Bár a száj- és körömfájás kapcsán leginkább a szarvasmarhák kerültek a hírek középpontjába, a fertőzés minden párosujjú patás állatra veszélyt jelent, így a juhokra és kecskékre is. Szerencsére ezúttal a magyar juh- és kecsketartók megúszták a közvetlen fertőzést, de Mezőszentgyörgyi Dávid, a Juh és Kecske Ágazati Szakmaközi Szervezet ügyvezető igazgatója szerint a gazdasági következmények így is súlyosak.

A Győr-Moson-Sopron megyei védőkörzetbe eső gazdák számára a mozgási korlátozások, valamint az országos szintű exporttilalmak komoly veszteségeket okoztak, különösen a húsvéti időszakban, amikor a bárányexport a csúcspontját éri el.

Milliárdos veszteség a húsvéti bárányexportban

Magyarországon évente mintegy 600 ezer bárányt exportálnak, ennek jelentős része húsvét előtt kerül piacra, főként Olaszországba és az Arab-félszigetre. Az idei évben a járvány miatt a szokásos szállítmányok ugyan elindulhattak, de a bárányhús ára drasztikusan visszaesett: a korábbi 2500 forintos kilónkénti ár 1850 forintra csökkent, ami 25%-os árzuhanást jelentett.

Ez a veszteség összesen 2,5 milliárd forintra tehető csak a húsvéti export tekintetében, hiszen sok kistermelőnek ez jelenti az éves bevételének döntő részét.

Járványügyi bizonytalanság és költséges exportfeltételek

Bár a legrosszabb talán már mögöttünk van, a 14 napos lappangási idő még nem telt le, sőt, újabb fertőzött település is felbukkant. Az exportkorlátozások részleges feloldása az EU-ban csak 21 nap után lehetséges, míg a harmadik országok – mint az Arab-félsziget – ennél is szigorúbb feltételeket szabnak. A közel-keleti export csak egyedi vérvizsgálatokkal indulhat újra, ami bárányonként 10 eurós többletköltséget jelent.


Újabb veszély a láthatáron: a kéknyelv-betegség

A juh- és kecskeágazat helyzetét tovább nehezíti a kéknyelv-betegség fenyegetése, amely már Ausztriában is megjelent, és könnyen átterjedhet Magyarországra is. A betegséget szúnyogok terjesztik, így a védekezés szinte lehetetlen, és újabb exportkorlátozásokkal járhat.

Nehéz év vár a termelőkre

A szakmaközi szervezet szerint további szerencsére és hatékony diplomáciai munkára lesz szükség ahhoz, hogy az ágazat elkerülje az újabb válságot. Bár a totális összeomlást sikerült elhárítani, az ágazat továbbra is a túlélésért küzd, miközben a járványok és a gazdasági bizonytalanság folyamatosan Damoklész kardjaként lebeg a juh- és kecsketartók feje felett.

Forrás: Növekedés.hu

Indexkép: Pixabay