feladatunk, hogy olyan hő- és szárazságtűrő gabonakutatós növényeket nemesítsünk a gazdáknak, melyek a megfelelő termőképesség mellett megfelelő betegségtoleranciával is rendelkeznek.
A szuperkorai éréscsoport (FAO100) tagjai kiválóan alkalmasak fővetésben oda, ahol fontos már az augusztus végi, szeptember eleji betakarítás, vagy megkésett vetésekhez. A GKT1216 és a GKT3213 másodvetésben, akár árpa után vetve, alkalmasak szilázs előállítására is, de a biztonságos termeléshez az állomány öntözése szükséges.
A biztonságos termeléshez válasszunk igen korai, korai hibrideket!
Jól hasznosítják a téli, tavaszi csapadékot, és még a hőstressz előtt befejezik a virágzást és a terméskötést. Aszályérzékeny területeken az igen korai hibridek választása hozott profitot!
GK Hibridek teljesítménye – Forrás: Gabonakutató
Az igen korai (FAO 200) csoportból a legstressztűrőbb és egészséges csővel rendelkező Saroltát kell megemlíteni, kifejezetten extenzív gazdálkodáshoz ajánljuk. A GKT 288 jó terméspotenciállal rendelkezik, magas termetű, korai virágzású hibrid. Korán betakarítható.
A FAO 300-as éréscsoport hibridjeinek a vízleadása jó, aszálytűrésük kiváló, és természetesen szárszilárdságuk is megfelelő. A GKT 376 DUO-t az Alföldre ajánljuk aszálytűrése miatt, egészséges, keményszemű termést produkál. A BASF által bevezetett DUO System-technológiában használható, ami a cikloxidim hatóanyagú herbicid, és erre a hatóanyagra rezisztens kukoricahibrid együttes használatát jelenti. Ennek a technológiának köszönhetően más gyomirtó szerekre rezisztens, agresszív fenyércirokkal fertőzött táblák is megtisztíthatók. Nem lesz sem víz-, sem tápanyagveszteség a gyomosodás miatt. A GKT 384 kiváló alkalmazkodóképességgel rendelkező háromvonalas hibrid, a gyengébb minőségű táblákon is jól szerepel stressztűrő képessége miatt, és a legjobb ár-érték arányú hibridünk.
A GK Bajnok az intenzív területek hibridje, 15-16 tonnás terméspotenciál, flexibilis cső és a csőbetegségekkel szembeni ellenállóság jellemzi.
A szarvasmarha-takarmányozásban fontos szerepe van a kiváló minőségű szilázsnak, akár tejelő-, akár húsmarhatenyésztéssel foglalkozunk. Intézetünk silóhibriddel is áll a gazdálkodók rendelkezésére. A GK Bertalan késői érésű, kettős hasznosítású, új hibridünk, nagy zöldtömeg-produkcióra képes, emészthetősége kiváló, sőt csőfuzáriummal szembeni toleranciájával is kiemelkedik a versenytársak közül.
Kukoricahibridjeinkről további információt és tavaszi katalógusunk letölthető változatát megtalálják honlapunkon: www.gabonakutato.hu. A 2025-ös évben ezeket a hibrideket ajánljuk önöknek, bízva abban, hogy hozzásegítik önöket a megtérülő, sikeres gazdálkodáshoz.
Indexkép: Gabonakutató Nonprofit Kft. |