A napokban megjelent az Ökológiai gazdálkodás támogatása (ÖKO) című pályázati felhívás, amely a következő öt évre vonatkozó, területalapú támogatást biztosít azoknak, akik hagyományos területeiket ökológiai művelés alá vonják, illetve azoknak is, akik a már ökológiai gazdálkodású területeiken fenntartják ezt a gyakorlatot.

biogazdálkodás

A kérelmek benyújtására 2024. november 25. és december 23. közt van lehetőség – fotó: Biokontroll Hungária Nonprofit Kft.

A szakértő szerint a kitartó érdekképviseleti tevékenységnek köszönhetően a feltételei a társadalmi egyeztetés fázisának végére több ponton is kedvezőbbé váltak, így a program a meglévő biogazdák segítése mellett új termelőket is átállíthat a fenntartható tevékenységre. Erre pedig az ambiciózus kormányzati és uniós célok eléréséhez szükség is lesz.

Az összesen 64 milliárd forintnyi, vissza nem térítendő forrást biztosító ÖKO program 2025. január 1-től 2029. december 31-ig nyújt támogatási lehetőséget a mostani és a jövőbeli ökológiai gazdálkodóknak.

A kérelmek benyújtására 2024. november 25. és december 23. közt van lehetőség. A végleges felhívás szerint az átállás alatt lévő, intenzív gyümölcsültetvényekre jár a legjelentősebb, hektáronként évi 1801 eurós (átszámítva mintegy 730 ezer forintos) támogatás, de valamennyi kategóriában több száz eurós összegekről van szó.


Nem ez az első, a környezetkímélő gazdálkodást ösztönző program a magyar gazdák számára, azonban az új lehetőség több szempontból is a legelőnyösebbnek tűnik.

Lényeges szempont lehet például az AKG és az ÖKO program közti választásnál, hogy utóbbi támogatás összegei az ökológiai előírásokon felüli, pótlólagos vállalások nélkül is elérhetők. Szintén nagy előnye az ÖKO programnak, hogy a 26 évnél idősebb, megfelelően gondozott ültetvények és a vegyes gyümölcsösök is támogatottak

– mondta el a friss kiírás ismeretében dr. Roszík Péter címzetes egyetemi docens, a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. tanúsító szervezet ügyvezetője. A szakember hozzáfűzte, az Agro-ökológiai alapprogramban (AÖP) részt vevők is pályázhatnak az ökológiai gazdálkodásra való áttérést vagy annak fenntartását célzó ÖKO támogatásra.

Az említett, ökológiai előírások biztos betartását segíti, hogy az ÖKO támogatásra pályázóknak a kötelezettségvállalás teljes időszaka alatt hazai akkreditációval rendelkező ökológiai tanúsító szervezettel kötött érvényes, legalább 2025. január 1-től hatályos tanúsítási szerződéssel kell rendelkezniük.

A kedvezményezetteknek ezenkívül az átállás első évét követő évtől a tanúsító szervezet által kiállított, érvényes minősítő tanúsítványra is szükségük van, ezért aki elszánta magát, érdemes minél előbb bejelentkeznie az ellenőrzési rendszerbe.

Magyarországon jelenleg mintegy 4500 ökológiai gazdálkodót tartanak nyilván, akik együttesen nagyjából 330 ezer hektáron, azaz a teljes hazai termőterület kb. 6%-án folytatnak környezet- és egészségtudatos termelést. A magyar kormány deklarált célja 2027-re a 10%-os arány elérése, az Európai Unió célkitűzése pedig 2030-ig a mezőgazdasági területek 25%-ának biogazdálkodás alá vonása.

Dr. Roszík Péter szerint a jelenlegi, valamivel 10% feletti uniós átlaghoz való felzárkózáshoz nagyszerű alapot teremt a most induló ÖKO program, hiszen, mint fogalmazott: „rengetegen érdeklődnek nálunk az átállás lehetősége felől, lényegében extra támogatások nélkül is, mert egyre többen látják, hogy hosszú távon ez az egyetlen fenntartható termelési forma. A mostani, kiemelkedően kedvező, »biobaráttá« tett támogatási ciklus ezt az önműködő folyamatot teheti minden eddiginél gyorsabbá.”