Ha valamikor, akkor ősszel és télen igazán nagy szükségünk van vitaminra. De sajnos pontosan ez az az időszak, amikor híján vagyunk a friss zöldségeknek és gyümölcsöknek. De ne adjuk fel, azért télen is van finom és friss választék. A brokkoli, a cékla, a sárgarépa és az alma is nagyon finom és nagyon egészséges.

Akár nyersen fogyasztva, akár ételek részeként, segíteni fognak, hogy immunrendszerünk fel legyen vértezve a különféle betegségekkel szemben. Elkészítésük pedig a legtöbb esetben igazán egyszerű. Megmutatjuk, melyek a legfinomabb és legegészségesebb téli zöldségek és gyümölcsök. Ráadásul egy kis fantáziával úgy készíthetjük el őket, hogy még a gyerekek is megkedvelik. Az ízük mellett ugyanis a színpompás látványuk is igazán meggyőző.

brokkoli

A brokkoli igazi vitaminbomba. Fotó: Pixabay.com

Brokkoli

A brokkoli egy igazi tápanyagbomba. Nagyon sok rostot, A-, B-, C- vitamint, folsavat, kalciumot, vasat és foszfort tartalmaz. Ezen kívül még akkor is fogyaszthatod, ha fogyókúrázni szeretnél, hiszen alacsony a kalóriatartalma, a rosttartalma miatt viszont gyors telítettség érzést ad.

Az agyunknak is jót tesz, hiszen a benne lévő bioaktív vegyület segíti az agyműködést. Csökkenti a rák kialakulásának kockázatát, erősíti a szívet, csökkenti a vérnyomást és a koleszterinszintet is.

A brokkoli és más keresztes virágú zöldségek úgynevezett szulforafán vegyületet tartalmaznak, amely segíthet a kettes típusú diabétesz kezelésében. Ezen kívül a brokkoli erősíti az immunrendszert is. A benne lévő K-vitamin, a kalcium és a foszfor elengedhetetlenek a csontok egészségéhez.

Nagyon finom rántva, de köretként, párolva is igazán jó az íze. A zöldségleveseket is igazán ízletessé képes varázsolni, és még turmixként is megállja a helyét.

cékla

A cékla finom és nagyon egészséges téli zöldség. Fotó: Pixabay

Cékla

Ha céklát eszel, boldog leszel. De legalábbis egészséges. Ha van a kertedben, még akár most is frissen tudsz hozzájutni. A cékla dúskál antioxidánsokban, melyek védik a sejteket a külső szabad gyökök támadásaitól, így például a ráktól is. Rengeteg vasat, kalciumot, magnéziumot és ásványi anyagokat tartalmaz, emellett bőségesen ellát téged vitaminokkal is.


Elkészítési formái végtelenek. Fogyaszthatod salátaként, készíthetsz belőle zöldséglevet, lehet sütemények alapanyaga is, de ha valami igazán csodásra vágysz, szedd ki bébi korában a földből, mosd meg alaposan, és grillezd meg! A tökéletes ízélményhez tekerd alufóliába, és úgy helyezd a rácsra, mert így a leve sem veszik el. Piros színét a benne lévő pigmenteknek köszönheti, mely neve a betacianin. Kutatások igazolták, hogy különösen hatásos emiatt a máj-, a vastagbél- és a bőrrák ellen.

Mivel nitrátban is gazdag, hatásos vérnyomáscsökkentő szer, hiszen segít kitágítani az ereket. Ehhez mindössze napi 2,5 deciliter céklalevet kell elfogyasztanod, ami nem csak egészséges, de nagyon finom is. Méregtelenítő és zsírégető hatása miatt tökéletes társad lehet a fogyókúrákban is. Erős májtisztító hatása miatt segít megszabadulni a méreganyagoktól, a betain pedig segít a zsírok lebontásában. Ezt még fokozhatod, ha sárgarépával és uborkával együtt készítesz belőle italt. A betain gyulladáscsökkentő is, és megelőző hatása is van.

Nitrát tartalmának köszönhetően segíti a szervezted oxigén felhasználását, így edzések alatt is számíthatsz rá. Ha edzés előtt fogyasztod, kevésbé fogsz elfáradni, ha utána, akkor segít az edzés utáni regenerálódásban. Az állóképességedet is javítani fogja. C vitamin tartalma kimagasló, így igazi immunrendszer bomba. De pontosan emiatt segít a bőrhibák eltüntetésében is, mivel a pigmentfoltokat is halványítja. Magas vas és folsav tartalma miatt segít a vérszegénység leküzdésében is.

Sárgarépa

A sárgarépa az immunrendszer csodafegyvere. Nem csoda, hiszen nagyon sok vitamin és ásványi anyag található benne, ráadásul állítólag még fütyülni is szebben tudunk, ha eleget fogyasztunk belőle. A benne található szelén és béta-karotin támogatja a szervezet védekező rendszerét.

Igen gazdag tápanyagokban, B1-, B2- és B6-, valamint C-vitamint tartalmaz, az ásványi anyagok közül kalcium és foszfor mellett vas is van benne. Érdemes vékonyan hámozni, mivel értékes tápanyagainak nagy része közvetlenül a vékony külső héj alatt található. Nyersen hasznos tápanyagainak mindössze a negyede hasznosul, azonban hő hatására megnyílnak a vastag sejtfalak, és hozzáférhetővé válnak a vitaminok és tápanyagok.

Éppen ezért érdemes levesbe főve fogyasztani, de párolva kitűnő körete lehet bármelyik húsételnek. Készíthetünk belőle egészséges répa chipset is, és még rántva is igazán nagyon finom. Ilyen különleges elkészítési módok mellett a gyerekek is hamar rákapnak az ízére. Fogyasztása ráadásul a hölgyek számára is nagyon hasznos és ajánlatos, hiszen segít a bőr víztartalmának megőrzésében. Kutatások szerint napi két adag sárgarépa heteken belül csökkenti a vér koleszterinszintjét.

brokkoli répa

Télen is sok finom és zöldség kerülhet az asztalra. Fotó: Pixabay

Alma

Az alma, ha jól tároljuk, egész évben rendelkezésünkre áll. Márpedig az alma nagyon egészséges, mint ahogyan a régi közmondás is mondja: "napi egy alma - az orvost távol tartja". Az alma sok C-vitamint tartalmaz, de ezen kívül van még benne A- és B vitamin, folsav, kalcium, magnézium, kálium és még a kéntartalma is jelentős. Rostanyaga a pektin, amely jótékony hatással van a szervezetünkre, hiszen segíti az emésztést, kedvezően hat a bélflórára, csökkenti a vér koleszterinszintjét, magas káliumszintje pedig a magas vérnyomásúaknak segíthet.

Gyümölcssav tartalma segít a belek és a máj működésében, hiszen méregtelenítő hatású, és ezáltal a veséknek is jó szolgálatot tesz. A lehető legjobb, ha a héjával együtt, nyersen fogyasztjuk, hiszen így tartalmazza a legtöbb élelmi rostot.

Készíts céklás, káposztás, hagymás finomságot

Ez a finomság akár előételként, köretként, vagy savanyúságként is megállja a helyét. Ráadásul nagyon gyorsan elkészíthető.

Hozzávalók:

1 kg lilakáposzta, 1 kg lilahagyma, 1 kg nyers cékla, 35 dkg cukor, 4 dkg só, 3 dl 10 százalékos ecet. Ha nem fogyasztod el napokon belül, akkor adj hozzá egy késhegynyi nátrium benzoátot és egy késhegynyi borkén port.

A friss zöldségeket tisztítsd meg, majd V-gyaluval szeleteld fel. Keverd össze őket a többi hozzávalóval és hagyd egy napig állni. Másnap töltsd steril üvegekbe, és öntsd fel az általuk eresztett lével úgy, hogy elfedje a zöldségeket. Nagyon finom és nagyon egészséges finomság. Jó étvágyat kívánunk!