Ez történik a növényekben az aszály idején

Amikor nincs elegendő elérhető víz, a növények a vízhiány okozta stressz hatására igyekeznek egyfajta alvó állapotot felvenni és így túlélni a szárazságot. Ekkor a keringésük lelassul, takarékoskodnak a tápanyagokkal, és olyan helyzetbe kerülnek, mintha tél volna.

A téli időszakban a víz megfagy, így pedig nem tudja a növény felszívni a talajból, ezért alakul ki a növény számára a téli vízhiányos időszak. A nyári aszály és a téli fagy miatti vízhiánynak azonos hatása lehet a növényekre.

Azután beköszönt az ősz, megérkezik a hűsebb, csapadékos idő, ekkor a növény keringése újra megindul, és ez a folyamat nagyon hasonlít ahhoz, amit a tél végén átél a növény. Ősszel a fényviszonyok is hasonlóak a tavaszihoz, ez is megtéveszti a növényt, ezért elkezd virágot hajtani. Ez a helyzet a fákra, cserjékre nagyon gyakran igaz. Nyílhat ősszel orgona, virágot hozhatnak a gyümölcsfák, például a cseresznye, meggy, szilva, barack, illetve a vad cserjék is, mint a kökény, a galagonya vagy a vadrózsák. Gyakori továbbá a vadgesztenye őszi virágzása is, ennek azonban összetettebb oka van: ez a fa ugyanis az aszály mellett az aknázómoly súlyos kártételére, valamint a hernyórágás miatti nyári levélvesztésre is őszi virágzással reagál.


A nyarat a talaj mélyén, rizómákban, gyöktörzsekben töltő virágok egy része is alternatív télként éli át. Ezek a növények a kora tavaszi virágzásuk után hajtanak levelet, amelyek általában a nyár első felére leszáradnak, a növény visszahúzódik a talaj mélyébe, és ott várja ki a következő tavaszt. Az aszályos nyár, majd az azt követő őszi hőmérséklet és csapadék azonban őket is megtévesztheti, és szintén virágot hajthatnak.

Vannak olyan virágok is, amelyek nyáron ugyan nem húzódnak a talajba, de a virágzásuk véget ér. Például a búzavirág, a pipacs, illetve olyan vadvirágok, mint a szegfűk vagy a lila ökörfarkkóró szintén rendszeresen virágot hoznak ősszel, sőt néha még tél elején is. Az ibolya egyes fajai pedig szinte bármikor képesek virágot hajtani.

ibolya

Az ibolya egyes fajai szinte bármikor képesek virágot hozni – fotó: Shutterstock

A klímaváltozás miatt a szélsőséges nyarak egyre gyakrabban fordulnak elő, és ezáltal az őszi virágzások is. Ez a gyümölcstermesztésben különleges helyzetet teremthet, mivel azok a virágrügyek, amelyek ősszel kinyílnak, hiányozhatnak a tavaszi virágzásból. Az őszi extra virágzás tehát egyes növényeknél csökkenti a terméshozamot is, ezért ezeknél a haszonnövényeknél fontos a nyári aszályt öntözéssel ellensúlyozni.

Forrás: ng.24.hu