A pepino, más néven tojásdinnye, balkondinnye vagy perui uborka Dél-Amerikából származik, és különleges ízének, dekoratív megjelenésének köszönhetően könnyű megszeretni. A cserjén termő, dinnyeszerű gyümölcs minden szempontból egyedi.

A pepino jellemzői

A pepino trópusi éghajlatot kedvelő, évelő növény, amely a burgonyafélék családjába tartozik. Gyümölcse kinézetében és ízvilágában is egyedi: héja sárga vagy halványzöld, lila csíkokkal. Alakja gömbölyded vagy megnyúlt, paprika alakú, de leginkább tojásdad típusaival találkozhatunk. Lédús, íze a sárgadinnye, az uborka és a körte ízére emlékeztet.

pepino

A pepino minden szempontból különleges – fotó: Shutterstock

A pepino termesztése

A pepino könnyen termeszthető, ha biztosítjuk számára a megfelelő feltételeket. Bár trópusi eredetű, mérsékelt éghajlaton is termeszthető, főleg ha figyelünk a hőmérsékletre és a megfelelő talajviszonyokra.

A pepino kedveli a laza, jó vízelvezetésű talajt, amely gazdag szerves anyagokban. Az optimális pH-érték 6 és 7 között van. Fontos számára a napos hely: legalább napi 6-8 órányi közvetlen napsütésre van szüksége.

Legjobban 18-25 °C közötti hőmérsékleten fejlődik. A hűvösebb körülményeket is elviseli, de a növekedése lassabb lesz, és a terméshozam csökkenhet. A fagyot nem bírja, tehát ültessük védett helyre, vagy hidegebb időben vigyük beltérre.

A pepino közepes vízigényű, rendszeres öntözést igényel, különösen a nyári hónapokban. A talaja mindig legyen nedves, de a túlöntözést kerüljük.

Érdemes támasztékot biztosítani számára, hogy a gyümölcsök súlya ne törje le az ágakat.


Érdemes metszeni annak érdekében, hogy több ágat hozzon és több gyümölcsöt teremjen. Az elhalt vagy gyenge ágakat el kell távolítani.

A pepino meghálálja a rendszeres trágyázást: használjunk szerves trágyát vagy lassan lebomló műtrágyát a növény növekedési időszakában.

A pepino viszonylag ellenálló a betegségekkel és kártevőkkel szemben, azonban párás környezetben gombás betegségek megtámadhatják; hogy ezt elkerüljük, fontos a megfelelő szellőzés és a növények közötti távolság csökkentése. Levéltetvek ellen is érdemes védekezni.

A pepino felhasználási módjai

Éretlen állapotú bogyóit főzve eszik, Új-Zélandon levesek, szószok, hús- és halételek készítéséhez is felhasználják. Féléretten saláták alapanyaga, teljes érettségben pedig gyümölcsként fogyasztják. Édes és sós ételekhez egyaránt illik. Főzhető belőle befőtt, és lekvárnak is feldolgozható. Gyümölcslé és kompót készítéséhez is használhatjuk. Az apró magokat tartalmazó középső rész is ehető, sőt a héja is.

C-vitamin tartalma magas, a cukortartalma viszont nem kiemelkedő, így jó kiegészítője lehet akár a fogyókúrás étrendnek is.

Forrás: 24.hu