A Nébih portálunk megkeresésére közölte: 2024-ben több mint 1460 db bírsághatározat született, ez és a fenti számok nagyjából egyeznek az elmúlt években lefolytatott hatósági eljárások számaival.
Mint válaszukban írták: fontos tény, hogy a parlagfű magja a talajban, szélsőséges esetben 40 évig is csíraképes maradhat. A magok kelését a környezeti tényezők és az időjárás jelentősen befolyásolják, ugyanakkor a parlagfű rendkívül jól alkalmazkodik az időjárási körülményekhez. Ezért a parlagfű megjelenésével minden földhasználónak számolnia kell 2025-ben is. A tavaszi hőmérséklet emelkedésével megindul a csírázás, ezt követően – akár már június elején – a parlagfűszezon is kezdetét veszi.
A parlagfű legnagyobb mennyiségben táblaszéleken, sikertelenül gyomirtott területeken, kiritkult táblarészeken, parlagon hagyott területeken, mezőgazdaságilag nem művelt területeken, ruderáliákon, utak szélén, árokpartokon, elhanyagolt zártkertekben, beruházási területeken fordul elő. Vagyis leginkább azokon a frissen bolygatott területeken tud megjelenni, amiknek rendszeres gondozását elmulasztják.
Hangsúlyozták: ahogy a korábbi években, úgy 2025-ben is valamennyi eljáró és koordinációs feladatokat ellátó állami szerv kiemelt feladatként kezeli a parlagfű elleni fellépést, nagyobb változásra nem kell számítani.
"Bízunk a lakosságban és abban, hogy az eddigi munka nem volt hiábavaló. Tapasztalataink szerint a parlagfű elleni küzdelem mostanra már a lakosság és a gazdálkodók számára is fontos, ismerik a jogszabályi előírásokat, kiemelt célként tekintenek területeik parlagfű-mentesen tartására" – fogalmaztak válaszukban a Nébih illetékesei.
Indexkép: Pixabay