Rendhagyó tavaszi időjárást élünk át éppen! A hűvösebb és nedvesebb körülmények ugyan megfelelnek a sokéves átlagnak, de nagyban eltérnek az utóbbi években látottaktól. Mindez felveti a kérdést, elszoktunk-e annyira a kalászos gabonák levélbetegségeinek erős korai fertőzésétől, hogy most, kellő figyelem és védekezés híján azok komolyabb károkat okozzanak?
Kórokozók a lombozaton
Az őszi vetésű kalászos gabonákat több levélbetegség is károsíthatja, azok között nem egyet találunk, amelyek a hűvös, vagy mérsékelten meleg, egyben csapadékos és párás viszonyokat kedvelik. Ezek közül őszi búzában a szeptóriás levélfoltosság, valamint a sárgarozsda érdemel kiemelt figyelmet.
A szeptória tüneteit máris ott találjuk az állományokban, ami nem nevezhető szokatlannak, ez ilyentájt rendszerint így van. Az elmúlt évek gyors és erőteljes tavaszi felmelegedése, együtt a száraz viszonyokkal viszont minden esetben megakadályozta járványszerű fellépését. A jelenlegi és az előrejelzések alapján várható időjárási körülmények ezen a tavaszon azonban nem csupán a fogékony fajtákat fenyegetik erős fertőzéssel (1. kép).
1. kép Szeptóriás levélfoltosság erős fertőzése miatti levélpusztulás – fotó: Agrometry Kft.
Az őszi búza levélbetegségei közül a sárgarozsda (2. kép) az, amelytől a legjobban tartunk, a legnagyobb kártételi potenciállal ez a kórokozó rendelkezik. Nem is olyan régen, 2023-ban tapasztalhattuk meg, hogy mekkora kárt is képes okozni. Az egyre enyhébb téli időjárás miatt a sárgarozsda mind sikeresebben telel át, ezért sok esetben csupán a tavaszi időjárás szabja meg, hogy fellépése mennyire lesz erőteljes.
Az idei évben tapasztalt nedves, párás, jellemzően hűvös, vagy nem túl meleg körülmények kifejezetten kedvezőek számára, ráadásul az előrejelzések sem mutatnak olyan változást az időjárásban, amely a fertőzését blokkolná.
2. kép Sárgarozsda erős fertőzése – fotó: Agrometry Kft.
De az őszi árpa sem marad korai lombkárosító gombák nélkül! Az árpában a hálózatos levélfoltosság, a rinhospóriumos levélfoltosság (3. kép), az árpa törperozsda, valamint a lisztharmat kórokozói igényelnek most figyelmet.
3. kép Rinhospóriumos levélfoltosság tünetei az árpaállományban 2025. április 2-án – fotó: Agrometry Kft.
Ha van évjárat, amikor érdemes fokozottan ügyelnünk kalászosaink lombozatának védelmére, akkor ez az idei ilyen!
Védekezés a kórokozókkal szemben
A kalászos gabonák levélbetegségei elleni védekezésre számtalan készítmény közül választhatunk. Vannak egyszerű, egy hatóanyagot tartalmazó, alacsonyabb költséget jelentő, ugyanakkor jól használható termékek. Ezek kombinációja jó lehetőséget nyújt arra, hogy a hatóanyag-arányokat kedvünk szerint állítsuk be. Ezeken kívül pedig vannak csúcshatóanyagokat tartalmazó gyári termékek, magasabb hektárköltséggel. Ez a széles termékkínálat lehetőséget ad arra, hogy részben a termelési színvonalnak, de leginkább a kórokozók fertőzési nyomásának megfelelő terméket választhassunk.
Az Agrometry termékkínálatában mindkét típusú termék szerepel. Egy hatóanyagot, leginkább a széles hatásspektrumáról ismert tebukonazolt tartalmazza a Victory gombaölő szer. Alkalmazása jó lehetőséget nyújt arra, hogy korai kijuttatásával, alacsony hektárköltség mellett előzhessük meg a kórokozók fertőzésének felfutását. Használata különösen ajánlott azokban a búzaállományokban, amikben erős lisztharmat és rozsdafertőzésre számítunk.
Ugyancsak egy hatóanyagot, protiokonazolt tartalmaz a Pabi 300 EC. Valamivel több gombabetegség ellen vethető be jó eredménnyel, mint a Victory, amennyiben az egyéb levélbetegségek mellett a sárgarozsda korai megjelenésére is számítunk, érdemes e mellett döntenünk. A legjobb hatékonyság, valamint a hosszú időn át fennálló hatás abban az esetben várható, ha a két gombaölő készítményt együttesen, tankkombinációban juttatjuk ki. Éppen ezért a két termék csomagban is beszerezhető, ami 30 liter Victory-t és 25 liter Pabi 300 EC-t tartalmaz, így 60 hektár kezelésére elegendő. Ár-érték aránya kifejezetten figyelemre méltó!
Amennyiben a kevergetéssel szemben valaki a kész gyári kombinációkat részesíti előnyben, a tebukonazolt és protiokonazolt egy termékbe formázva is megtalálhatja cégünk kínálatában. Ez a készítmény a Fuzarion 250 EC, amely mindkét hatóanyagot 125 gramm mennyiségben tartalmazza literenként.
A lombvédelmi kombinációk hasznos kiegészítő elemei a kéntartalmú gombaölő szerek. Az elemi kén kombinációs partnerként nem csupán a lisztharmat elleni hatáshoz tesz hozzá, hanem több hatáshelyű hatóanyagként más kórokozók esetében is (pl. szeptória) hozzájárul a rezisztencia kialakulásának megakadályozásához. Termékkínálatunk kéntartalmú készítménye az S80 WG.
Ha a jelenlegi gabonaállományokat összevetjük az egy évvel ezelőttiekkel, egyértelműen jobb képet mutatnak. Bár a gazdászmondás szerint búza, árpa „sokat alszik még kint”, de a helyzet, köszönhetően az utóbbi hetekben lehullott csapadéknak, kedvezőnek mondható, ebből még egy jó évjárat is kikerekedhet.
Ahhoz azonban, hogy ez így legyen, meg kell védenünk növényeinket a lombozatot betegítő gombabetegségektől. Erre a célra ajánljuk készítményeinket, amelyekről bővebb információk weboldalunkon találhatók.