A mézeskalács, habár egész évben készíthető, leggyakrabban karácsonykor jut eszünkbe. Csodás illata ilyenkor bejárja az otthonunkat, és az íze is elképesztően finomA mézeskalács készítésének hagyománya évezredes múltra tekint vissza, habár akkor még nem úgy készítették, mint manapság.

Mivel akkor még nem ismerték a cukrot, mézzel készítették el, így az első mézeskalács mézből, lisztből, vízből kevert kása volt, amelyet forró kövön szárítottak. Sőt, már akkoriban is használtak agyagformákat, amelyekkel különféle alakokra formálták a tésztát. A mézeskalácsokat azóta is különböző formájúra készítjük, és szépen fel is díszítjük mindegyiket. És habár azt gondolhatnánk, hogy a díszítésük nagyon is bonyolult, szerencsére ez nem így van.

Ismerd meg a mézeskalács történetét

A mézeskalácsot már az ókori görögök is ismerték, ám ők a vallási rituáléik során áldozásra használták. Az ókori rómaiak is szívesen fogyasztották, a 13. századtól pedig vallási témájú mézeskalács figurák készültek, és a „mézesbábosság" tiszteletbeli szakmának számított. Később a mesterek mézesbábos céhekbe tömörültek. Ekkor alakult ki a mézeskalács díszítésének és ajándékozásának hagyománya, amely Németországból indulva,  Anglián keresztül jutott el hazánkba.

mézeskalács sütés

A mézeskalács sütése családi hagyomány szokott lenni karácsonykor. Fotó: Pixabay

Hazánk első mézeskalácsos céhei német és osztrák hatásra a 17. században alakultak ki, míg a ma is ismert, tükrös szíves mézeskalácsokat a 19. században kezdték el készíteni, melyet sokan vásárolnak még ma is szerelmi ajándékként búcsúkon és vásárokon.


Így készíts rögtön puha mézeskalácsot

Nem kell már hetekkel előre elkészíteni a mézeskalácsot ahhoz, hogy finom puha legyen. Ezzel a recepttel már azonnal ehető. A mézeskalácshoz szükség lesz 50 dkg lisztre, 15 dkg porcukorra, 15 dkg margarinra, 2 tojásra, 1 dl mézre, 1 púpozott teáskanál szódabikarbónára, 1 púpozott teáskanál mézeskalács fűszerkeverékre és egy csipet sóra.

Először melegítsük elő a sütőt 175 Celsius-fokra. Keverjük össze a hozzávalókat, és dolgozzuk puha tésztává, majd nyújtsuk ki lisztezett nyújtódeszkán körülbelül 1 centiméter vastagságúra. Szúrjuk ki különféle formájúra, majd süssük összesen 10 percig. Ekkor eléri a megfelelő állagot és nem lesz kemény. Amikor kihűlt, díszítsük ízlés szerint.

Így díszítsd egyszerűen a mézeskalácsot

A mézeskalács azon túl, hogy nagyon finom, a készítése is remek, családi program. Itt aztán előkerülhet a kreatív énünk, és még a család legkisebbjeit is be tudjuk vonni az ünnepi készülődésbe, ha részt vehetnek a mézeskalácsok dekorálásában.

mézeskalács díszítés

A gyerekek is ki tudják venni a részüket a mézeskalács dekorálásában. Fotó: Pixabay

A díszítés pedig nem olyan nehéz, mint ahogyan azt elsőre gondolnánk tudjuk meg az nlc.hu cikkéből. A lényeg, hogy a tökéletes mézeskalácsokhoz tökéletes cukormáz kell.

A cukormáz hozzávalói:

- 20 dkg porcukor

- 1 tojás fehérje

- 1 csipet só

- pár csepp citromlé

- pár csepp vanília kivonat

A tojásfehérjét egy csipet sóval verjük fel, majd amikor egyenletesen fehér, félkemény a hab, akkor kezdjük el adagolni hozzá a porcukrot, és verjük tovább. Közben csepegtessük hozzá a citromlevet és a vaníliát, és nagyjából három adagban szórjuk hozzá a porcukrot.

Amikor már szép, fényes a hab, adhatunk hozzá pár csepp ételfestéket, így színes díszítéseket is tudunk készíteni. A kész habot azután habzsákba töltjük, de ha nincs habzsákunk, akkor egy zacskó is tökéletes lesz, amelyiknek a betöltés után levágjuk a csücskét.

Miután beletöltöttük a mázat a zacskóba, tekerjük meg a zacskó száját úgy, hogy ne maradjon benne levegő, és már készen is állunk a díszítésre.

Ha kezdők vagyunk még a díszítésben, rajzoljuk körbe a használt formákat egy papírlapon, és ott rajzoljuk be, hogyan szeretnénk majd feldíszíteni a mézeskalácsot. Így nem akkor kell kitalálnunk, amikor a habzsák a kezünkben van. Fontos, hogy megfelelő technikával díszítsünk. Érintsük a zacskó kivágott csücskét a mézeskalácshoz, majd amikor elkezd jönni belőle a máz, lassan emeljük fel, körülbelül egy centire, és ebből a magasságból próbáljuk a megfelelő helyre csorgatni a díszítést.

A díszítés után hagyjuk száradni a mézeskalácsot 2-3 órán át. Ha fel szeretnénk akasztani a mézeskalácsokat a karácsonyfára, akkor ezután színes kötözőszalaggal kössük át a süteményeket.

Mindenkinek jó készülődést, és finom mézeskalácsokat kívánunk!